• şu anda telefonumda, sağlayıcı servisin yazdığı yerde, vodafone yerine yazan hashtag.

sanırım vodafone farkındalık yaratmaya çalışıyor.
  • türkiye'de 2020 mart ayında başlayan covid 19 salgını sebebiyle başlayan haklı kampanyadır.

evde kalmak neden önemli diyenlere bir sağlıkçı olarak açıklamak isterim.
    öncelikle bu kendimizi dış dünyadan izole etme işinin ne kadar uzayacağını bilmiyoruz. uzmanlar da henüz kesin konuşamıyorlar. zaman gösterecek bu sürecin nasıl ilerleyeceğini. bu salgının bir şekilde önüne geçince rahatça dışarı çıkabileceğiz.
    toplumun büyük bir kısmının enfekte olacağı söyleniyor er ya da geç. peki o zaman şimdiden enfekte olsak nolur, zaten er ya da geç hastalanacakmışız diyenler olacaktır. işte orada durmak lazım. bu virüs kolaylıkla insanları yoğun bakıma muhtaç hale getirebilmekte. evde kal çağrısına uymaz isek sağlık sistemi çökecek ve aynı italya'da olduğu gibi ölüm oranları çok artacak. bu nedenle sabretmek ve uyarılara uymak durumundayız.
  • evde kal denmesi iyi hoş olandır. ama eve kalabiliyor muyuz? hayır.

ne güzel değil mi evde kal diyip evde kalınması için gram bir şey yapmamak. kalamıyoruz kardeşim. karnımın doyması mı virüs mü? cevap benim için net.

devlet ciddi önlem alamadığı sürece durum böyle. evde kalabilenlerin durumu bence daha kötü. ücretsiz izin mi dersin, yıllık izinden düşülmesi mi dersin daha da kötüsü işten çıkarma mı dersin? hepsi bela.
  • görünmez, anlaşılmaz bir kuvvet beni evden dışarı itmektedir. lâkin yaşam, şu anlık evin içindedir.
  • tuzu kurular giriyor eve sonra ahkam kesiyorlar evdekal türkiye bık bık bık.
    en kötüsü plaza bebesi.
    sokakta kağıt toplayanı göstermişti haberler bu akşam.eve girersem kim karnımı doyuracak diyor.
    haklı.
    açlık sofuluğu bozdurur diye söz var.
    zenginler girsin eve ünlüler vb.ama empati de kursunlar.oturduğu yerden sosyal medyadan akıl vermek kolay.tok açın halinden anlamıyor tabi.
  • olur kalalım, şöyle mi mesela; ben hafta içi her gün işe gideyim, sabah akşam sosyal mesafenin sıfır olduğu toplu taşımaya bineyim, işim gereği gün boyunca paraya dokunayım, müşterisiyle cartı curtuyla bir dünya insanla yüz yüze muhatap olayım ama hafta sonu herkesten uzak bir şekilde yürüyüş yapmadan kendimi eve kapatayım pazartesiye kadar? tamam.
  • nereye kadar ?
  • rica ile olmaz ki, "haydi dışarı" deseniz size gıcıklığından evde kalacak milyonlar var bu ülkede. böyle iki büklüm halde kararı millete bırakmak yönetim zaafıdır. boşuna seçmen kaybını filan düşünmeyin, eğer insanlar keyfi davranıp dışarıya çıkıyorsa ya da işinde gücünde milyonlar dışarı çıkmak zorunda kalıyorsa sizin gibi tokalaşma bağımlıları hiç beklemedikleri yerden corona ile tanışıverirler. milleti geçtim, sırf kendi sağlınız için devlet ciddiyeti ile bu insanları evlerinde tutun. böyle kararsız davranırsanız sokakta olayı yanlış anlayanlar yaşlılara bağırıp dururlar. üniformalılar bile yaşlı gördüklerinde öcü görmüş gibi kıyamet koparırlar.

hayat şu an yeterince felç olmuş durumda. herkesin sosyal ve ekonomik güvencesini sağlayın, kaynakları bu beladan en az hasarla kurtulmak için kullanın, o zaman gerçekten sizi örnek alıp sözlerinizi can kulağıyla dinleyecek vatandaşları uyum içinde evlerinde misafir edebilirsiniz.

biz sonuçta önlemimizi alıp evde duruyoruz zaten. ama herkes olaya ciddiyetle yaklaşmıyor, evrensel algılamıyor. burada biraz yönetim hüneri gerekiyor.
hesabın var mı? giriş yap