şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • dart tabanli cross platform yuksek performansli mobil uygulama gelistirme frameworku. arkasinda google var. dil olarak dart kullanmakta. neden dart secildigini sitesinden okuyabilirsiniz.
  kurulum ve baslangic cok rahat. henuz detayli bi app yapmadim. yaparsam yazarim. ama sevdim gibi. native android'den daha hizli calistirdim ornek uygulamayi.
  rakibi react-native'dir sanirsam.

  https://flutter.io/
 • facebook tarafından geliştirilen react native'e google tarafından hazırlanan rakiptir.
  live code in flutter
 • cross platform ve native mobil uygulama gelistirmeyi saglayan yeni bir framework/tool.

  burada native'den kasit js/html kullanilmamasi. anladigim kadariyla dart kodu compile ediliyor, arayuzler de tek bir view uzerine ciziliyor.

  arayuzlerde native gibi gorunen widgetlar kullaniliyor ancak tamamen flutter tarafindan ciziliyor hersey. avantaji eski isletim sistemlerinde de ayni arayuzlerin sikintisiz kullanilabilmesi ve ayni widgetlarin ios ve androidde ayri ayri native bir gorunume sahip olabilmesi olarak gosterilmis ancak en azindan kisisel telefonumda ornek gosterilen uygulamalar pek performansli calismadi.

  react native ile hic ugrasmadim ancak ornek uygulamalari denedidigmde viewlarin(componentlerin) boundlarini gorebiliyorum. yani isletim sistemi tarafindan ciziliyor hersey. performans ve stabilite acisindan bircok uygulamada kullanildigi icin daha alisildik sekilde calisiyor uygulamalar. yine de instagramda ara ara bir ekranin digerinin uzerinde cizildigine denk gelebiliyorum.
 • öncelikle (bkz: #75676145).
  bugün, daha doğrusu dün öğrenmem teklif edilen hede.
  yani gerilerden koptu geliyor. react native'den sonra lider bu olacak sanırım.

  "öğrenmeli miyim?" sorusu kafanızda olarak bu başlığa geldiyseniz, ve yıl 2020 değilse bunu da öğrenin ulan. nasılsa sistemin kölesi olmuş, paso bir şeyler öğreniyorsunuz.popülaritesini arttırıyor, 1 yıl içinde bugünkü react native seviyesine bile gelmesi mümkün. arkasını google'a dayamış, yeni bi bok çıktığında "hemen deneyelim abi" diyen milyonluk bir nüfus da var. haliyle 2021-22'ye kadar buradan ekmek çıkar.

  tabii ki major bir hata ile sistemin içine etmezlerse, karar değiştirip rafa kaldırmazlarsa, şu anki ivmeyle 2020'de alanının lideri olması en muhtemel hede.

  not: yakın gelecekte bu entry kesinlikle editlenecektir.
 • .io uzantısının bana agar.io'yu hatırlattığı bir uygulama geliştirme platformu*
  arkasında google var falan denmiş, büyük ihtimalle belli bir süre sonra "agar.io" dendiğinde ".io uzantısının bana flutter.io'yu hatırlattığı oyun" denecek.
 • bir swift değildir.
 • aklındaki mobil projeyi olabildiğince kısa sürede geliştirip her 2 platforma da (android ve ios) çıkarmak isteyen geliştiriciler için hazine niteliğinde olan yüksek performanslı framework. dart dili çok tanıdık geliyor ve hemen adapte olabiliyorsunuz. çalışma mantığını kavraması kolay bir framework (bkz: easy to learn hard to master). (bkz: hot reload) özelliği müthiş. https://flutter.io/hot-reload/
 • bir gde* tarafından açıklandığı kadarıyla oyun motoru mantığı ile çalışan ancak app geliştirilmeye odaklanılmış bir platform.

  işletim sisteminin kendi arayüz elemanları yerine aslında canvas tarzı bir view kullanılıyor, ve bu view üzerine sürekli çizim yapılıyor. ios yada android uygulaması geliştirirken sadece bu viewı gösterip flutter ile tüm geliştirmeler yapılabileceği gibi, sadece uygulamanın bir kısmı da flutter ile geliştirmeyi mümkün kılıyorlar.

  dart dil seçimi ilk önce tuhaf gelmişti ama kotlin swift gibi dillerde yer alan bazı özellikleri barındırdığı için kolay alışılıyor. hatta dilin ne olduğu söylenmeden kullanıcı testi yapılmış, kullanıcılardan bu bilmedikleri dilde istenilen değişiklikleri yapmaları istenmiş.

  flutter ile direk android studio kullanarak ios simulatorde uygulama çalıştırılabiliyor. android geçmişi olan geliştiriciler için epey kullanışlı bir geliştirme ortamı. android hot swap ile flutter hot reload karşılaştırılırsa flutter çok çok çok daha hızlı. debug ve geliştirme alışkanlığının android'e göre değişik olacağını söylüyorlar bu nedenle.

  android için kullandığım retrofit kütüphanesinin dart karşılığını henüz bulamadım, baktığım bazı örneklerde android'in ilk günlerinde olduğu gibi http istek gönderilip gelen cevap işlenmeye çalışılmış. ancak firebase servisleri ile geliştirme yapılmak istenirse kullanılabilecek paletler mevcut.

  gitter kanalının aktif olduğu ve direk projeye katılım gösterenlerle iletişim kurulabileceği söyleniyor. henüz tam topluluğu oluşmasa da bu güzel bir detay.

  son olarak google'ın fushia işletim sistemi için flutter kullanılacağı söylense de, native sdk gelene kadar geçici çözüm gibi duruyor. zira ismini hatırlayamadığım gde abi flutter native geliştirmeyi replace etmeyecek, aksine ikisi de sonsuza kadar birlikte bulunabilir ekosistem içerisinde diyordu.
 • material design komseptlerinin grafikerler tarafından daha kolay entegre edildiğini düşünüyorum. yani bundan öncesinde phonegap zamanında, html/css ile alınan grafikler doğrudan projeye dahil edilebiliyordu.

  fakat swift ve java’da, hatta kotlin’de dahi yapılan proje tasarımını yeniden native tabanda yaratmak gerekiyor. elbette native kullanım ve uygulama hakimiyeti konusunda asla diğerleriyle yan yana gelemez. ama google son 1 yıldır bu kadar ön plana çıkartıyorsa -java patent davalarının da etkisi var tabi- büyük hamleleri olabilir diye düşünüyorum.

  objective-c/swift devriminin bir benzerini görmek mümkün.