• üremek haricinde, olmayan bir seydir. cani isteyen, azimle çalisan ve bir seyi basarmak isteyen kadinin basarmadigi nerede görülmüs sevgili alasehirliler? netekim biz erkekler öyle mi ya? misal ben, çok sevdigim bir pantolonun ayiptir söylemesi tam kiç bölgesi sökülmüs, dikeyim dedim dikemedim. diktim bi daha söküldü. dedim ki içimden, asil erkek kadina muhtaçtir sevgili üsküdarlilar.
  • ekonomik bagimsizligini kazanamami$, ataerkil düzenin degi$mez parçalari olmu$ olan arkada$lardir.
  • " eğer erkekler bizim neye güldüğümüzü bilselerdi bizimle hiç yatmazlardı."

erica jong- çeviri: gökhan özgün
  • bu tip kadinlar, tum hayatin erkeklerin etrafinda dondugunu zanneder.
    tek yasamaktan korkan , gece yatarken simsek sesinden urken, gece disari cikarken icine buzulmus sekilde yuruyen , tasinma ,tasima islerini kendi basina yapamama gibi bir hissiyat icindedir.en ufak kavgada koseye sinip erkek kisilerin olaya mudahele etmesini bekler.
    hatta sik sik bunlarin agizlarinda kadin basima nasil ederim cumlesini cikmasi mumkundur.
    erkek arkadaslariyla yolda yururken cantasini tasittiranlara dahi rastlanmistir.

yolda sevgilisiyle yururken bu tipleri tahlil etmek oldukca kolaydir. yanindaki erkegi kazara yanindan cekerseniz ,kut !diye yere dusecek kadar tum agirligini sevgilisinin ustune atarak yurumektedir.*

sevismezse dunyanin sonu olduguna inanir. bu sebeple sevgilisinin her kosulda **arkasindadir.terkedilmenin dunyanin sonu olduguna inanir.

is yerinde onlarin ustunlugunu kabul ederek calisir.

edit :bu tip kadinlarin cogunlugunun universite bitirmis kisiler olmasiyla degisik bir hal almaktadir*
  • bu kadınlar sevgililerin hobilerini , muziklerini ev ödevi gibi takip ederler.bel agrısı cektıklerı halde bir anda kamp kurmaya giderler muzik zevklerini değiştirirler, erkeği sürahi olarak kabul edersek su gibi şekıl alan bir halleri vardır .yanındaki erkeğe göre renk degıstırıler kendi ozel hayatları zevklerı yokmus ve hayatı o adamdan sonra başlamış bir duygu içine girip sevgilisinden ogrendıgı seyleri sanki ylllardır yapıyormus gibi ahkam keserler.
    akşam ,kızkıza cay içerken saatlerce sevgilisini anlatır cay siparişi verirken bile "ay şimdi gelirse bitiremem dur arayayım nerdeymiş " diye panik yapar onu aramadan hareket edemez.
    ve ne gariptir ki kendisini tamamlama hissiyatı erkekten başka kimse veremez. aynı sosyal aktiveteleri kız arkadası yaptıgında farketmesi mumkun değildir. bu sebeple başka başka entryler altında yazılası kadın olsa da burası daha uygundur .
    sevgilisi 5 dk gec geldıgınde evının yolunu bulamaz. heyecan yapar .gideceği yere gidemez.*
    dahası yanında erkek olmayan kız arkadaslarını sevgılısıne emanet eder. onları bahtsız,çirkin , zavallı olarak gorup onlar için aglarlar. oyle de manyaklar .* her erkege boylesı kadınlar diliyorum . sizi seviyorum

[bir yerlerimden gayet rahat sallayarak yazıyorum. kayıtlara gecmesi muhim değildir.]
  • 'sindi bu tip kadinlar' diye baslanmamasi gereken bi genellemedir kendisi, zira kadinin ekonomik bir bagimliligi olabilir (ki bu türk kadini için çooook yaygin ve normal sayilan birseydir), duygusal bagimlilik olabilir( bu da asktan, saplantiya yada ego bagimliligina göre degisebilir) yada cinsel bagimliliktir(bu da fizyolojik ihtiyaç, yasam felsefesi veya reddedilmislik gibi birçok sebebi olabilen birseydir).

bunun tam tersinin de birçok sebebi vardir ve yapilan genellemeler gene buradaki kadar basari sansi düsük genellemelerdir.
  • kendini bileli beri aciz hissettirilmiş olan gücünün farkinda olamamiş kadindir... baba/abi (ve belki de aynı kısırdöngünün ürünü
    bir anne) hegemonyasında doğup büyümüş hayatının devamında bu hegemonyaya alternatif koca hegemonyası dışında bir seçeneği olamamış "eksik etek" etiketi ile eksik hissettirilmiş/hissetmiş öfkesini acizlikle sıvamış kadındır... bu sıva kuruyunca kocaman bir duvar olmaz da ne olur ki... çin seddinden beter bir duvar hem de... yoksa çookktan yıkılır bu kısır döngüne alet olmazdı hiç bir anne hiç bir kadın... muhtaç: yoksundur, yoksuldur, yokluktan acizdir.. ihtiyacı olan şeyler aynıdır her insanla... : sevgi/güven/inanç...vs.... bu kadınları aciz hissettirenlerin bilmeleri gereken tek şey eksiklerin bir uzuv ile tamamlanmadığı ve muhtaç erkek yetiştirmek istemedikleri gibi muhtaç kadınlar da yetiştirmemeleri gerektiğidir....
  • sanilanin aksine erkegin bakimina degildir muhtacligi, o kadar hosnut ve memnundur ki kendinden, erkegin kendine tapinmasina muhtactir. surekli egosunu pohpohlayacak, ve hayatini kolaylastirmak icin kicini yirtacak bir erkektir ihtiyac duyduklari.
  • zavallı kadınlardır.parazit olarak yaşamaya mahkumdurlar,ki bundan hiç şikayetçi değillerdir.aksine bununla gurur duyarlar.kendilerini yapabileceği (bu değişir) bi çok şeyi erkek arkadaşlarına yaptırılar.bunlar tek başlarına hareketde edemezler.kendilerine güvenleri yoktur çünkü.ayyy ben nasıl yaparımmm..?? ederimmcidirler.
  • muhtaçlık sadece finansal olarak olmaz nedense herkes calismayan, kendi ayaklari uzerinde duramayan kadinlardan bahsetmis. duygusal anlamda belirli bir erkek olmadan yaşayamayan ve bunu karşısındaki erkege fazlaca belli edip duygusal olarak yuk olan kadinlar var mesela, muhtaclik deyince boyle bir kadin canlaniyor gozumde ve asil onlar aciz geliyor bana. hem acizlik hem de gurursuzluk bu cunku duygusal olarak boyle bagimli oldugunu hissettirdigin erkegi vicdani duygulari somurerek kendine baglamis oluyorsun.

hem kadin hem erkek icin gecerli, kimse kimseye “onsuz yaşayamam” arabeskligi ile bakmamalı.
hesabın var mı? giriş yap