• ankaradaki konsolosluk ev/ dükkan bozması bir mimari yapıya sahip, iki katlı konutun önünde duran güvenlik kulübesindeki polis memuru televizyonuna o kadar odaklanmıs vaziyetteki adama seslendiğiniz halde bile duymuyor. konsolosluga geçerken hiç bir güvenlik kontrolunden geçmiyorsunuz. zaten kapıdan girer girmez karsınızda bir gişe beliriyor ve bu gişede zaten konsolosluktaki tek gişe. ne sıra var ne bişey, zaten basvuru yapan insanda yok.. ne için gidiyorsunuz diye sorduklarında, erasmustaki arkadasımı ziyaret edicem dedim ve kadın bana " aa baran'ı görmeye mi gidiyorsunuz" dedi. e yani vize alanların sayısı tek tük olunca böyle oluyor işte. ama güzel tarafı hızlı ve son derece pratik, ayrıca internetten randevu sistemide son derece basarılı, 1 saat önceden gittiğimi farkedince anında telefondan sisteme girip randevu saatimi 1 saat öne aldım, gerçi internetiniz olmasada sorun değil, zili çalın zaten sıra olmadıgından sizi hemen alıyorlar. vize memurlarıda böyle kedi gibi bişey, sonra derece tatlılar..

sonuc olarak 90 gün multi girişili basvurdugum vizeye 1 hafta tek girişli verdiler, eh en azından verdiler işte...
  • normal schengen vizesidir. ama ozellikle diyorsan ben illa estonya vizesi alicam diye, bunun icin ankaradaki ba$konsolosluga ya da istanbuldaki macaristan konsoloslugundaki ortak vize merkezine ba$vurmak gerekir.

cok ugrastirmayan bi vizedir, her vizede oldugu gibi evraklari iyi toplamak lazimdir.

daha fazla bilgi icin;
    http://www.estemb.org.tr/
  • 1 yıllık multi girişli olanını başvurduktan 1 hafta kadar sonra aldığım vize. sorusu olanlar çekinmeden yeşillendirebilirler. tüm masraflarınızın okul tarafından karşılanacağı eğitim amaçlı bir proje v.b durumuyla gidiyor olsanız dahi hesabınızda bir miktar para göstermeniz bekleniyor, günlük 220 tl gibi bir şeydi sanırım. hibe verilmesi durumunda buna ihtiyaç kalır mı bilemiyorum.
  • erasmus öğrencilerinin yoğun başvuruları yüzünden bu aylarda vize randevüsü almak nerdeyse imkansızdır. turistik vize başvarusunu, ancak vize simsarları üzerinden yapabiliyorsunuz. (bkz: vfs global)
  • pazartesi başvuru için gideceğim. d vizesi kısa dönem çalışma. eşimle başvuracağız daha önceden kısa dönem çalışma izniyle başvuru yapan evli arkadaşlar yeşillendirirse sevinirim. umarım ailecek alabiliriz.

edit: perşembe günü işlemlerin tamamlandığına dair mail aldım. bugun elimize ulaştı pasaportlar. hem eşime hem bana 1 yıllık multi giriş vize vermişler.
  • şu an vsf globalin sisteminde ne ankara ne de diyarbakırda uzun süreli vize için randevu gözükmemekte.ne yapacağım bilmiyorum...

edit:elçiliğe gitmek gerekiyormuş arkadaşlar.d tipi vizeyi elçilik veriyormuş.
  • dijital vatandaşlık işi avantaj sağlayabilir.
hesabın var mı? giriş yap