şükela:  tümü | bugün soru sor
 • birisi belli bir kesim‘e hitap ederken, digeri „sizdeniz“ diyen herkese hitap eder. pardon hitap mitap etmez, kullanir.
 • sistemi işleten kişilerin kendilerine verdikleri isimden ibaret çizgidir. yoksa uygulamalar aynıdır. birinde para babası kapitalistlere ve onların kontrol ettiği burjuva basınına ve onların oyuncağı olmuş devlete karşı mücadele edilir. diğerinde tefeci banker yahudilere ve onların kontrol ettiği medyaya ve onların oyuncağı olmuş devlete karşı mücadele edilir. çözüm her ikisinde de devletleştirmektir. bir süre sonra da bir diktatör çıkıp her şeyi ele geçirir.

  en eski dönemde bunların ikisi zaten aynı şeydi, yani tefeci banker yahudi ile "kapitalist" aynı kişi idi. ama kendisi de yahudi kökenli olan marx aynı zamanda da ateist olduğu için "lan ne ilgisi var bu işin yahudilikle hristiyanlıkla, kapitalist diyelim bitsin işte" diyerek buradaki ırkçı alt metni devreden çıkardı. onu takip edenler komünist adını aldı, geleneksel takılanlar faşist.

  böylece aynı siyasal düzeni farklı sebeplerle savunan iki grup ortaya çıktı. ve aynı topun peşinde koştukları için de mecburen birbirlerini çelmelediler ve düşman oldular.

  görüldüğü gibi gayet ince bir çizgidir
 • komünizimde herkes eşit sikiyor, faşizimde kendinden farklı olanları daha fazla sikiyor.
 • (bkz: islam ile fasizm arasindaki ince cizgi)
  (bkz: ırak ve şam islam devleti)
  (bkz: islami teror orgutleri)
  (bkz: radikal islam)

  kisilerin ve topluluklarin yapmis olduklari fasizm, bu tur olusumlari baglamaz. misal; kutsal kitap cinayeti ve intihari yasaklamistir. ayrica ''masum bir insani oldurmek butun insanligi oldurmek gibidir'' seklinde aciklama bile yapmistir. kutsal kitap icinde bulunan ayetlere karsi, ters hareketler icerisine giren insanlar veya topluluklar, adina musluman dese bile bu durum islam'i baglar mi ? bence baglamaz. ayni sekilde komunizm gibi. normal hali ile (ilkeleri) kitap ustunde gayet insancil bir sistemdir. kimilerine gore utopyadir. ama insanlarin komunizm adi altinda yaptigi yanlislari komunizm ile bagdastirmak, isid'i gorup ''islam budur'' demekle ayni seydir.

  daha nasil ornek verilebilir bilmiyorum. bence bu tur doktrin ve manevi degerleri ogrenmek icin insanlari degil de direkt ogretilerini incelersek sorunun insanlarda oldugunu biliriz.