• kanaatimce erkekler sadece güzelliğe bakmaz ama ilk önce güzelliğe bakar.
    çünkü her konuda görsellik önemlidir. aynı durum kadınlar açısından bakılınca da aynıdır. görsel anlamda beğenmediğin/çekici bulmadığın birinle beraber olmak istemezsin. yani durum benim açımdan böyle. dediğim gibi bu ilk aşamadır.

sonra güzellikten ziyade huyların anlaşması, paylaşımların ortak payda da buluşması unsurları vardır. kaldı ki kafalar anlaşamadıktan sonra karşındaki insan dünya güzeli olsa ne.
    ama bu aşamaya gelinebilmesi içinde, gönül ilk önce güzellik arar.

güzellikte kişiden kişiye değişir tabi o başka bir şey.
  • bunu yapan erkeklerle, erkeğin sadece parasına bakan kadınlar birbirlerini bulup çok mutlu olabilirler.
  • insan, ilahi isimlerin toplu olarak zuhur ettiği bir mahaldir. bu yüzden güzele bakmak sevaptır denmiştir ama hangi gözle ve hangi özle? insanların %99,9'unda böyle bir göz olmadığından işe şeytan el atar...daha iyi anlaşılması açısından en baştan başlayalım:

günümüz anlayışına uygunluk açısından cumhurbaşkanı'nı misal olarak kullanacağım. cumhurbaşkanı'nın bizzat kendisi karşımızda duruyor, buna ilaveten onun üç adet fotoğrafı elimizde mevcut olsun. birinci fotoğraf mümkün olan en yüksek çözünürlükte cam gibi netlikte, ikinci fotoğraf renkli ama nispeten düşük çözünürlükte, üçüncü fotoğraf ise siyah beyaz bir fotokopiden ibaret...

şu yaşadığımız dünya hayatı itibariyle bütün kainat, teşbihte hata olmasın allah'ın zatının siyah beyaz çok kötü bir fotokopisi gibidir. vahdet-i vücud ehli ise haşa kainat allah'ın ta kendisidir gibi bir manaya kail olmuşlardır. ancak vardıkları bu görüşü imam-ı rabbani hz. düzeltmiştir.

bir kimse şuur itibariyle bu dünyanın güzelliklerinden vazgeçebilirse nurani boyuta geçer. artık gördüğü kainatın renkli ve nurani derûnudur. yani cumhurbaşkanı'nın ikinci fotoğrafını görmeye başlar.

kıyamet koptuktan sonra ise bildiğimiz bu madde alemi son bulacak ve çok farklı bir alem kurulacaktır. bu yeni yapı ise cumhurbaşkanı'nın olabilecek en yüksek çözünürlükteki resmi ile karşı karşıya kalmak gibidir.

şimdi haklı olarak diyorsunuz ki, bütün bunların kadının güzelliği ile ne alakası var? merak etmeyin yavaş yavaş oraya geliyorum.

tasavvuf büyüklerince, "insan küçük bir kainat, kainat büyük bir insandır" hükmü verilmiştir . işte bu noktada "allah insanı kendi suretinde yaratmıştır" hikmeti zahir oluyor. yani kainat cumhurbaşkanının bir suretidir dedik, insan da öyle çünkü insan ile kainat arasında sadece ölçek farkı vardır yoksa ikisi birbirinin tıpatıp aynısıdır.

mesela güneşin büyük okyanus üzerine yansıması ile suda devâsâ bir güneş sureti ortaya çıkar. aynı yansıma bir su damlasına da olur. o küçücük su damlasında tam olarak bir güneşin sureti oluşur. okyanus üstündeki yansımayla bunun arasında sadece büyüklük ve ölçek farkı vardır...

neticede şöyle bir sonuç ortaya çıkar. allah'ı görmek istiyorsan ister kainata bak, ister insana bak, ikisinde de onu görürsün. ama sakın halt edip bizzat onu görüyorum deme çünkü gördüğün asıl değil bir gölgedir, surettir, cumhurbaşkanı'nın bizzat kendisini değil bir fotoğrafını görüyorsun.

kainata bakarsan gördüğün dev bir fotoğraf, insana bakarsan gördüğün vesikalık fotoğraftır. işte şimdi ilginç bir noktaya geldik...

eğer bir kişi dünya ortamındaki güzelliklere dalıp sadece onlar ile yetinirse nurani boyuta geçemez ve cumhurbaşkanı'nın renkli fotoğrafını göremez. insanlar şiddetle böyle bir hataya meyyal olduklarından kadınlara kapanma emri gelmiştir. sen fotokopi ile yetinip kalmayasın ve daha yüksek bir seyre geçebilesin diye.

ey ademoğlu ilk bakış lehine, sonrakiler aleyhinedir.

daha ileri bilgiler için:

(bkz: #33725873)
  • diğer bütün güzelliklerin aslında dış güzelliğe yansımasından ötürüdür. mesela bazen bir kadın çok güzel olabilir ama davranışları bize uzaktır ve onları sevmeyiz. esra ve ceyda kardeşlerde olduğu gibi, kimse onlara güzel diyor mu? arkadaş ortamında "esra ile ceyda kardeşlere bitiyorum abi yaa" diyen birini gördünüz mü? ben görmedim. mesela bir kadına bakarken bazı haraketleri hoşumuza gidiyor olabilir. artık o kadın güzeldir. arkadaşına sorarsın, bok gibi kadın abi der. çünkü kadın ona uzaktır. güzelliğin göreceli olmasının bir numaralı sebebi budur. ha, bazı kadınları sadece seksapelinden ötürü beğenebiliyoruz. bu tamamen cinsel dürtülerle ilgili bir şey. yani çirkin bir kadına cinsel istek duymamızı da beklemeyin bence. onun dışında bir kadını hakikaten kafaya takmışsa bir erkek, muhtemelen kendisinin karşılık verebileceği soruları, tahmin edemediği haraketleri ve davranışları, bazı yönlerden kendine benzerliği, kızın ona ihtiyacının olduğu vaya kızın onu tamamladığı düşüncesi ve de güzel bir burnu vardır.

edit:imla
  • cinsiyet ayrımı ayrımı yapmadan herkes için geçerli önermedir. gönül her zaman güzeli ister, ama güzel midir ? göze gelen, gönlün istediği midir ? bilinmez.
  • doğrudur. elimde bu konuyla ilgili kanıtlar da var. bir bakalım;

http://i.imgur.com/zpmvvyl.jpg
    http://i.imgur.com/c2pnizn.jpg
  • "yok lan ben memelerine de bakıyorum" dediğim önerme.

şaka bi yana istesekte istemesekte bu durum bilimsel olarakda red edilemez. richard dawkins in ünlü kitabı the selfish gene de gayet net açıkladığı üzere; karşı cinsler birbirlerine bakarken ne yazık ki genlerin mükemmel bir şekilde devamını sağlayacak şekilde uygun bireyi ve gen kombinasyonunu bulacak ve anlayacak şekilde evrimleşir. misal kuşların tüyleinin renkliliği ve bunu çiftleme mevsimlerinde gösterme çabaları, insanda bu durum kadınların süslenmeleri, makyaj yapmaları olarak ortaya cıkmakta. erkekte ise güç ve kendime güvenle doğacak yavruları koruyacak bakacak yeterliliğe sahip olduğunu kanıtlama çabasına dönüşüyor. işte bu yüzden erkekler en pahalı arbayı isteyip parasını göstermeye bu kadar meyilli oluyor. hala tam evrimi tamamlayamamış neandertal yavrularının üremeye yönelik çabası bu yüzden. yine aynı neandertalyavruları kadının zekasına değil güzelliğine bakıyor.
    ve bu neandertal yavrularının eşi olmak için kızışan kadınlarda veriyor allığı, veriyor ruju. ama bunlar sahte kandırmalar işte.
    hatırladığım kadarı ile kadınlarda ki bel cevresi , kalça ölçüsü oranıda bireyin sağlıklı olup olmadığına dair bilgi verebildiğinden erkeklerde tercih sebebi olabiliyormuş,ingiliz bilim adamlarının yalancısyım valla

ileri seviye homosapiens erilleride kadında ;zeka,hırs, kendine güven,mücadele,azim,genel kültür gibi şeylere önem veriyor.

ben mi? ben übermensch olduğumdan eşe ihtiyacım yok.*
  • doğada bile güzel olanın hayatta kalma mücadelesini başarıyla geçtiğini, meyvesi, çiçeği olan bitkilerin bile böcekler tarafından daha fazla tercih edilip döllendiğini bilince normal olan durum.

kadın-erkek meselesi değil bu, güzel olana meyilliyiz hepimiz. beyin kodlarımız böyle çünkü, herkes kendi güzellik algısının içinde yer alanlara eğilimlidir. "sadece" demek doğru mudur peki? sanmam. binbir tane hatası, yanlışı, kötü huyu olmasına rağmen kimse kimseye sırf güzel olduğu için katlanmaz zannımca. fakat özellikle ilk görme anında her zaman belirleyici olmuştur güzellik, zira normal olan bu.

dediğim gibi kadın erkek diye ayırmak yersiz. erkeklerin poposuna bile güzel diye methiyeler düzen hatunlar var. demekki neymiş, herkes güzel severmiş.
  • dogru olduğunu düşünmedigim hede
    ben mesela aptal ve çok güzel bir kıza hiç aşık olmadım ama zeki fakat az güzel bir kıza aşık oldum bir de yalnız olmadığımı düşünüyorum
hesabın var mı? giriş yap