332 entry daha
  • evde yapacaksanız, nespresso makine ve doldurulabilir kapsüllerle gayet iyi sonuç alabilirsiniz.

ev dışında yapacaksanız, kapsülle çalışan wacaco minipresso ns2 isimli bir gavur icadıyla da sonuç alabilirsiniz.

genel olarak, kahvenin tadına varmak isteyen için "bence" en iyi seçenek espresso. filtre kahveyi sevmiyorum, türk kahvesi telvesi yüzünden ı ıhh, diğer demleme yöntemleri ise pratik değil. espresso iyidir.

manuel makinaları fiyatından ve hacminden dolayı bir kenara bırakırsak, kapsülle çalışanlar içinde nespressoyu tek geçerim. tchibo cafissimo da kullanıyorum lakin faşo bi alet, kapsülünü bulmak zor ve faşo tchibo ağaya mahkumsun. hoş, onun da doldurulabilir kapsülünü aldım sonunda. dezavantajı cihazın büyük olması. nespresso hem minnak hem de kapsülleri çok daha çeşitli. davidoffun kapsülleri müthiş mesela. nespressonun kendi kapsülleri de leziz. yalnız, son dönemde epey pahalandığı için doldurulabilir kapsüllerde ve katırlarla yoluma devam ediyorum.

amazonda satılan doldurulabilir, üstüne folyo yapıştırılan kapsüllerden alınabilir. folyosuz, kapaklı kapsüller de mevcut. kapsül işi tamamsa, geriye yalnızca kahve seçimi kalıyor.

kahvelerden son dönemde denediklerimi yazayım. tchibo barista, illy, jacobs. illy güzel bir kahve. fiyatı tuzlu. tchibo barista daha hafif, leziz bi kahve. jacobs ise marketlerde satılmakta, f/p ürünü. şu anda illy ve baristayı karıştırıp kendi harmanımı yapıp kullanıyorum. para benim değil mi lan, karıştırdım işte. güzel de oldu. köpüğü arttı, aroma çeşitlendi. yakın zamanda butik kayfecilerden sipariş verdim. kg fiyatı 800-1000 gayme arası. yine de hazır kapsüle nazaran %50 daha ucuza mal oluyor. hem de istediğim kayfeyi içiyorum. keyif tamamen manuel.

wacaco şahane bi icatmış. prensip basit. sıcak suyu kapsülden basınçla geçirmece. adamlar bu süreci avuç içine sığdırabilmiş, ona para veriyorsun. iyi de yapmışlar. kampa, pikniğe giderken sıcak suyu termosa koy, kapsülü de hazırla veya hazırından al yanına, gittiğin yerde kayfeni taze taze emükle. aferin, iyi düşünmüşler. iş yeri için de güzel bir seçenek olmuş. koy çantana götür.

zaman zaman moka pot da kullanıyorum. aslında en basiti, en kolayı o. italyanların çaydanlığı. tek kişi için zahmetli olsa da, toplu sünnet, nişan gibi etkinliklerde kapsülden daha etkin. ev için ideal. yine de kapsüldeki kadar kaaveye basınç uygulanmadığından olsa gerek (bu kısımdan emin değilim) , ayrıca sıcak suyla kısık ateşte yavaş yavaş demlemek, öncesinde su ısıtmak ve sonrasında bulaşık yıkamak gerektiğinden tekrar kullanılabilir kapsüller+makine şu anda en iyi seçenek gibi duruyor.

kahve önerisi olan varsa alırım. hoşçağalın.
  • yapmayı bilen mekan sayısı cidden az. ya kahveleri boktan, bayat ya da makineleri kötü. yahu altı üstü, lezzetli ve taze kahveden suyu basınçla geçireceksin. nescafe ayarında bir kahve yapmayı nasıl başarıyorsun?

dışarıda içilen espresso bazlı kahveler çoğunlukla rezalet. süt ilave edince içilebilir bir şey haline geliyor, latte adı altında kakalıyorlar.

iyi bir kahvenin kg fiyatı 20 dolar civarında. taş çatlasa 10 gram kahve kullanıyorsun. ne etti, 0,2 dolares. süt ortalama litre başına 1 dolares. 0,2 litre de süt koydun, onun maliyeti 0,2 dolares. kuru maliyet 0,5 dolaresi geçmez. güncel kurla 15 tl dedik. en sikindirik mekanda 40 tl'ye, 1.5 dolarese satılması normal değil. kaldı ki, en iyi malzemenin maliyeti 0,5 dolares(15 tl). bunların kullandığı kahve, yağsız süt ederi daha az. kısacası, adam zikiyolar. enflasyon menflasyon diye kuru kuru geçiriyorlar. lan italya'da bile 1-1,5 euro bu meret. simitçi sarayında nasıl aynı fiyat olabilir?

en iyisi evde yapıp içmek. zincir kahveciler de çok pahalı ve kalite vadetmiyor.
25 entry daha
hesabın var mı? giriş yap