• bilhassa bilgisayar donanim tanitimlarinda cok sik kullanilan bir kavramdir.
  • genelde subjektif olan bir kavram. sonucta ayni iki urunu veya hizmeti kiyaslayan iki insandan biri icin aradaki fiyat farki daglar kadarken maddi durumu geregi digeri icin bir sakiz parasi niteliginde olabilir. bu durumda kiyaslama kriterleri de farkli olacaktir.
    (bkz: pahali)
  • bu oranin dusuk olmasi yeglenir haliyle bir yanlis anlama olmasin
  • sinirsiz kaynaklara sahip olmayan herkese ilkokuldan itibaren ogretilmesi gereken bir konu.
  • fiyat kazanç oranı yuksekse patronlar mutludur.
    fiyat kazanç oranı kucukse ve hisse gelecek vadediyorsa kucuk yatirimci mutludur.

fiyat performans kullanımı çok nadirdir. 40 yıllık fiyat kazanç oranı bu başlık altına taşınarak hata edilmiştir.
  • genellikle bilgisayar parçalari için kullanilan bir oran. ödenilen meblagin karsiligini ne derecede aldiginizi gösterir. parçanin özelligine göre çesitli kriterleri içerir. genelde tüketici dostu arastirma sonuçlarini yansitir ama tüketiciyi istenilen ürüne yönlendirmek amaciyla da kullanildigi görülmektedir.
  • oran orantıdan anlamayan bir vatandaş için kafa karıştırıcı olabilecek bir orandır.

- beyefendi elinizdeki ürünün fiyat performans oranı çok düşük bunu alın siz.
    + ne demek kardeşim bana performansı düşük mal mı satacan?
    - hayır beyefendi o zaman şöyle diyim performans fiyat oranı çok yüksek bir mal bu. mal mısınız?
    + düpedüz bana kötü mal satmaya çalışıyorsunuz. lafını değiştirme gardeşim ilk dediğini şimdi değiştirdin sen ben anladım.
    - ananı al git buradan beyefendi, yürrü. satmıyorum lan mal falan.
    + tükodere şikayet edecem seni hayvan herif.
    - ipneye bak tükoderi biliyor fiyat performansı bilmiyor yürü len bakma arkana.
  • dü$üklüğü, bir ürün alırken göz önüne alınması gereken en önemli kriterdir..
    (aslında "performans/fiyat oranı yüksek olsun" demek daha optimist bir yakla$ım)
    (diğer bir deyi$le 10 lira eden bir ürüne 20 lira vermeye kıyamayıp da 40 lira eden bir ürüne 41 lirayı gözü kapalı vermektir)

mesela bir i$lemci dü$ünelim intel 2.8 ghz, fiyatı 72$+kdv.
    diğeri intel 3.0 ghz 185$+kdv, ve bir diğeri intel 3.2 ghz i$lemci 228$+kdv.
    $imdi 2,8 gigahertzlik cpu ile 3,2'lik arasında %14'lük bir performans artı$ı var. oysa fiyat farkı 3 kat.
    bu %14'e verilecek 184 $* yerine, ne biliyim ek ba$ka $eyler alınabilir.
    "benim bilgisayrım en hızlı olsun en süper olsun, bill gates'inkinden bile hızlı olsun" diyenler de vardır tabi.

hele hele sırf daha tanınır bir marka olduğu için aynı kalitedeki bir ürüne daha fazla ödemeke ayrı bir orijinallik tabi..

(ağzımıza nerden yapı$tığını sağolsunlar hatırlatmı$lar: pcworld.. eminim ki düzenli olarak bu dergiyi almı$ olanlar arasındaki kullanımı oldukça yüksektir)
  • tek gecelik ilişkiler için yatak performans oranına dönüşebilecek kavram...
hesabın var mı? giriş yap