şükela:  tümü | bugün
 • akşam namazından sonra kılınan altı rekatlık nafile namaz...
 • akşam namazından sonra iki, dört veya altı rekat şeklinde kılınan, karşılığında hazire i kudste barındırılma vaadedilen opsiyonel namaz.
 • akşam namazının sünnetinden sonra iki ilâ altı rekat arasında kılınan nafile namaza da evvâbin denilmiştir. hz. muhammed , akşam namazından sonra altı rekat nâfile namaz kılanın evvâbinden (günah işleyip, arkasından hemen tövbe eden kimselerden) sayılacağını bildirmiş ve arkasından da şu ayeti okumuştur: "rabbiniz, içinizden geçenleri çok iyi bilir. eğer salih kimseler olursanız, şüphesiz allah tövbe edenleri affedicidir." isra suresi
 • bir ayrıştırma sünneti daha işte. fazla yapınca kendini ayrıştırınca iyi mi oluyor yani.
 • abdülkadir geylani'nin gunyet'üt tâlibin isimli eserinde akşam ve yatsı namazları arasında nafile namazla ilgili hadislerden bir kaçı şu şekildedir :

  - ebû hureyre'den allah rasûlü'nün (s.a.v) şöyle buyurduğu nakledilmiştir :
  "her kim akşam namazından sonra hiç konuşmadan altı rekât namaz kılarsa on iki yıllık ibadete denk gelir."
  zeyd ibnü’l-hubab’ın rivayetindeki ifade “kötü bir şey konuşmadan…” biçimindedir.
  denilmiştir ki: bu namazın ilk iki rekatını çabucak tamamlamak için kafirun ve ihlas surelerini okuması güzel olur; çünkü bu iki rekatın akşam namazıyla birlikte semaya yükseltildiği nakledilmiştir. sonra diğer rekatları kılar ve dilediği gibi uzatır.

  - ibn abbas'tan hz. peygamberin (s.a.v) şöyle buyurduğu nakledilmiştir :
  "her kim akşam namazından sonra, kimseyle konuşmadan dört rekat namaz kılarsa bu namaz illiyyûn'a yükseltilir ve mescidi aksa'da kadir gecesine rastlamış gibi ecir alır. bu namaz, gece yarısında ibadet etmekten daha hayırlıdır."

  - ebu bekir sıddık’tan hz. peygamber’in (s.a.v) şöyle buyurduğu nakledilmiştir :
  “her kim akşam namazını kılar ve sonra dört rekat daha eklerse hac üstüne hac yapmış gibi olur.”
  hz. peygamber’in bu sözü üzerine ebu bekir, “peki ya altı rekât kılarsa ne olur?” diye sorunca hz. peygamber (s.a.v) şu cevabı verir :
  “ o zaman elli yıllık günahları bağışlanır.”