şükela:  tümü | bugün soru sor
  • beynimde bir kısa devre olmuş olabilir ama bana artık böyle gelmeye başladı. şu an çatıda kiremit dizen adamları izliyorum. kol gücüyle makarayla kiremidi çekiyor. 10ar 10ar dizeceği yere götürüyor. ölüm tehlikesi desen risk ileri düzey. fiziksel zorluk desen doğrudan kol gücüne dayanan bir iş. güneş desen adamı kızartma yapar bugün. diziyor adamlar. çok çalışmak lazım çok.
  • paul lafargue tembellik hakkı'nda bahsetmiştir:

    “çalışın, çalışın proleterler, toplumsal serveti ve kendi yoksulluğunuzu artırmak için çalışın. çalışın ki, daha da daha da yoksullaşarak daha da çok çalışmak ve yoksullaşmak için bir takım nedenleriniz olsun. kapitalist üretimin acımasız yasası budur işte.”
  • o çok zengin olarak adlandırdığınız insanlar iki günden fazla tatil yapmadan, mesai saatleri dışında bile sürekli telefonu elinde aramalara cevap vererek, e-posta yazarak ömürlerini geçiriyor. bedensel gücüyle çalışan adam akşam işi bitince eve gelip tv karşısında uyuklama lüksüne, yazın çocukları alıp köye gitme lüksüne sahip. ama şirket patronları çoğu zaman çalıştırdığı elemanlardan daha fazla çalışır. kazandığı paraları yemeye vakit bile bulamadıklarından çocuklarına çalışır dururlar. bu sebeple doğru olmayan önermedir.