• sm'in teaser olayında eşeğin bir yerlerine su kaçırmasını görmezden gelirsek, çok sağlam bir grup geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim. ama aylardır bekle bekle içimiz şişti.
    öncelikle teaser'larda alttan alta neredeyse tüm albümü dinledik gibi ve dinlediklerim hoşuma gitti.
    eye candy üyeleri saymıyorum bile. taemin'in tahtına aday kai'sinden mi bahsedeyim, luhan'dan mı, tao'dan mı?

yalnız teaser'ların çokluğuna laf ettik ama görsellik açısından -sadece kahrolası bir tanıtım olduğunu da hesaba katarsak- hayli alkışlanası olduğunu belirtmek gerek. misal şu teaser için oy diyorum. keşke sm super junior ve shinee'yi stüdyolara tıkıp, dans ettirmeyi bırakıp onlara da böyle videolar neyin çekse.

yanlış hatırlamıyorsam totalde 12 kişilik bu grup malum exo k ve exo m olarak ikiye ayrılmakta.

umut vaadediyorlar nitekim, şimdiden elemanların sürü sepet oppa diye ciyaklayan fanı oldu, benim hiç birine oppa diyemeyeceğim bariz tabi.
  • kendi iyi de çevresi kötü bir grup.
  • benim için vahşi kapitalizmin simgelerinden biri haline gelen sm şirketinin deli gibi para akıttığı, dolayısıyla bir o kadar da üzerinden kazandığı müzik grubu (grupları). diğer şirketler de çok masum değiller elbet, sistem böyle işliyor ama en çok pisliği ortaya dökülen sm olduğundan mıdır, yoksa super junior olsun, tvxq olsun, ortaya çıkıp açız ulan, sm bize bakmıyor demelerinden midir nedir, en çok gözüme batan sm oldu.

exo'ya gelirsek, yetenekli olup olmadıklarını, yarattıkları ünü dolduracak kapasiteleri olup olmadığını söyleyemem. halen canlı devam eden sbs gayo daejun'daki şu ana kadarki en zayıf canlı performansı gösterdiklerini söyleyebilirim sadece. kime göre? bana göre tabii ki, müzik uzmanıyım demedim, sadece benim fikrim...

sevimli çocuklar ama... güzel görünüyorlar, güzel dans ediyorlar falan. ancak history dışında baştan sona sevebildiğim bir şarkıları olmadı. bana göre değiller pek deyip geçiyorum.

son olarak, grup iyidir kötüdür, geçiniz ama sakın ola bunların hayran kitlesine bulaşmayın, fena agresifler. bir de super junior'a laf etmeyin, ölürsünüz derlerdi.
  • cok güçlü vokallere sahip grup. özellikle baekhyun sesini cok iyi kullanıyor. chen zaten ulkenin en iyisi diye gösteriliyor. d.o nun da ingilizce aksani çok iyi. hee kore sarkilarinda ingilizce sözler sacmaligi ayri bir baslik konusu ya neyse.
    son albümlerinde sweet lies , chill ve forever tarzi sarkilar varken 19 mayis sarkisi gibi power a klip cekmeleri ve tirrek sarkisi gibi kokopop a koreografi hazirlamalari büyük başarı olsa gerek.
    kai iyi ama kai. kai ye iyi bakin.
  • kpop kafamı sikmese fanı olurdum dediğim grup. haklarında pek bi bilgim yok ama bts'nin bunlardan daha popüler olmasının nedenini anlamadım. bunlar daha yakışıklı,sesleri şarkıları klipleri daha güzel,dansları daha iyi . bi de sayıları azalmış,sadeleşmiş çok iyi olmuş.

bts'nin iki klibini izleyeyim dedim epilepsi krizi geçirdim resmen aşırı messy ve yorucu geldi bana. jin denen eleman dışında yakışıklı da yok.gençlerin tercihine saygı duyuyorum da anlayamadım yani.

dipnot:kai dünya üzerindeki en güzel herif olabilir anasının amına sağlık gerçekten
  • sm entertainment denen yavşak yüzünden hakettiği yere gelememiş kpop grubu. halbuki bts denen şişirilmiş balondan çok daha yetenekli ve kaliteli bir gruptu. allah belani versin sm! bu arada grubun maknaesi oh sehun hakkinda neden sözlükte başlik açılmamış çok merak ediyorum. kendisi en yakışıklı kpop idolu olabilir.
  • (bkz: #98466061) bu entrimden sonra tahmin edildigi gibi beni kopekleri edip bu yasta kpop batakligina surukleyen grup. benim gibi kpop'u btsden bildigi icin dandik bi sey sananlar bu muzik, dans, vokal, konsept, visual konusunda esi benzeri olmayan her uyesi ayri yetenekli grubu acil onyargisiz dinlemeli diye dusunuyorum.

ben fani olduktan sonra adamlar dagildi gerci ugursuzluk bende mi bilmem ama tam dagildi derlerken supriz album cikardilar. 2 yillik ara, askerlik, skandal (adamlarin evlenmesine sevgili yapmasina skandal diyo am*na kodumun salaklari) derken uyeleri tekrar bir arada gormek guzel oldu da bu albumun exo standartlarinin cok altinda kaldigini dusunuyorum. aceleye gelmis, fanlari daha da uzun surecek bir araya katlanmalari icin motive amacli cikarilmis sonuk bi album ve kotu bi klip cikarmislar. yine de albumde paradise ve runaway gibi guzel sarkilar da var ama genelini sevmedim buna ragmen fanlarin ozleminden en cok satan albumleri olacak gibi.

grup bu eradan sonra uzun bir sure uyelerin sololariyla ilerler kai'in hayvan gibi mukemmel ilk albumunden sonra cikaracagi ikinci albumunu ve kyungsoonun ilk solo isini heyecanla bekliyorum.

goruldugu gibi kpopin k sini bilmeyen beni iki yilda kpop jargonuna da baya hakim hale getirdi bunlar. bu dag gibi grubu dagildilar dagilacaklar haline getiren basta paragoz ococugu yapim sirketlerine sonra korenin askerlik sistemine ve idolleri babalarinin mali sanan koreli fanlara kafam girsin
  • kdramalar neyse de kpop'a her zaman mesafeli olan biri olarak shazamladığım bilmem kaçıncı şarkı bu gruba ait çıkınca birkaç parçalarını dinledim. biraz haksızlık etmişim açıkçası.

neredeyse gruptaki tüm üyelerin sesi çok güzel. canlı performanslarda da seslerinin eğitimli olduğu kendini açıkça belli ediyor. bayağı uzun süre de çaylaklık dönemi gibi bişey yaşamışlar sanırım.

canlı performanslarda gördüğüm kadarıyla grupta resmen iki tane ses cambazı var. özellikle d. o isimli üyeleri performans esnasında o kadar iyi dans edemeyip konuyla alakasız gibi dursa * da muhteşem bir sesi var. çocuk bayağı artistik sesler çıkarıyor. muhtemelen bundan kaynaklı da bayağı uzun partları var. özellikle d.o, chen ve chanyeol 'un kısımları uzunken diğerlerini bi 15 sn falan duyuyorsunuz. bu konuda haksızlık yapıldığını düşünüyorum. ama maalesef bu diğer gruplarda da var. bu grup ek olarak bayağı da kalabalıkmış.

grupta suho diye bir üyeleri var çok babacan birine benziyor. bi kaç videolarını izledim de ben bile abi demek istedim adama.çok olgun biri gibi geldi bana.

ben her zaman dans konusunda jimin ve j hope 'u farklı bir noktaya koyardım ama kai bambaşka bir boyutta. videolarda gördüğüm kadarıyla sessiz kendi halinde biraz da utangaç birine benziyor ama dans ederken bayağı farklı bir şeye evriliyor. mesela bi ödül töreninde love shot ' taki solosu bile bunu kanıtlar nitelikte. bundan olsa gerek ki grup danslarında hep ön planda. bir programda hayranlarıyla alelade yaptıkları bir dans var grubun diğer üyeler hatırlayamadıklarından ötürü hafif tökezleseler de kai orada çok iyi dans ediyor. dans konusunda çok başarılı ama bu çocuğun da şarkı kısımları çok az.

bir de chen var. mükemmel bir sese sahip ve onu kullanmayı da çok iyi biliyor. bi de evleneceği için linç yiyormuş. yazık lan o kadar laf ediyor bu netizenler sonra milletin psikolojisini bozup adamlar intihar ettikten sonra da "iyi iş çıkardın seni seviyoruz " diyorlar. kpop dünyası da ayrı zor yemin ederim.
  • ana dansçısı kai bomba gibi bir albümle dönmeye hazırlanıyor. cidden beklentim nasıl bu kadar arşa çıktı bilmiyorum ama kai ile birlikte acayip yükselmiş durumdayız. albüm gelince daha detaylı yazacağım. ayrıca çok yakında grup faaliyetleri de dönüyor. çok beklemiştik.
  • petzl firmasının yeni ürettiği self rescue seti. türk itfaiye teşkilatına şiddetle tavsiye olunur. http://www.dailymotion.com/…dvb?start=21#from=embed
hesabın var mı? giriş yap