• evde yapması da pek kolaydır.

önce 1 çay bardağı tuz, 1 litre kaynatılmış ve soğutulmuş su ve 1 kilo erik hazır edip masamızın üstüne koyuyoruz. 1 adet limonu yıkayıp, kabuğuyla birlikte yuvarlak yuvarlak dilimliyoruz. 1 adet limonun da suyunu sıkıyoruz. eriklerimizi kavanozun altına bir sıra dizdikten sonra, üstüne bir sıra da yuvarlak dilimli limonlarımızdan koyuyoruz. bunu kavanozun ağzında azıcık boşluk bırakana kadar tekrarlıyoruz. daha sonra, az önce kaynatıp soğuttuğumuz suyun içine yine az önce sıktığımız limon suyunu ve 1 çay bardağı elma sirkesini -ben organik ürünlere takıntılı olduğum için organik sirke kullanmıştım, bulamıyorsanız anam babam usulü sirke de koyabilirsiniz- döküp, karıştırıyoruz. bu karışımı da erikli limon kabuklu kavanozumuza boşaltıyoruz. kavanozu oda sıcaklığında birkaç gün beklettikten sonra buzdolabına koyuyoruz.

kışın erik diye delirdikçe buzdolabından çıkartıp yiyoruz. afiyet bal.
  • 30 yaşıma kadar turşu olarak sadece lahana ve kornişon * yiyen biri olarak tattığım anda vurulduğum turşudur. rakıyla gerçekten süper gidiyor. başka bir meyvenin de turşusu olabileceği önermesiyle gelmeyin bana darılırım, yeniliklere hiç açık değilim. ben bu erik turşusu gerçeğiyle rahat bi beş sene idare ederim.
  • bildiğimiz eriğin turşusu kurulmuş halidir, inanılmaz güzel bişi olup tadı biraz da zeytini andırır. kucuk cambazın çok özel ikramıdır, satılmaz.
  • adını duyduğum an ağzım sulanıyor. işin ilginci turşu seven bir millet olmamıza rağmen, ilk duyulduğunda kişiye yabancı geliyor. heralde pek yaygınlaşmamış. fiyatı da çok pahalı değil. herhangi bir turşucuya girip bulmak mümkün. oysaki mısır turşusu, erik turşusu ve şalgam.. bunlar candır.
  • zamanında kültigin'in adamları bunu biliyor olsalardı şöyle derlerdi;
    yenge de erik turşusu gibiymiş kütür kütür.

çok güzel arkadaşlar, herkes denesin lütfen.
  • ilk karşılaştığımızda iri erikten yapılmış olan bir tanesi ufak yeşil domates turşularının içinde kamufle olmuştu da çekirdeği neredeyse dişimi kıracaktı. daha sonra yeşil yuvarlakların hepsinin aynı olmadığının bilincinde bir kişi olarak turşular konusunda daha dikkatli olmuşumdur.
  • istanbul'un nerede ise butun tursucularinda bulunabilecek pek leziz bir tursu cesididir. ozellikle voktanin yaninda super bir atistirmaliktir.
  • olağanüstü martini süsü de olur bundan, biberli zeytin turşusunun* rakibidir.
  • (bkz: umeboshi)
  • bunca sene nerelerdeydin erik turşusu ve ben seni nasıl atladım
hesabın var mı? giriş yap