• (bkz: who cares)
  • michael moore'un butun belgeselleri de ayni sekildir. sistem elestirisi ustunden para kazanir. biz buna arkadaslar arasinda kapitalizm diyoruz.
  • fight club dünyanın en güzel filmidir.nokta.
  • değildir.

müzik, film, kitap gibi sanat eserlerinin özellikle geniş kitlelere ulaşınca seveni arttığı gibi beğenmeyeni de artar. ama kült başka bi şey, popüler başka bi şey. o yüzden bence gayet de iyi bir filmdir.
  • tam sövmek için başlığa girmiştim ki çok sofistike bir eleştiri gördüm. ekşi sözlükte son zamanlarda karşılaşamayacağımız kadar nazik. tebrik ediyorum başlığı açan arkadaşı.
  • cübbelinin sattığı kefen, terlik vb türünden bir şeydir bu filmler. bana sorarsanız bir bunu bir de ihtiyarlara yer yok adlı yapıtı oldum olası sevmem zaten. iyiliği kötülüğü onların olsun.
  • işte megadef döver, slayer siker, metalika ana bacı dalar. sonracıma şumaher hekinen’e takar. metrik zaten big brother, 1984. bütün çiftlikler aynı hayvandır.
  • trolldür dimi bu başlık yo yo gerçek olamaz yo
  • kendi içinde çelişkili tespit. ancak güzel denemeydi.

ilk olarak zaten chuck palahniuk yazdığı eserin, eleştirdiği sistemin içine girmesine trajik bir şekilde bakıyor. ancak taktiksel düşünürsek eğer kapitalizm eleştirisi yapan bir filmin kapitalizmin en çok döndüğü sektörlerden birisine girmesi hiç de yanlış değil.

fight club'ın eleştirdiği kitle zaten televizyon izleyip manyak gibi alışveriş yapan kitle değil mi? sen bu kitleye daha nasıl ulaşabileceğini düşünüyorsun ki? pasif sanatla mı? aktivisler gibi farkındalık yaratarak mı? bu kitle bunların farkında değil.

bu insanlara nasıl ulaşacaksın peki? en çok kullandıkları şeylerin içine girerek.

fight club'da tarih boyunca yapılmış en daşaklı filmlerden birisidir.
hesabın var mı? giriş yap