• 60'lı yıllarda benfica'nın eusebio'lu kadrosuyla harikalar yarattığı stadyum. bunun yanı sıra 50'li yıllarda kapasitesi 125 bin civarıyken şimdi yarıya inmiştir. 2003 yılında yenilenen stadyum avrupa'nın en şık ve gözdelerinden biri. haliyle uefa'nın 5 yıldızlı stadyumlar listesinde...
  • tribünleri dolu iken stadın üstten görüntüsü gerçekten bir cehennemi andırmaktadır. gitmedim ama cehennem de muhtemelen böyle bir yerdir. bu stadı gördükten sonra, 3 önemli stadımızda da bulunmuş biri olarak ali sami yen , inönü, kadıköy cehennemi gibi cümleler kurmam gerçekten çok zor.
  • imrendiğim, kıskandığım dünyadaki tek staddır.. sözde inönü stadı'nın yapımına başlanıyordu bu yıl, bu stadı çizen firma çizmişti bizim stadı da.. peheey..
  • büyüklüğü konusuna lafım yok ama sporting'in stadı yanında çok renksiz kalan stad.
  • şöyle de çok ünlü bi fotoğrafı bulunan staddır aynı zamanda:

http://as1001noites.blogs.sapo.pt/…uivo/estadio.jpg
  • yakında "bize estadio da luz'da trabzon"* cümlesi içinde sık sık duyacağımız portekiz futbolunun euro 2004 için hazırladığı ve 2003'de yapımı tamamlanmış, lizbon'daki 65.400 kişilik efsane stadı. ayrıca yunanistan'ın ev sahibi portekizi 1-0 yenerek kupayı kazandığı avrupa şampiyonası final maçı da burada oynanmıştı. (bkz: 4 temmuz 2004 portekiz yunanistan maçı)

eski stadyum 120.000 kişilik iken neden küçültme ihtiyacı hissetmişler pek anlamadım ama benfica taraftarlarının "katedral" dediği bu stadın resimlerine şimdi bir daha baktım da, burası bildiğimiz cehennem, bizi* orada çok sıcak bir temmuz akşamı bekliyor, çok...
  • bu stadda henüz internet bağlantısı yok. bu nedenle gazeteciler 27 temmuz 2011 benfica trabzonspor maçında internetten veri aktaramadılar. avrupa'nın ne kadar gerisinde kaldığımızın en büyük göstergesidir bu. adamlar stadlarında 128 gbit interneti bedava veriyorlar oysa.
  • şampiyonlar ligi 2013-2014 sezonu final maçının oynanacağı stat.
  • ilginç ambiansını yine göreceğimiz stad. belki de fener takımı iblisi tekmeleyecek.
hesabın var mı? giriş yap