• türk mitolojisinde geçen kötücül karakter
  • türk mitolojisinde şeytana karşılık gelen tanrı. erlik, kimilerine göre erklig sözcüğünün değişmiş anlamıdır ve güçlü, kuvvetli anlamına gelmektedir. erlik'in başında yer aldığı kötü ruhlar insanlara her türlü kötülüğü hastalığı ve ölümü getirirler. bunlar daha çok korkunç şekilli yaratıklar ya da cinlerden meydana gelir. bu kötü tanrı ülgen tarafından yaratılmış olup cehennemin üzerindeki bir yerde aşağı dünyanın 5 ya da 9. katında oturur. burada demir çatılı bir sarayı, gümüşten bir tahtı vardır. bir görüşe göre erlik her birinin bir tanrısı bulunan 9 tabakadan meydana gelen yer altında kara bir güneş yaratmış ve bu ışıkla burayı aydınlatmıştır.

bazılarına göre erlik'in oturduğu tabakadan daha aşağıda günahkarların sürüldüğü yer olan cehennem bulunmaktadır. erlik hastalıklar göndererek insanlardan kurbanlar ister. bu kurbanlar verilmediği takdirde öldürdüğü insanların canlarını yakalayarak yeraltı dünyasına götürür ve kendisine köle yapar. eski dönemlerde altaylar özellikle hastalığın hüküm sürdüğü zamanlarda erlikten çok korkar ve onu kurbanlarla aldatmaya çalışırlar.

şaman dualarında bir canavar olarak tasvir edilen erlik sağlam vücutlu bir ihtiyar olarak düşünülmüştür. gözleri ve kaşları siyah, çatal sakallı, yaban domuzuna benzeyen azı dişli, siyah ve kıvırcık saçlı, siyah bir ata ya da öküze binen, yılan kamçılı kötülük tanrısı bu özellikleri ile karşımıza çıkar. bazı yerlerde onun demirden kılıcı ve kalkanı olduğu anlatılır. erlik'in 7 ya da 9 oğlu ve 2 ya da 9 kızı vardır. kızlarının işlevi, şaman ülgen'e kurban sunmak üzere göğe çıkarken şamanı yataklarına çağırarak onu yolundan alıkoymaya çalıştırmaktır. şaman görevini unutup bunlara aldanırsa başka ruhlar tarafından cezalandırır ve kurbanın tanrı tarafından kabul edilmesi tehlikeye düşer. bu kızlardan yalnızca ikisinin ismi bilinir; 8 gözlü kistey ana ve erke sultan. türk mitolojisinde yer alan erlik dışındaki şeytan, cin tasavvurları ise eski türk dini inanışları, budizm, maniheizm gibi dinlerin etkisi ile şekillenmiştir.
  • türk mitolojisi‘nde yer alan tanrılardan biridir “yer tengri”
    ülgen’in oğlu, tengri’nin yeğeni ve kayra han’ın torunudur.

yatağı kunduz derisinden, kadehi insan kafatasındandır.
    kamçısı karayılandandır. örsü, çekici, baltası olduğu söylenir.
  • türk mitolojisinin hades'i...
  • harika kurtlar vadisi montajları yapan kanal.
    polat alemdar gangsta's paradise için link
    the kömürcü's bohemian rhapsody için link
  • türk mitolojisindeki kötülük, ölüm ve yeraltı tanrısıdır. yerlik kelimesinden türemiştir.

hakkındaki bilgiler radloff ve verbitsky’nin derlediği yaratılış destanı ve şaman dualarından elde edilmiştir.

hırs, tutku, kötülük timsalidir. yaratılışı gereğince, kötü olanı tercih etmeye meyillidir.

kötü ruhların (kara neme) temsilcisi ve hükümdarıdır.

insan kafatasından kadehi ve yeşil demirden kılıcı vardır.

kayra han tarafından yaratılmıştır ve ölümsüzdür.

dualite dengesinin bi parçası olarak kayra han taraından kötü yaratılmıştır.

yaratma gücüne sahiptir ve insan ruhunu yaratmıştır. `(yaratılış destanı)`insan dışında savaş için gerekli kötü ruhları ve hayvanları yaratmıştır.

adak olarak verilen hayvanların başı batıya çevrilir, çünkü yeraltı dünyasının kapısı batıdadır.

meskeni toybadım ırmağındadır.
  • güzel yetenekli bir arkadaş, bence cevher var, çok çabuk büyüyebilir, tabi biraz popülist takılması lazım büyümesi için.
  • 140journos ile ilgili yaptığı videoyu vasat bulduğum youtuber. biraz daha uzun tutup daha özenseydi güzel olabilirdi.
  • coğrafya kader mi? isimli videosunu izledim. çok beğendim. resmen belgelerle çökertmiş karşı tarafı. teyit'in de pkklı olduğunu öğrenmiş oldum sayesinde. abone oldum kanalına. umarım daha çok kitleye ulaşır. başarılar.
  • çatır çatır gerçekleri anlatan adam.

ayrıca (bkz: muhalif kesimin teröre destek verdiği algısı)
hesabın var mı? giriş yap