• ilk aşamada yapımı oldukça masraflı ve zahmetli olan bir içki türü.
    yakın bir arkadaşımın babasının sırf keyiften kurduğu teçhizat ile yılların tecrübesi sonucunda elde edebildiği lezzetli bu içki türü beni müptelası yaptı. viski tadarım fakat hep mesafeliydim. fakat bu çok ilginç. içtiğim marka viskilerle karşılaştırdığımda 5 üzerinden 4 puan verebileceğim kadar başarılı. ertesi gün ağızda hoş bir tat bırakıyor.
  • yapımı evde rakı yapmaktan daha kolay olan bir içkidir. evde scotch viski yapabilmemiz için gerekli olan malzemeler tarımsal kökenli etil alkol ve meşe odunundan elde ettiğimiz ağaç parçalarıdır.

ilk olarak etil alkolümüzü, züccaciyeden satın aldığımız cam karafın (ağzı geniş olmalı) içerisine yarısını dolduracak şekilde koyuyoruz. daha sonra oduncudan bilek kalınlığında meşe odunu alıp bunu cüzi bir ücret karşılığında marangozdan pringles gibi ince ince kesmesini istiyoruz. yarısı etil alkol dolu karafın içerisine meşe cipslerini atıp 6 ay boyunca karanlık bir yerde bekletiyiyoruz. ne kadar uzun süre bekletirsek viskimizin lezzetinin artacağı unutmamamız gerekir. 6 ay sonra karafın içerisindeki alkolümüzü alkolmetre yardımıyla %40 alkol olacak şekilde seyrelttikten sonra içebiliriz.
    bir de benim gibi bourbon sevenler için viski tarifi vermem gerekecek. bunun için yapmamız gereken tek şey alkolün içine attığımız meşe cipsinden az miktardakini mangalda dışı kararana kadar pişirip karafın içerisine bu dışı yanık odunları atmamızdır. yanık odunların karafta bir gün durmasıdan sonra yine çiğ meşeleri karafa atıp 6 ay beklememizle süreç tamamlanacaktır.
  • illa ki bir yöntemi olmalı diye düşündüren ekşi başlığı.

bilen yeşillendirsin.
  • rengini tutturmakta zorlanılan tadı fena olmayan viski türü ama net olan bir şey var çok ucuza mal oluyor...
  • mide üşütmesine sebep olmuştur. tadı mükemmel ama bünyeyi bozdu.
  • ayarı tutturulursa gayet güzel olabilecek viski çeşidi. şu anda öyle bir viskiyi içiyorum ve tadı biraz yavan, jack gibi kolay içim değil.
  • yapımında kullanılacak meşe yongalarının bir dizi işlemden geçmesi gereken viskidir.

meşe yongalarını dibe batana kadar soğuk suda bekletin, suyun rengi koyulaştıkça suyu değiştirin. 2 -3 gün sürebilmektedir.

yongalar dibe çöktükten sonra tencerede 45 dakika boyunca kaynatın, su eksilirse ekleyin.

yongalarınızın suyunu süzüp fırına alıp 150-200 derecede yanık kokuları gelmeye başlayana kadar pişirin. dumanı görünce alın fırından.

kendi halinde soğumaya bırakın, soğuduktan sonra tavada ya da ocakta maşa yardımı ile yakmadan kavurun ve tekrar soğumaya bırakın.

sonrasında meşelerinizi kullanabilirsiniz. aksi durumda meşenin acı suyu viskiye geçer ve hoş olmayan bir tat bırakır.

bu işlemler meşe odununda aroma ya da renk kaybına sebep olmuyor.

viskiniz %40 olacaksa siz %45 abv alkol ile kurulum yapın zaten olgunlaşana kadar bir miktar alkol kaybı oluyor.

türk beyaz meşesi 3 haftanın sonunda karamel ve tarçın aroması vermişti, hala beklemede.

isteyen renksiz viski (meyve çürüğü gibi kokan) aroması da ekleyebilir .

ek: kendi meşe yongalarını hazırlayacaklar için geçerlidir. hazır meşe yongaları hiç kullanmadım.
  • şu an içtiğimdir.

hem ekonomik hem de lezzetli. bu yaşa gelip daha önce yapmamam/denememem geri zekalı olmamdan kaynaklı sanırım.

en acısı da apartman parası yatırdığınız içkinin konteynır parasına eşit olduğunu görmek.
  • anlayanların yardımını beklediğim içki.
    bir tanıdık dört beş ay önce küçük bir pet şişede ev yapımı viski ikram etmişti. ilk iki üç ayı normal dolapta, son bir aydır da buzlolabında duruyor. yakında kendisiyle görüşeceğim içtin mi nasıl buldun diye soracak muhtemelen. içmem lazım yoksa ayıp olacak.

şimdi bu arkadaş pet şişede bozulur mu? bozulursa nasıl anlaşılır? viskiden hiç anlamam. haliyle kendi kendime bu bozulmuş diye duruma uyanma durumum yok maalesef.

şöyle ise iç değilse içme tarzından yardımlarınızı bekliyorum.
    açılmamış hazır viski olsa hiç şüphe etmem ama ev yapımı ve pet şişe olunca kafam karıştı.
    içilir mi? içilirse nasıl içilir anlayan yazarların yardımını rica ediyorum.
  • meşe kattığım viskiler derinde bir acılık bırakıyor. bunu nasıl bastırabilirim bilen var ise yeşillendirebilir mi?
hesabın var mı? giriş yap