şükela:  tümü | bugün
 • türkiye basketbol federasyonu’nun geçtiğimiz günlerde aldığı karar ile erkekler basketbol bölgesel ligi gruplara ayrıldı.
  böylece 12 grup ve 78 takımdan oluşan erkekler bölgesel basketbol ligi sessizce ortadan kaldırıldı. bir basketbolsever olarak konuyla ilgiliyim aslında sadece. yereldeki hocalardan ve antrenör arkadaşlardan duydum, dinledim. futbol kadar gündemde değil zaten basketbol, ki bu karar da ses getirmemiş gibi genel olarak. ben onların sesini burada paylaşmak istedim ki daha büyük bir kitleye, hedefe ulaşabilir belki. şöyle diyorlar:

  " türkiye basketbol federasyonunun 2017 – 2018 sezonu itibaren erkekler bölgesel ligini kaldırmasını ve tb2l statüsünü sert bir şekilde değiştirmesini hayretle, şaşkınlıkla ve üzüntüyle öğrenmekteyiz. amaçlarının tb2l takımlarının sayısını arttırılmasını ön gören bu uygulamanın önümüzdeki yıllarda türk basketbolunun da sorunlar teşkil edeceği endişesi duymakta ve bu sorunların büyüyeceğini tahmin etmekteyiz.

  alınan kararlar neticesinde ;
  ebbl'yi kaldırmak belirli sorunları çözmez aksine sorun doğurur, bu ligde yaklaşık 90'a yakın kulüp 1000’e yakın sporcu 150-200 arası antrenör bulunmakta ve yüzde 90'ı bu ligden ekmeğini kazanmakta. bu lige yıllardır ilgi göstermeyen federasyon basketbol adına geliştirici bir hamle yapmaktansa beline yük gördüğü bu ligi kaldırarak anadoluda ufak da olsa yapılan organizasyonları, kendi çapında basketbola hizmet veren kulüpleri kapatmaya zorlayacaktır ki ebbl takımlarının anadoluda altyapı için çok önemli varlıklar olduğu unutulmamalıdır. ebbl takımları sayesinde aileler ve çocuklarda basketbol bilinci oluşmakta, altyapılara basketbolcu kazandırarak belirli bir disiplin oluşmasında bu ligin önemi azımsanamaz.

  bununla birlikte basketbolu canlı izlemek sadece büyük şehirlerde olan insanların hakkı mı ? küçük şehirlerde kurulan mütevazi bütçelerle yarışmaya çalışan 5 liranın hesabını yapan, katılım paralarını bin bir güçlükle bulan basketbol kulüplerinin olduğu ebbl' yi kaldırmak mıdır hizmet ? bu mudur basketbolu geliştirmek? ligin kalitesi düşük olabilir ama bu kaliteyi bu ligi kaldırarak sağlayamazsınız. bunca insanı bunca kulübü mağdur etmekle kalite getirilmez!

  küçük düzenlemelerle ebbl daha nezih daha kaliteli bir lig haline dönüşebilirdi. örneğin herkesin şikayet ettiği konu olan oyuncu ve antrenör ücretlerinin ödenmemesi hususu... bu tür sorunlu olan kulüpleri, borcu görünen kulüpleri, salonu basketbol oynamaya elverişsiz olan kulüpleri lige almazsın veya sözleşmesiz görünen bu lige küçük bir sözleşme detayı koyarak hem kulübü hem oyuncu – antrenörü mağdur etmeyecek şekilde düzenleme yapılabilir ayrıca yaş sınırı koyulup yaş ortalamaları belirli seviyede tutularak genç oyuncu sayısı attırılıp almış oldukları sürelerde otomatik olarak artacağından daha tecrübeli daha kendini bilen profesyonel seviyelere oyuncu yetiştirilirdi.

  ayrıca federasyon almış olduğu bu kararları aşama aşama, örneğin 2-3 yıl içinde uygulamaya koyacağını kulüplerin kendini buna göre hazırlamaları gerektiğini söylemeleri gerekirken sadece 1 paragraf ile açıklama yapmasını da yeterli bulmuyoruz. kısacası federasyon paralı ve sponsor destekli kulüplere açıklama yaparak diğer kulüplere başınızın çaresine bakın izlenimi yaratmıştır.

  ebbl'de mücadele eden herhangi bir kulüp bugün tb2l de mücadele etmek isterse katılım şartları hayal niteliğinde, banka teminatı istiyor ki alınması bulunması çok çok zor, 750.000tl. bu teminatı kaç kulüp bulur alır bekliyoruz. ayrıca yol - harcırah ücretleri de karşılanmıyor ki amatör kulüplerin herhangi bir gelir kaynağının da olmamasını düşünürsek bu paralar nasıl karşılanır? bugün süper lig takımlarının sponsorları bile çekilip kulüplerin bütçe olarak küçülmeye gitmesini göz önüne alırsak federasyon alt liglere katılacak takımlara sponsor desteğine zorlaması şaşırtıcı , iddia ediyoruz anadoluda, küçük şehirlerdeki kulüpler illerindeki tüm firmaları toplasa bu teminatı bankadan temin edemez. o yüzden en azından basketbola destek olan birkaç yöneticinin isteği arzusu ve küçük yatırımları federasyon tarafından bitirilmemeli.

  bu tutar revize edilerek bu lige katılım biraz daha asgari seviyeye iner mi ebbl tekrar düzenlemeye sokulur mu bilemiyoruz ama federasyonun almış olduğu bu kararları gözden geçirmesi gerekir. aksi taktirde bu lige katılacak takımları zor bulurlar, ya istanbul- ankara- izmir gibi belli başlı şehirlerden birkaç takımla kendi aralarında lig yaparlar ya da alt ligler tamamen biter! ne milli takıma oyuncu yetişir ne de basketbolun izlenim oranları yükselir. bugün basketbol türkiye’nin dört bir yanında izleniyorsa bunun başlıca nedenlerin birtanesi de ebbl liginin olması ve insanların canlı maç izleyebilmesidir. diğer taraftan büyükşehirlerde birkaç paralı takım kendi aralarında sessiz sedasız mücadele eder.

  acil olarak alınan bu kararların gözden geçirilmesini basketbol federasyonundan talep ediyoruz."
 • acilen vazgeçilmesi gereken yanlış karar.
 • gerçekten skandal bir karar.

  türkiye'de yaşanması şaşırttı mı? elbette hayır.
 • eski bir oyuncu olarak okurken şaşkınlıkla karşıladığım durumdur. yıllarca elit sporu olarak görülen basketbol, futbol büyüklerinin gelmesi ile holiganizmin yeni yuvası olmuş ancak buna rağmen desteklendiği için bu durum basketbolseverleri sevindirmiştir. bu yaşanan durum yeni türkiye'nin spora bakışından kaynaklı şaşırtmamış yanlışlardan biridir.

  bu sebeple (bkz: up)
 • son derece yanlış bir karardır. geri dönülmesi şarttır.
 • bütün parayı futbola gömelim. ülkedeki tek spor branşı futbol sanki.

  sanki futbolda başarıdan başarıya koşuyoruz!

  bırakın amatör sporcularla uğraşmayın, belki ileride onlar temsil edecekler ülkemizi.
 • 12 dev adamın ev sahibi olduğu turnuvada (eurobasket 2017) yerli oyuncu yetersizliği görüleceğinden karardan vazgeçileceğini varsaymak istiyorum. her anlamda felaket bir karar bu çocuklar nerede şans bulacaklar ? inanmak istemiyorum kerem tunçerinin olduğu yönetimin böyle bir karar almasına.
 • "anadolu'da basketbol biter."
  http://www.basketfaul.com/haber?haber=65049
 • ilgili kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.
  haber linki
 • cinsiyeti karıştırdılar galiba
  malum burkayla basket zor olur
  (bkz: kadınlar bölgesel basketbol liginin kaldırılması) ya da (bkz: bölgesel basketbol ligini fetönün kurması)