• yüksek ihtimalle saatler boyunca bizim veletle kapışacağım oyun. evlat falan dinlemem veririm eline valla. 3ün 5in hesabını yapmam. chelsea o zaman da yardırır. yardırır di mi lan? yardırsın.

zaten o daha küçük olur şimdi, bilmez de oynamasını.

hehehe.

10 yıl sonra gelen edit: mesajlarınıza teşekkür ediyorum, bu entry'i yazdığımı bile unutmuştum işin doğrusu. 10 yıl önceden başlık parsellemişim resmen. :) neyse, o iş olmadı sevgili arkadaşlar. o evlilik de olmadı hatta, bitti gitti. ama üzülmeyin, şu an çok daha mutlu ve huzurlu yepyeni bir hikayem var. bakarsınız fifa 30 olur? :)
  • kariyer modu tamamiyle bozuk olarak çıkarılmış ve oynanamaz durumda olan oyun. senenin %90 ını fut oynayarak geçiriyorum ama tam 1 sene üzerine çalışılan, kapalı betası test edilen, demosu yayınlanan bir oyunun piyasaya tamamen bozuk olarak çıkarılması akılalmaz bir durum. daha önce kariyer modundaki buglardan bu başlıkta bahsedildi ama okuyamayanlar için genel olarak bazı hataları toparlamak gerekirse:

1- tüm takımlar lig maçlarına tamamen altyapı oyuncularından kurulmuş kardrolar ile çıkıyorlar. liverpoolda salah, mane, firmino vb oyuncuları görmeyi beklerken 60 overallı adı duyulmamış altyapı oyuncularından kurulu ilk 11 ile başlıyorlar. sene sonunda örneğin alisson’un ligde yalnızca 5 maç oynadığını görmek sürpriz değil.

https://eksiup.com/p/bv215943rok5

2- 1 madde ile bağlantılı olarak ilk sezon sonunda hemen hemen herkeste liverpool manchester city gibi büyük takımlar küme düşüyorlar.

https://eksiup.com/p/cw215949cgab

3- ilerleyen sezonlarda şampiyonlar ligi başlamıyor. bildiğin yok oluyor şampiyonlar ligi. avrupa liginde ise grup aşamalarından sonra kim olduğu belli olmayan takımlar kendi aralarında maç yapıyor ve hepsi toplamda 3-3 bitiyor.

https://eksiup.com/p/d9215969fwta

4- şampiyonlar ligi ve avrupa ligi grupları güncel değil. geçen sezonun gruplarıyla başlıyor. kuralar çekileli aylar olmasına rağmen bu kadar küçük ve kolay halledilebilecek bir olayı düzeltmeyerek oyunu bu halde piyasaya sürmeleri kariyer moduna ne kadar önem verdiklerini gösteriyor.

https://ibb.co/cyyqqvp

5- forma seçim ekranında orada olmaması gereken üçüncü bir oyuncu belirebilir.

https://ibb.co/fkzymqf

bu bu oyuncu lanet gibi üzerinize çökerek bundan sonraki tüm menülerin arka planında belirebilir.

https://ibb.co/7gywdhl

https://ibb.co/txbqkfn

hatta bu oyuncu öyle bir lanettir ki maç yaparken bile yine aynı duruşuyla sahanın ortasında dikilir.

https://ibb.co/5ymwnbz

6- premier ligde bir sezonda 75 maç oynanması olağan bir durum.

https://ibb.co/6zfsvnb

7- takım kadroları hala güncel değil

8- eğer bir oyuncunuzu editlerseniz (kramponunu değiştirmek, formasını içine sokmak vb.) oyuncunun pozisyonu ve overallı değişiyor. örneğin defansif ortasaha olan oyuncunuzun krampon rengini değiştirirseniz bir anda forvet arkasına dönüşmüş olarak bulabilirsiniz. 80 olan ratingi de 75’e düşebilir ve bu geri alınamaz. herhalde yeni ayakkabılar ayağını vuruyor ve -5'lik bir düşüş yaşanıyor.

9- basın toplantılarında 3-3 biten bir maç sonrası maçın ne kadar sıkıcı olduğuyla ilgili, ligde 5 mağlubiyetiniz olsa da yenilmezlik serinizle ilgili, ya da sezonu ilk 4 te bile bitirseniz küme düşmeniz ile ilgili sorular alabilirsiniz.

10- maç öncesi “ beni yedek bırakma oynat hocam” diyen oyuncunuzu oynatırsanız maç sonu “beni oynatma demiştim al senin yüzünden sakatlandım” şeklinde bir cevap alabilirsiniz.

https://ibb.co/nvkyyx0

11- 14 gün içinde 7 maç yapabilirsiniz.

https://ibb.co/qyp7sy7

12- eğer ingilitere milli takmını yönetiyorsanız sokratis’i kaptan yapmanız yönünde tavsiye gelebilir. sokratis’in yunan olması gibi ufak bir detay dışında mantıklı duruyor.

https://ibb.co/bf1fwnq

13- hangi takım olursanız olun haberlerde formalarınız hep barcelona olarak görünüyor.

https://ibb.co/xsdwmm5

14- basın toplantılarında bir çok harf hatası bulunuyor.

15- altyapı oyuncularınızın dış görünümüyle ilgili bir değişiklik yaparsanız doğum tarihleri 1970 olarak güncelleniyor.

16- oyuncu kariyerinde eğer skill movelarınız 5 yıldıza ulaşır ve bir yıldız daha kazanırsanız skilleriniz 0 yıldıza düşüyor. 1 bile değil.

17- ultimate zorlukta bile oynasanız rakibinize 10 gol atabilirsiniz.

18- rakibiniz yeterli sayıda oyuncusu olmadığı gerekçesiyle maça çıkmayabilir.

https://i.redd.it/x56pxw3wwsp31.jpg

oyunun creditleri arasında volta, fut gibi modlar için çalışan insanların adı yazarken career mode için tek bir kişinin bile isminin olmaması zaten kariyer modu umursama derecesini açıkça gösteriyor. bu bahsettiğim hatalar yalnızca bir kısmı ve sadece 1-2 kişinin başına gelen münferit olaylar değil. tüm bu hatalar yüzünden soyulmuş ve kandırılmış hissi yaşayan oyuncular dünya genelinde isyandalar. fakat ea tarafından gelen cevap işi daha da trajikomik bir noktaya taşıyor:

https://twitter.com/…ysa/status/1177614213545521154

türkçe meali: tamam hataları gördük düzelticez ama şimdi değil. ilerde bi hal çaresine bakarız çok da şey etmeyin. ayrıca bu işler öyle hemen olmaz hataların belirlenip düzeltilip test edilmesi lazım.

sormazlar mı adama 1 sene boyunca ne yaptın? oyun çıktıktan sonra mı bu kadar temel seviyede hatalar için düzeltme ve test süresi istiyorsun?
  • çocukluğumdan beri fifa oynarım. ps3'ü aldığım zamandan beri de konsolda oynuyorum. 13 yıldır her sene çıktığı gibi alıp oynarım. ama bu sene oyundan nefret ettiğim kadar hiç etmemiştim. futbolu seven adamlar futbol oyunları oynarken ne şekilde olursa olsun kazanalım da nasıl oynadığımızın önemi yok diyemiyor. ben ayağa pas, keyifli futbol her çeşit atak deneyen, açık futbol oynamayı seviyorum. istediğim futbolcuyla kendi tarzıma göre oynamayı seviyorum. yıllardır da böyle oynarım. ama bu sene oyun sana şunu diyor, x ve y futbolcun yoksa taktiğin de bu değilse ne kazanacaksın ne de keyif alacaksın.

bu sene 900'e yakın maç yapmışım. rakiplerimin %99'u ayni taktikle oynuyor. böyle 3-5-2 falan oynayan adamlar görünce seviniyorum.

oyunda kafa golü yok malum. 9 kişi göbeği kapatan, drop back, 2 width ve kontra atak 5 6 width ile oynuyor herkes. topu kap, dümdüz koş. ben ya aynı taktiği yapacağım ya da işkence çekeceğim. inat ettim işkence çekiyorum. göbekten ver-kaçlarla %70 topa sahip olup, duvara çarpıp çarpıp kontradan golü yiyorum.

bizim gibi old school futbol sevenler için futbol oyunları tarihe gömülüyor.
  • bazen sol frame'de görüp de eski hapis hayatımı hatırlamama vesile olan oyun. fifa 19'u bıraktığımda kadrom o kadar iyiydi ki hesaptaki 2 milyon para ile alabileceğim daha iyi oyuncular kalmamıştı.

peki bana neye mâl oldu?

* haftasonları saatlerce ekran başında adeta hapsolarak weekend league'i bitirmek.
    * haftaiçi çalışıp, akşamları da 2-3 saat sbc bitirmek için kasmak.
    * sürekli oyuncu vs listeleyip yenilerini almak için saatlerimi harcamak.
    * servet harcadığınız oyuncunun sbc'si çıkınca değerinin yarı yarıya düşmesini izlemek.
    * normal hayatımda çok sakin biri olduğum halde oyun yüzünden kolay sinirlenebilen birine dönüşmem.

sonuç?.. sonuç yok. zaten çok iyi bir kadro kurmanız ortalama 6 ay sürüyor, bu saatten sonra da bir sonraki senenin oyunu için geri sayım başlamış oluyor. yeni oyun çıkınca da eski oyun ea tarafından kasıtlı olarak öldürülüyor. bu kısır döngü böyle sürüp gidiyor. fifa 20'ye başlamamaya karar verdiğim zaman hayatımda, özellikle de haftasonlarında inanılmaz bir boşluk oluştu. o zaman anladım işte fut'un insan hayatını nasıl katlettiğini. şimdi kendimi arınmış olarak hissediyorum. arkadaşımın oled tv'ye gamepad fırlatmasının da etkisi oldu bırakmamda elbet. neyse ki gamepad şarj oluyormuş da gamepadi fırlattıktan sonra kablosunu yakalayabilmiş.

bırakın şu illeti. uyuşturucudan farkı yok.
  • eski fifa'ların fut modunda çok fazla kasmaz, tadında bırakıp oyunu satardım. örneğin fifa 17'yi bıraktığımda en iyi oyuncum alexis sanchez'di. ilk defa fifa 19'da biraz kasayım dedim ve div 1, wl'de de 20-24 arası galibiyet alan bir takım kurdum. hatta oyunu bıraktığımda 2 milyon coin hesaptaydı çünkü kadro zaten en iyilerden oluşuyordu. fakat bir şey fark ettim. bildiğiniz sigara gibi alkol gibi bağımlısı olmuştum ve bu bağımlılık bir de beni sinir sahibi etmişti. eskiden çok nadir sinirlenen biriydim fakat bu oyundaki momentum saçmalığı yüzünden yaşadığım sinir/stres gerçek hayatıma yansıyordu ve normalde takmayacağım konularda bile sinirden çıldırıyordum. takma kafana demek o kadar kolay değil çünkü oyun sana haksızlık yapıyor ve zamanını çalıyor. wl'yi bitirmek için saatlerce maç yapmalısın ve bir haksızlığa (momentum) uğradığın zaman doğal olarak kızıyorsun. bu kızgınlık aylarca devam ettiği için en mulayim adamı bile sinir sahibi yapıyor. bir de yok onun sbc'si, yok şu haftalık görevdi derken resmen hafta boyunca oyun seni esir alıyor.

baktım böyle olmayacak bırakma kararı aldım. resmen sigara gibi alkol gibi bir bağımlılıktan kurtulmuş oldum. artık sosyal hayatıma daha fazla zaman ayırıyorum, haftasonunun önemli bir bölümünü wl'deki maçları kazanmak için heba etmiyorum. tadında bırakmak insanoğlunun doğası gereği pek mümkün değil, herkes daha iyi kadrolar için, daha fazla para kazanmak için uğraşıyor ve ayırdığınız zaman sürekli artıyor. sonra bir bakmışsınız sizi sinir sahibi yapan bir oyuna yüzlerce saat harcamışsınız.

bu oyun diğer bağımlılık yapan oyunlar gibi değil. mesela bir pubg'de birden cursor moemntum yiyerek siz sağa çekerken sola gitmiyor. yani bu fifa, sizin hem zamanınızı anormal derecede çalıyor hem de sizi sinir hastası yapıyor. ben bıraktım, arınmış gibi hissediyorum. tavsiye ederim.
  • bu oyuna bu "adaletsizlik" algoritmasını getiren, bunu düşünen ve onay veren ne kadar yapımcı varsa umarım gerçek hayatta adaletsizliklerin en acılarını yaşar, çaresizlik içerisinde sürünürler.

orospu evladı bir oyundur. futbolla uzaktan yakından alakası yoktur. 2 tane skill hareketi yaparak bu oyunda başarılı olabilirsiniz. eğer drag back denen sikik hareketi yerseniz, savunma oyuncunuz ebesinin amına doğru giderken rakibiniz gol sevincine başlamıştır bile. bu yüzden saniyede 3 kere drag back yapan mal oğlu malları savunmaya çalışırsınız.

1 derinlik + drop back taktiği yetmezmiş gibi bir de otomatik defans denen bir saçmalık vardır. bu da defans kontrolünü tamamen bilgisayara verir ve ortada yetenek gerektiren herhangi bir şey kalmaz. herkesin sadece defansın önündeki cdm'i kontrol ederek alan kapattığını görürsünüz bol bol. kimse stoperleri kontrol etme riskine girmez bile zira bilgisayar nasılsa işini yapıyordur.

tüm bu saçmalıklar yetmezmiş gibi bir de momentum denen şey var ki işte bu adamı hasta eder. bu oyun net bir şekilde bol para harcanmış kadrolara kıyak geçen orospu çocuğu bir oyundur. siz mütevazı kadronuzla 15 tane pozisyona girer, 1 gol atmak için götünüzden terler akıtırsınız. ama karşınızdaki yetenek fakiri, 50000 fp harcayıp açtığı paketlerden çıkardığı toty messi'si ile olmayacak bir yerden osuruktan 2 şut çeker ve top sizin 90'lık ter stegen'inizin ellerinin arasından ağlarla buluşur. rakibiniz böyle 2 gol atarak sizi 2-1 yener ve daha da kötüsü bundan sonra karşınızdaki yıkık mahlukatın 2 saat gol sevincini izlemek zorunda kalırsınız. anlayacağınız, kapitalizm burada da kendini buram buram hissettirir.

akıl almaz goller yersiniz. fizik kurallarına aykırı goller yersiniz. 45+ ve 90+ 'larda defansınız mala bağlar ve kalenize gelen her şut gol olur. artık maç 45+ ve 90+'lara geldiği vakit kolu bırakasım geliyor çünkü ne yaparsam yapayım, o top bir şekilde benim kaleme girecek. bazen bunu çok net hissediyorum. bu oyunu en başından beri oynayanlar bunu iyi bilir ve ne demek istediğimi anlamışlardır.

fifa eğer gol yemenizi isterse yedirir. gol atmanızı istemezse de, 100 şut bile atsanız o top rakip kaleye girmez.

fifa serisinde son zevk aldığım oyun fifa 14'tü. 1 kuruş para harcamadan, orta seviye kurduğum kadromla benden kat kat güçlü kadrolara kök söktürürdüm, yeri gelir tokat manyağı yapardım ve 1. division'a kadar gelirdim. bir hata edip bu rezil scriptlenmiş "oyunu" aldım. bu son. 2021'den itibaren malum ortamlara düştüğü gibi indirir kariyer modunda sakin sakin takılırım. ea denen kancık firmaya 1 kuruş kazandırmam bundan sonra.

ea, umarım batarsın. ve bu oyunun yapımcıları, umarım sürüm sürüm sürünürsünüz.

belçika'nın bu aşşağılık firmaya uyguladığı boykotu sonuna kadar destekliyorum. umarım tüm avrupa ülkeleri aynı şeyi yapar. ve umarım bir gün gerçekten "gerçek" bir futbol oyunu yapcak düzgün bir oyun firması çıkar.

edit: burada salya saçıp bu oyunu körü körüne savunanlara sesleniyorum. açın profesyonel oyuncuların bu "bullshit" oyun hakkındaki yorumlarını bir izleyin. çoğunluğu ana avrat sövüyor ve hiç zevk almadıklarını söylüyorlar ama bu işi profesyonel olarak yaptıkları için mecburen oynadıklarını belirtiyorlar. bu bahsettiğim adamlar her hafta wl'de 30-0, 29-1 falan yapan adamlar. şunu körü körüne savunanların eminim çoğunluğu 10-15 win'i zor görüyordur wl'de. bu tipler eminim yukarıda bashettiğim, rakibine 2 saat gol sevinci izleten tiplerdir aynı zamanda.
  • ultimate modunda saçma sapan kartlarla artık oynanılmaz duruma gelmiş. hadi totw'ler, toty'ler ok. ıcon'lar da ok ama yok shape shifter, yok player moments, yok scream.

bir de bunlar için yok rivals'da 5 japon, 4 koreli, 2 cibutili ( ilk sahibin olduğun) adamla 3 kafa gol at, üstüne bir de rövaşata atarak 7 maç kazan, sana 92 rating'li 98 sprint speed'i olan, adını hiç duymadığın ve hayatında sadece bir maç coşmuş o adamın kartını vereceğiz. bununla yardırır milleti delirtirsin. tek amaç bu olmuş.

boş beleş oyun.
  • rakibin fred'i bizim fred'e bir omuz vuruyor bizimkinin sgk borcu çıkıyor amk oyununda.
  • fut modunda yine sinir krizleri geçirten oyun.

bırakmıştım (bkz: #97617671) ama güncelleme ile belki bir dengeleme gelmiştir deyip 3-4 maçlık bir şans verdim. vermez olaydım.

82 overallı takımıma, 88 overallı rakip geldi (forvette if messi vs var). neyse ben kendime güveniyorum yılların fifacısıyım. oyun başladı ölümüne defans yapıyorum ki ilk yarı golsüz bitti.

ikinci yarı herif cam olarak (!) suarez'i oyuna aldı. tek yaptığı ortasahanın az ilerisinden şut çekmek. ilk şutunda o kadar topu kurtaran kaleci topu yakaladı ama birden yakaladığı topu yere bıraktı (sekme yok ve hiçbir tuşa basmadım),rakip forvet gol attı. sonrasında adamın suarez'le attığı her 3 şutun 1'i gol oldu. neyse dedim geçtim.

ikinci maç yine 82 overall'lı takımıma neredeyse full icon'lu takım geldi. kalede van der sar,defansta roberto carlos, van dijk, maldini ortasahada maradona,socrates forvette mbappe, aubameyang. yani oyun diyor ki "buraya para yatırmazsan paralı veletlerimizin tecavüzüne maruz kalırsın". yani pay to win'e devam.

ayrıca hazır sinirlenmişken belirteyim. hani aranızda gol atıp tekrarını ve gol sevincini ısrarla geçmeyenler var ya hani köşe bayrağına kadar adamı koşturanlar. sizin ben ananızı sikeyim. yani insanı bekletince elinize ne geçiyor, nasıl bir salaksınız anlamıyorum.

neyse bu sefer sildim, kurtuldum. darısı başınıza.
  • ultimate modunun boku çıktı arkadaşlar. bir oyuncunun 30 çeşit kartı var. istediğiniz kadar uğraşın daha iyi kadrolara karşı oynamaktan götünüz çıkacak. 7-24 bu oyunu oynamayacaksanız bu modu oynadığınızda ruh hastası olmanız muhtemeldir.

fifa para kazanmak istiyor. sürekli daha iyi kartlar çıkararak ya size para harcatacak ya da akıl sağlığınızı yitirecek seviyede sizi oyuna bağımlı hale getirip görev peşinde koşturacak.

kadro kurma görevi yaparsınız verdiği oyuncu gönderdiklerinizden dandiktir. tam bir para tuzağı.

arkadaş grubum var bu oyunla aklını bozmuş durumdalar. öyle cahil tipler değil bu adamlar gayet iyi işler yapan zeki adamlar falan.o kadar çok oynuyorlar ki 7 24 whatsapp grubunda fifa konuşuluyor. onların takımındaki tek oyuncu kadar tüm kadro değerim var haftasonu liginde aynı galibiyet sayısı alıyoruz. buna rağmen adamlar yılmadan kadro yapıyor gece gündüz. günümüz uyuşturucularından bir tanesidir bu oyun.
hesabın var mı? giriş yap