şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "sabahları 6 gibi kalkıyorum, hem zinde oluyorum, hem ömrümü uzatıyorum, hem başarılıyım..." şeklinde konuşan insanları gördükçe erken kalkmanın sırrı ne ki arkadaş, öğlen 12 olmadan kalkamıyorum ben diyerek bu büyük bilinmezi aramaya itmiştir beni. önemli olan şey sabahları isteyerek, zevkle ve devamlı erkenden kalkmak.

  - alarm kurmak, diyelim saat 7'de çalsın diye kurdum alarmı, çok güzel bir şekilde kalkıyorum, alarmı bulup kapatıyorum. şöyle camdan dışarı bakıp "vaay beee" diyip sanki bunları hiç yaşamamış gibi geri yatıyorum.

  - bir alarm olarak anne, "beni sen sabah 7'de kaldır." diyorum, kadın üşenmiyor geliyor beni kaldırıyor, kahvaltı bile yapıpyorum. sonra hiç böyle bir şey olmamış gibi hooop yatağa geri yatıyorum. ee kadın da bir yere kadar sabretti.

  - bir alarm olarak baba, "gaak lan, gak hadiiiiee!", "gak lan ayı...", "laan!"

  - inşaat ustaları, bu adamlar aslında çok etkili. hem türkülerle, hem birbirlerine ettkileri küfürlerle, bam güm diye demirlere, kalıplara girişmeleriyle. yalnız çok kısa bir süre sonra bunlar duruluyor. o arada tekrar uyumuş oluyorsunuz.

  - düzenli bir işe sahip olmak, bu bende yok malesef. olanların da çoğu isteyerek kalkmıyor sabahın o saatinde.

  - askerlik, askerlik erken kalkmayı sağlıyormuşmuşmuş. çevremdeki arkadaşlar öyle diyoryoryoryor. ben onların yalancısıyımyımyım.

  - kedi, köpek vs, dünya tatlısı bir terrier'im var ama hayvan benimle uyumayı daha çok seviyor niyeyse. kaldırma yok, elalemin kedisi, köpeği uyandırır bu gelip yanıma yatıyor.

  - adam olmak, üzgünüm.

  - istemek başarmanın yarısı, lan yörü.

  ben bulamıyorum bir çözüm yolu. cidden istiyorum bunu ama hem fizik olarak, hem kafa olarak, hem de bu işi pratikleştirecek ve devamlı olmasını sağlayacak hiçbir bilgiye sahip olduğumu düşünmüyorum. bu yüzden de diyorum ki sırdır bunlar. nedir abi bunun sırrı?
 • (bkz: saat)
 • eğer varsa öğrenmek istediğim. 5 aydır uyanamadığımdan eğitimim aksadı lan! o kadar istiyorum ki erken uyanmayı. ama yok amına koduğumun yatağı bırakmıyo beni! neyse sakinim.
 • gece uyumaya yakın, bir büyük bardak su içip tuvalete uğramadan yatmak en etkili yöntemlerden bir tanesidir.
 • tabi ki: (bkz: erken yatmak)
  zor değil, alıyorsun uyutucu bi ilaç, yatıyorsun 10'da, kalkıyorsun 6'da. bi süre sonra alışıyorsun.

  edit: burda yazan hiçbir şey doğru değil biliyorsunuz, ama ben yine uyarayım sonra vebali benim olmasın: lütfen ilaç almadan önce doktorunuza danışınız.
 • uyumamak
 • (bkz: koğuş kalk)
 • doguya bakan pencereleri olan yatak odasinda perdeler acik uyumak. en gec 23.30 da uyumak. genetik. (tum ailem erken kalkar uyanip yatakta kitap okur) aliskanlik. iklimde onemli kis mevsiminde bende alarm ile uyaniyorum.
 • kendinizi sabah erken kalkacağınız konusunda motive ederseniz vakıf olacağınız bir sırdır. salt "sabah erken kalksam ne iyi olur," diye düşünürseniz bunun pek bir anlamı yoktur. ama önemli bir işiniz var ise, tam saatinde kalkacağınız konusunda motive olursanız gece çok geç de yatsanız bedeniniz o dakika veya saat geldiğinde ayılacaktır. yeniden yatarsanız bilemem tabii.

  birkaç gün boyunca uykusuz da kalsanız erken kalkmak, uykusuz uykusuz hayalet gibi dolaşmak da gece erken yatmanızı, dolayısıyla sabahları erken kalkmanıza fayda sağlar.

  yatmadan önce kafeinli içecekler ve midenizi yoracak yiyeceklerden kaçınmak gerekir.