• yapılacaksa ve kesin karar verilmişse tüm veriler, arkadaş listeleri ve resimler üşenmeden silinerek yapılması gereken hareket. sonuçta kesin çözüm değil bilgilerin kaybolduğu belki ama en azından başkalarının eline kolay geçemez.

evvelsi gün bir müşterimiz akşam vakti facebook hesabından benden mesajla yardım istedi; benden telefon numaramı istiyordu acilen, hat almış açtırmak için onay filan diye bir telefon numarası istiyorlarmış acil. huylandım tabii, biraz konuşmayı uzattım, abi filan diye konuşuyorum, o da normalde bana bey diye hitap eden bir adam, tutup canım biraz acele eder misin filan demeye başladı.

velhasılı, o olmadığını anlayınca kendisini aradım telefonuna ulaşıp, tabii ki kendisinin konu ile alakası yok, facebook hesabını aylar önce askıya almış.

gene benzer bir olay geçen sene amerikadaki bir arkadaşım ile başıma gelmişti, türkçe bilmeyen eşi bana facebookdan mesaj atıp, merhaba biz emir ile londraya geldik, soyulduk, emir darp edildi, hastanedeyiz, acil para lazım, yardım edebilir misin mealinde mesajlar göndermişti...

ya internette sahtekarlıkların sonu yok, tamam insanlar uyanık olmalı ama; burada hesabı olan 13 yaşında çocuklar da var, hiç bir art niyet aramadan bu tarz sorulara cevaplar verecek, yardım etmek istersen tufaya düşecek 50-60 yaş üstü insanlar da var. ne diyeyim, ikinci kez olması ilginç geldi, başlığı görünce paylaşayım istedim.
  • artık geri dönüşü olmaksızın tamamen silmek şeklinde de gerçekleştirilebiliyor anladığım kadarıyla. "yetti gari" diyenler şöyle buyursun:
    http://www.facebook.com/…p?show_form=delete_account
  • mantıklı olandır.
    yetti lan kapatıcam artık!

şimdi açıkçası ben facebook'a "yok ilkokul arkadaşı yok asker arkadaşını bulurum gibi sebeplerden falan üye oldum" diyorsam allah benim belamı versin. böyle diyorsam eğer yalan söylüyorumdur ,kanmayın!

açıkçası arkadaşın birisi dedi ki " olm acayip özellikler var burada işte flirtable i , ne bileyim meet new piipılı vb. atraksiyonları gösterdi .bir yandan da hoop danimarkadan norveçten hollandadan arjantinden sütlaç gibi hatunların resimleri üzerinden "bak ona buna selam yazıyorum" diyerekten hatunları flirtledi winkledi. baktık hatunlar taş gibi ulan dur bakalım eğlenceli galiba bu zımbırtı diyerek üye oldum.

velhasıl kazın ayağı hiç öyle değilmiş dadaşlar. şunca zaman oldu ne birisi winkledi ne giftledi ne de pokeledi beni.

bir tek amasyadan nuri diye bir eleman "yahu sen sinop 4. topçu tugayında bulundun mu" diye mesaj attı.
    bu vesile ile o nuriyede söyleyeceklerim var." götüne koyayım nuri senin. ne sinopu ne topçusu ne tugayı benim tek bildiğim tugay " tugay vurursa gol olur" tugay.

netekim şu güne kadar en ufak bir hareket olmadı arkadaşım.
    halbuki profil fotosuna da kenan imirzalıoğlu'nun fotosunu koymuştum. bu yabancı hatunların hepsi bu adamı tanıyor mu ki lan? olmaz öyle şey.

işte bu facebook bu işe yaramıyorsa eğer zaten bir halta yaramıyor demektir.
    kapa gitsin olm.

edit: lan nuri kenan arkadaşım ayağına karılara mı hava yapıcaktın lan yoksa?. sikişik herif.
  • pasif hale gecmek yetmez, hesabim tamamen kapansin gitsin diyorsaniz, en az bir e-posta yazmanizi gerektiren islemdir. pasif hale getirdim ama silmek istiyorum yazarsiniz e-postanizda. sonra size nazikce butun arkadaslarinizi listenizden silin, butun uygulamalari, hesabiniza yazdiginiz bilgileri kaldirin ve hesabinizi pasif hale getirin biz de hesabinizi kapatalim derler. bunun disinda uygulayacaginiz hicbir metodla hesabinizin kapatilacagi bilgisi size bildirilmemektedir ve bu islemin de ayni zamanda bilgilerinizin silinecegi anlamina geldiginin hicbir garantisi yoktur (bkz: privacy policy). aranizda gececek e-posta trafigine ragmen bilgilerinizin, yazismalarinizin ve baglantilarinizin tamamini sileceklerine inanip inanmamak ya da hesap kapatmakla bilgilerin silinmesi arasindaki ayrimin farkinda olup olmamak kisinin kendisine kaliyor. sonucta eldeki tek tatmin edici sey artik e-posta adresinizi ve sifrenizi girdiginizde size kullanicinizin aktif olmadigini bildiren ve aktif olmak isteyip istemediginizi soran bir soru yerine, e-posta adresinizin kayitli olmadigini gosteren ekran cikmasidir.

madem kisisel bilgilerinizin bilinmesini istemiyorsunuz neden facebook'a uye oluyorsunuz? buradaki ilginc olgu, diger internet tabanli e-posta servis saglayicilarinin, e-posta gruplarinin, internet uyelik sistemlerinin v.s. size sunduklari basit kayit kapatma prosedurlerini sunmamasindan dolayi facebook'un supheleri ve dikkatleri uzerine cekmesidir. daha da ilginc olan, facebook disindaki bu servis saglayicilarinin da saklamayacaklarini temin ettikleri bu bilgileri saklama ya da saklamama ihtimalinin facebooktan fazla ya da az olmamasidir. facebook, sevdigi yemekten tutun, aliskanliklarina, siyasal gorusunden yasam sekline kadar kisi hakkinda bir yerden saglanamayacak bilgilerin kisinin rizasi ve cabasiyla tek elde toplanmasi olarak tanimlanirsa, kisisel bilgilerin edinilmesi acisindan diger hizmetlerden bir adim daha ondedir. fakat, mesele ozunde aynidir. yahoogroups'ta uye oldugunuz gruplardan, hangi grupta kimin e-postasina nasil bir cevap verdiginizden ya da gmailde size gelen e-postadan secilmis anahtar kelimerle olusturulmus reklamlarin oruntusunden sizinle ilgili bir profil olusturup olusturulmadigini, en basit dusunce sekliyle istatistik bilimi ve istihbarat toplama acisindan cok ilgi cekici bir veritabani olusturulup olusturulmadigini bilmek bir kullanici icin mumkun degildir. bu bilginin kisilere, topluluklara ve toplumun belirli kesimlerine yonelik nasil kullanilabilecegi baslibasina ayri bir mesele iken, gelecekte kisisel bilgi guvenliginin nasil garanti edilebilecegi sorunsali cok daha onem kazanacak gibi duruyor. kisaca belirtmek gerekirse, bunun icin yasal duzenlemelerin yani sira, tuketici kuruluslarinin onderliginde ve alinan hizmetin daha ilk asamasindan itibaren uyelik ve uyelik sonlandirilmasi sureclerini acik bir sekilde izleyecek ve denetleyecek, veri ustunde gerekli kontrol ve denetimleri yurutecek mekanizmalara ihtiyac vardir. bu konu gunumuzde onemsenmese de teknolojik gelisimle beraber kullanici haklarinin da bu alanlarda gelismesini beklemek ve bilinclenmek gerekmektedir. tabii bu, insanligin teknolojik gelisim ve donusum sureci icerisinde onceliklerin farklilasmasi ve meselenin oneminin zamanla anlasilmasiyla gerceklesecektir. facebook'a mal bulmus magribi gibi saldiran acigi gizlisi ozeli geneli her turlu bilgisini facebook'a doken vatanimin evlatlari icin bu surecin nasil gelisecegi de merak konusu olacaktir. gelecekte.

sonuc olarak gunumuzde kisisel guvenliginizi dusunerek kendinize bir internet sitesi ve e-posta adresi hizmeti kiralasaniz, gelismis sifreleme programlari kullansaniz da bu bilgilerin baska insanlarin eline gecmeyecegini garanti etmeniz hicbirsekilde mumkun degil. bunu onemsememek ya da bosvermek pek cok kisi icin bir alternatif iken, buraya kadar yazilanlari okuyan ve kisisel bilgilerini ve kendi ozelini onemseyen bireyler icin en azindan internete degen her kisisel bilginin hangi son duraga gidebilecegini bilmek onem arz edebilir.

edit: facebook tarafindan daha sonra eklenen basit bir silme metodu icin (bkz: #15137706).
  • bir akşam internette her zamanki gibi yine çok lüzümlu(!) bir iş için gezinmekteyken kendimi bir anda ablamın arkadaşının kardeşinin bilmemnesinin fotoğraflarına bakıp üstüne üstlük bir de salak saçma yorumlar yaparken bulduğumda kendimden nefret edip akabinde yapmaya karar verdiğim şey. işte o hayırlı günden beri uzun zamandır görmediğim arkadaşlarımla mesajlaşıp asla görüşmeyeceğimizi bile bile 'ay mutlaka görüşelim, çok özledim valla' şeklindeki atraksiyonlara girmiyor, elalemin fotoğraf albümlerine girip 'hımm ne kadar da kilo almış, bayağı da yaşlanmış' diye içimden geçirmiyor, yeni nesilin 'ewet yaaa, manyaksıın, puhahaha' şeklindeki ifadeler eşliğinde türkçeyi katletmelerine dertlenip kahrolmuyor, kim hangi gruba dahil olup bir tık'la neyi protesto edip, ne için çok üzüldüğünü öğrenmek durumunda kalmıyorum. kısacası mutluyum.
  • facebook insana bizzat kendi sosyal hayatindan baska bir sey sunmuyor. kimseye kafasina gore arkadas eklemiyor, istemedigi kisiye iliskin bilgi vermiyor.

bu sartlar altinda, facebook hesabini kapatarak akli sira bir rahatsizliga engel oldugu sanrisi icerisindeki bir kisinin, o sosyal hayatin icerisinde nasil yasadigini ben cidden cok merak ediyorum. ya da surekli gosteris yapmaya calisan arkadasa sahip olman nasil oluyor da facebook'un bir kusuru oluyor ? bu insanlarin hayatinda yeri yoksa facebook hesabinda ne isi var ? facebook disinda bir arkadasin "bogazda bira keyfi" dediginde napiyorsun? kafasina bira sisesi mi geciriyorsun ?

taniyor olabileceginiz icin onerilen kimseyi eklemek, kimseden gelen talebi de kabul etmek zorunda degilsiniz. facebook hesabina hic bir zaman onune geleni eklemeniz gerekmedi, yapiyor olmak tamamen sizin sorumlulugunuzda. ha yapiyorsunuz, yapmak zorunda mi hissediyorsunuz ? degilsiniz de diyelim oyle, ekledikten sonra kimsenin sizden haberdar olmamasini kimseden de istemediginiz haberleri almamak gayet kolay iki ayara bakiyor. anlamadiginiz sey, facebook'un telefon gibi, email gibi bir iletisim araci oldugu.

valla cok baskasiniz, ben sizi cidden hic anlamiyorum. gerekmiyor da sanirim.
  • facabook'un temel sorunu gereksiz insanları ekleyip, onların yapmacık sevgi gösterilerini ve saçmalıklarını dinlemek değil; kişinin, bilgisayarının başında can sıkıntsının da etkisiyle çoğu zaman kontrolünü kaybedip, sinirlerinin bozulacağını bile bile kendini saçma sapan profilleri gezerken bulması, saçma sapan şeylerle (oyunlar, gruplar, fotoğraf albümleri, kezbansal özlü sözler) uğraşması ve vaktini ve sinirlerini boş yere ziyan etmesi.
    kısaca hesapların kapanmasının temel sebebi kişinin facebook'ta kendisini istese de sınırlayamamasıdır. nasıl sözlükte saçma sapan, okuyacağınız zaman sinirlerinizin alt-üst olacağını bildiğiniz troll başlıklarına ister istemez eliniz gidiyorsa ve sinirleriniz bozuluyorsa, facebook'ta da öyle.
  • arkasında durulmadığı sürece insanı maymuna çeviren eylem. buradan mütemadiyen facebook hesabını kapatıp - açma suretiyle günlerini geçiren arkadaşa(!) sesleniyorum; ulan belli ki artık bu kofti sosyal paylaşım sitesi hayatının en önemli olayı olmuş. 7 24 çevrimiçisin. sabah akşam sağdan soldan bulduğun yazıları duvarına yapıştırıp kafa sikiyorsun. e tamam saygım var hepsine. be koduğumun andavalı 2 ayda bir " artık face'e veda zamanı geldi " yazıp üzerinden 1 hafta geçmeden " geri döndüm beeennn :)) " yazmak da neyin nesi lan. arkasında dur bari aldığın kararın.

bir de bunun her yazdığına yorum yapan bir guruh var ki onların durum daha feci. örnek mi istiyosun şöyle buyur;

- facebook sana güle güle, kapatıyorum arkadaşlar sıkıldım artık herşeyden, herkesten.. ( bak bak gizemli pezevenge bak, sanırsın dünyanın en mühim insanı)

yorumlar;

- canım sensiz buralar çekilmez ama nereye yaaa:(((

- aga hiç gerek yok, kim canını sıktı söyle bize derman olalım:)

- artık çok geç arkadaşlar, ben kapatıyorum hesabı...

1 hafta bilemedin 10 gün geçer;

- .... is back:))

- canımmm hoşgeldinnnn, özlettin kendini ( sanki yurt dışına çıktı da geldi ibine)

- aga nerelerdesin sen özlettin yaaa..

- son 1 hafta kötü geçmişti arkadaşlar, şimdi daha iyiyim destekleriniz için teşekkürler ( destek mestek noluyor lan? tarikat mı olm bunlar )

şimdi diyeceksiniz ki sil amına koyım madem öyle, durmasın listende. öyle değil işte a dostlar. hayatı face olmuş bunun. 641 tane arkadaşı varsa 640a düşmesi demek 10 gün daha hesabını kapatıp tekrar geri gelmesi için yeterli bi sebep. sonra uğraş dur. ya işte biz de kızıyoruz mızıyoruz da aslında özünde iyi bir arkadaş yani.*

offffff facebook offff .. iyi ki varsın facebook.. iyi ki sevmişim seni...
  • iyidir güzeldir fakat kendi hesabını kapadıktan sonra gidip ablasının facebook'una dadanıyorsa söz konusu kişi tam bir kapamadan söz edemeyiz burada. benim böyle bir kardeşim var, cool olmak adına gitti facebook'unu kapattı, tebrik ettik hepimiz, alkışladık, plaket verdik. ama sonra bir baktım ki benim facebook'umdan çıkmıyor hanım. yakın arkadaşlarının bir çoğu bende kayıtlıydı zaten, olmayanlarını da bilahare ekledi. aynen kendi facebook'uymuşcasına kullanıyor. hatta benden bile daha aktif bir kullanıcı. sorsan ama facebook'u yok.
  • eskiden bu hareketi anlamsız bulur, "facebook hesabını kapatan insan dikkat çekmeye çalışıyordur" derdim.

2 aydır kapalı. her saniye facebook a f5 yapan, yediğimi içtiğimi paylaşan ve like sayısına da önem veren bir insandım. internete karşı yaklaşımım genel olarak bu şekildeydi, seviyordum nette vakit geçirmeyi.

yaşadığım kişisel bir konu tetikledi, kapattım.

"çok şey fark ediyor" diyenler, doğruymuş.

"hayat kalitesi artıyor" diyenler, haklıymış.

neden birbirinden güzel çıktığım fotoğrafları paylaşıyormuşum acaba, amacım neymiş, insanların hepsi birbirinin aynısı olan ortam/nişan/düğün fotoğraflarından bananeyse. ihtiyaç bile duymuyorum bakmaya. arkamda merak ettiğim hiçbir şey kalmadı.

bütün hepsi kafamı inanılmaz yormuş. zihnimi yıpratmış. şimdi kafam tertemiz. kimse bana ulaşamıyor, ben kimseye ulaşmak zorunda hissetmiyorum. kişisel ego tatminiydi, bundan vazgeçtim. uyuşturucu bırakmak gibi bir şey bu. kim kiminle nerede nasıl, haberim bile yok.

bundan sonra sadece geride kalmış fotoğraflarım için girerim diye düşünüyorum. resmen özgürüm. tam anlatamadım da sanki. facebook u kapatmak, bütün o insan yığınını orada bırakmak... baharda pembe çiçekler açar da, "aa bahar gelmiş" dersin ya, işte öyle bir şey.
hesabın var mı? giriş yap