şükela:  tümü | bugün
  • dart tabanli cross platform yuksek performansli mobil uygulama gelistirme frameworku. arkasinda google var. dil olarak dart kullanmakta. neden dart secildigini sitesinden okuyabilirsiniz.
    kurulum ve baslangic cok rahat. henuz detayli bi app yapmadim. yaparsam yazarim. ama sevdim gibi. native android'den daha hizli calistirdim ornek uygulamayi.
    rakibi react-native'dir sanirsam.

https://flutter.io/
  • facebook tarafından geliştirilen react native'e google tarafından hazırlanan rakiptir.
    live code in flutter
  • cross platform ve native mobil uygulama gelistirmeyi saglayan yeni bir framework/tool.

burada native'den kasit js/html kullanilmamasi. anladigim kadariyla dart kodu compile ediliyor, arayuzler de tek bir view uzerine ciziliyor.

arayuzlerde native gibi gorunen widgetlar kullaniliyor ancak tamamen flutter tarafindan ciziliyor hersey. avantaji eski isletim sistemlerinde de ayni arayuzlerin sikintisiz kullanilabilmesi ve ayni widgetlarin ios ve androidde ayri ayri native bir gorunume sahip olabilmesi olarak gosterilmis ancak en azindan kisisel telefonumda ornek gosterilen uygulamalar pek performansli calismadi.

react native ile hic ugrasmadim ancak ornek uygulamalari denedidigmde viewlarin(componentlerin) boundlarini gorebiliyorum. yani isletim sistemi tarafindan ciziliyor hersey. performans ve stabilite acisindan bircok uygulamada kullanildigi icin daha alisildik sekilde calisiyor uygulamalar. yine de instagramda ara ara bir ekranin digerinin uzerinde cizildigine denk gelebiliyorum.