• uludağ sözlükte görmüş olduğum ve ortak bir arkadaşımızın isteği üzerine paylaştığım durumdur ;

ankara'dan bir rezalet.

aslında işler 26.09.2018 tarihinde, barmen olarak çalışılan bahsedilen mekan ile (kitchen and pub)(çankaya mah. farabi sk. no:19/a çankaya, ankara)(http://www.tikla.com.tr/flava-kitchenampbar.html) iş ilişiğinin kesilmesi ile başlar.

içeride kalan 250 lira gibi küçük bir meblayı bile ödememek için 40 takla atan işletme, bahane üzerine bahane üretir. işçinin 2 kuruş parasına çökmeye çalışır. tam 2 ay boyunca "bugün-yarın" şeklinde oyalamalardan sonra, en son telefon görüşmesinde "valla olduğu zaman vereceğiz kardeş yapacak bir şey yok" noktasına getirilir.

peki tam olarak bu işletme nasıldır? neler olmuştur? ayrıntılar nelerdir?

1) sigortasız işçi çalıştırılır.

2) ben dahil olmak üzere kimse parasını alamaz, parti parti 30-50 lira gibi komik, dagla geçer nitelikte rakamlar verilir. sonrasında bu da kesilir. ben ordayken diğer barmen arkadaşım da (u.....), servisteki diğer bir arkadaşım da (s.....) içerideki paralarını kurtarmaya çalışıyorlardı. hatta s..... isimli serviste çalışan arkadaşımın içeride yüzlerce lirası vardı benim son günlerimde.

ayrıca şefi/müdürü k.... bey bile bu düzene dayanamadığı için basıp gitmiştir ki, kendisi gerçekten de şeker gibi bir insandır.

2b) daha işletmede 2. günümde, sabah mekanı açıp barın temizliğini yaparken çok sinirli bir adam gelmiş, "o patronun olacak adam nerde?!" diye esip gürlemeye başlamıştır"

işletme içerisinde bağırış çağırış kavga yaşanmaması için adamı teskin etmeye giderim. "abi olay nedir bir sakin ol anlat da yardımcı olayım" denilir. adam öfkeden kudurarak "sen boşver patronun nerde?" diye sorar.

patronumun daha gelmediğini, derdini anlatmasını rica ederim.

"o patronun olacak ..... (buralarda hep küfür var) senin paranı veriyor mu?" diye sorar.

daha 2. günüm olduğunu söylerim.

sonradan anlaşılır ki, bu adamın kızının 6 aylık parası içeridedir ve ödenmemektedir. (kızının ismini bile hatırlamaktayım.)

adam haklı olarak çıldırmış, mekanı basmaya gelmiştir. "benim sizinle, işçiyle problemim yok benim derdim o patronun olacak ........ ile" der, söver sayar.

kendisi görece olarak sakinleştirilir, gönderilir.

bilinmez ki aynı olay kendi başımıza gelecektir.

3)mekandaki bekçi abimiz bile, kendi paramı istemeye gittiğim onlarca zamandan bir tanesinde "vallahi sen yine de sor ama alamazsın, ben 50 lira istedim para yok diye bana onu bile vermediler" demiştir, kendisi 50'li yaşlarında, gece mekanı bekleyen emekçi bir abimizdir ve o da bu muameleden ayrı tutulmaz.

4) "kasada para yok" bahanesi sunulan en büyük bahanelerden biridir, ancak ne enteresan ki, kasada birikmiş 200-300 lira bile kapanışa yakın ortadan kaybolur.

5) 2 ay boyunca işletme patronundan bugün, yarın, iban ver akşama şeklinde onlarca kere boş vaatler işitilir, her seferinde bir şekilde atlatılır, karşıdaki insan gerizekalı yerine konulur.

en sonunda kayış kopar, terbiye hiç bozulmadan mekanın bana olan borcunu sildiğimi, ve insanların bilgilenmesi için bunu internette anlatacağımı belirtirim.

yolunuz düşerse kapıdan girmeden önce bir kere daha düşünmeniz tavsiye olunur. eğer ankara içerisinde bar işiyle uğraşıyorsanız, iş ararken göz önünde bulundurmak da faydalı olacaktır.

sömürü kültürünün içimize kadar işlemiş olduğu bir sistemde yaşadığımız için düşündükçe sinirler bozulmaya devam edecektir.

anlatılanların hepsi şahitler ve whatsapp konuşmalarıyla sabittir.

yapılacaklar;

* aynı yazının ekşi'de, uludağ'da, trip advisor'da, twitter'da, facebook'da, yelp'de ve instagram'da paylaşılması
    * mekan çevresindeki tüm elçiliklere (mekana yabancı elçilik çalışanları sıklıkla gelmektedir) ingilizce olarak durumu anlatan e-mail'ler yazılması
    *bütün bar çevrelerine (ankara'da belki 7-8 mekanda çalıştım) olayın anlatılması

olacaktır.

dikkat ediniz.
  • twitter denen mecradan geçenlerde ayrılmamış olsam, bizim arkadaşlarla birlikte bir çalışma yapardım. (sağlam atatürkçü ve emekçi arkadaşlarım var.)

tanım : ilgili işletmenin sahibinden de bir açıklama beklemek lazım. zira tek taraflı anlatım ile sizlerin sonuna kadar haklı olduğunuz ortada. bu işletmenin şayet sigortasız işçi çalıştırdığına eminseniz de sgk müdürlüğüne ihbar da bulunun....
  • bu mekanın sicili personel konusunda ciddi anlamda çok bozuk. bir benzeri durumu yaşayan çok yakın bir arkadaşım yaşadı halen de parasını alabilmiş değil. çalıştırıp para vermeyip bezdirip gitmenizi sağlıyorlar sürekli personel değişiyor ve böylece bedavadan personel çalıştırıyolar.
  • zamanında okuyup ne olup ne bittiğini merak ettiğim rezalettir. adı rezalet diye açılmadığı için kimsenin dikkatini çekmemiş olacak...
  • rezalet gibi rezalettir modlardan ricamız başlığın düzenlenmesidir.

ayrıca updullah hizmetide verelim
  • bir de üstünde uyumuş mu diye sormadan geçmeyeceğim rezalettir.

peşin edit: hiç küfür çekecek değilim. gülün geçin. adı sanı belli olmayan firmalarda ticaretiniz sonrası sorun çıkınca gelip burda ağlayınca sadece reklam yaptığınızı da bilin.

(bkz: rezalet başlıkları için ayrı sözlük açılsın)
  • çok afedersiniz ama üretim yapan onlarca yıllık fabrikalarda artık bir gönül bağı olduğu için aylarca maaş alamayan emekçileri anlıyorum da bir barda sizi maaşsız çalışmanıza ne itmektedir ? başka bir mekanda dahi iş bulamayacağınuzı düşünecek kadar vasıfsız değilseniz bu tip emek sömürcülere neden izin veriyorsunuz ?

altı ay maaşını alamayan kız.. bekçi bile maaş alamıyor.. şaka gibi.. maaş alaamdığı işletmeyi koruyan bekçi..

hepsini geçtim siz maaş almadan bu işe giderken bi de cebinizden yol parası veriyorsunuz değil mi ?
  • ankara'nın görece elit bir noktasında yer alması ile şaşırtmıştır daha çok. sakarya caddesi değil ne de olsa.
hesabın var mı? giriş yap