• iranli keman virtuozu müzisyen*.albumlerinde sadece keman ve piyano vardir.ilaç gibidir.kimi zaman anti depresan kimi zamansa depresan etkisi yaratir.albümlerini türkiye'de bulmak zor; ama htttp://www.eworldrecords.com/faridfarjad.html adresinden siparis etmek mumkun.

taghatam deh
    leilli & majnoon
    mara beboos
    pari kojaie
    gol-e pamchal
    violin song
    ....

kazaadan, imeshden vs. bulun, indirin derim ben.
  • bu zatı dinlerken,içinizden akan her kan damlasının yolunu hissedersiniz.
    kanadıkça kanarsınız..
    nasıl anlatmalı ki,acınızı acıtırsınız..
  • yasiyor olmasina sevindigim, kalbinden gecenleri merak ettigim keman üstadi. en duygusal, en ic yakan melodilerin, notalarin efendisi. bir gün dizinin dibine oturup sormak isterim "nedir size böyle cigerimi söker gibi keman caldiran?"
  • bir keman virtüözünü iki şeyle değerlendirirsiniz. bir yaptığı işler iki kullandığı enstrümandaki uzmanlığı. farid farjad'ın bestelerini teknik anlamda inceleyecek yetkinliğe sahip değilim. sadece bestelerin bu ülkede çok beğeniliyor. çünkü adam orta doğu kültürü ile harmanlanmış bir müzik yapıyor. ben batıda bu kadar ünlü olduğunu sanmıyorum. ama elbetteki bir bilinirliği tanınırlığı vardır

kemandaki uzmanlığına gelince. niccolo paganini dediğimiz yaşadığı dönemde yaptığı besteleri kimsenin çalamadığı,hatta şeytanla anlaşma yapıp iyi keman çalması karşılığı ruhunu ona sattığı söylenen niccolo paganini'nin şu anda herhangi bir kaprisini götürün herhangi bir konservatuar öğrencisinin önüne koyun çok rahatlıkla çalar. bu paganini'nin inanılmaz değil sadece çağından ileri bir tekniğe sahip olduğunu gösterir. ee ne yapacağız şimdi paganini'ye piyasa adamı,boş falan mı diyeceğiz?

bir başka örnek. büyük gitar virtüözü joaquin rodrigo'yu hepimiz biliriz. rodrigo'nun gitar konçertosu olarak bilinen concierto de aranjuez konçertosu gelmiş geçmiş en iyi gitar konçertolarından biri olarak gösterilir. peki ben şimdi rodrigo'nun hayatı boyunca hiç bir zaman inanılmaz düzeyde gitar çalamadığını söylesem? evet rodrigo hiç bir zaman dünyada ün kazanmasını sağladığı ispanyol gitarlarını iyi çalamadı. o zaman rodrigo da boş adammış

anlatmak istediğim şu. elbetteki niccolo paganini de joaquin rodrigo da farid farjad'dan fersah fersah öte sanatçılar müzik dünyasını etkileme bakımından. ama müzik böyle bir şey değil herkes için. bir konservatuar öğrencisi için bunların tekniğini araştırıp kıyaslama yapmak doğaldır ama herkes için bu bir gereklilik değildir. bunu yapmayıp farid farjad'ı kendi gönlünde dinlediği en iyi kemancı yapan kişiye de "e hani bana aldığı ödülleri göster" denmez

çünkü müzik böyle bir şey değildir.

çünkü müzik bize en güzel gelenin en güzel olduğu şeydir.

edit:imla
  • müziği nar gibi olan. dinledikçe çoğalıyor, tadına doyulmuyor, her notası bir diğerine müthiş bir incelikle bağlı ve benzersiz.. en çok kırmızıya çalıyor.
    geri kalan her şeyi ikincilleştiren muazzam bir dokunuş gibi. bir lütuf.
  • persî... nasıl ince... yaşarken karşıma çıkışına minnettar olduğum müzik adamı. maneviyatın keşfi.
  • geçen sene on beş gün proje yetiştirmeye çalışırken, günde iki saatlik uykularla güneşin doğduğuna ve battığına şahitlik ederken, ve bir de kar yağarken aynı zamanda, hep farid farjad dinledim.. ne zaman dinlediysem bir daha, hep içime karlar yağdı, pencereden baktığımda çimenleri bembeyaz gördüm. ama öylesine tatlı, öylesine romantik bir hatırlayış ki bu, bir de öylesine mahzun ki, ancak doğudan böyle bir inleyiş çıkar diyor insan, farid farjad bence kemanını çalmıyor, inletiyor..
  • bir batılının asla yapamayacağı gibi kemana ruh veren iranlı keman vitüözü. gönlündekileri sözcüklerden daha iyi notalarla ifade ettiğine hiç şüphe duyulmayacak kadar da ustadır.
  • bundan tam 3 sene önce aya irini'de canlı dinleme imkanı bulmuştum kendisini. eşi de piyanoyla eşlik ediyordu kendisine. kemanı nasıl ağlattığını , nasıl büyülü melodiler çıkardığını hepiniz biliyorsunuzdur zaten. benim dikkatimi her parçadan sonra eşini piyanodan kaldırıp öpmesi çekmişti. 70 yaşındaki bir adamın her şarkı bittiğinde karısına özlemle dokunuşundaki samimiyeti görünce o tınıları nasıl çıkardığını anlamak pek de zor değil bence. "sanat aşkın bahanesidir"
  • ozellikle pari kojaie isimli parcasi ile en mutlu gununuzde bile icinizi buracak nitelikte bir adamdir bu farid farjad.
hesabın var mı? giriş yap