şükela:  tümü | bugün
 • dart tabanli cross platform yuksek performansli mobil uygulama gelistirme frameworku. arkasinda google var. dil olarak dart kullanmakta. neden dart secildigini sitesinden okuyabilirsiniz.
  kurulum ve baslangic cok rahat. henuz detayli bi app yapmadim. yaparsam yazarim. ama sevdim gibi. native android'den daha hizli calistirdim ornek uygulamayi.
  rakibi react-native'dir sanirsam.

  https://flutter.io/
 • facebook tarafından geliştirilen react native'e google tarafından hazırlanan rakiptir.
  live code in flutter
 • cross platform ve native mobil uygulama gelistirmeyi saglayan yeni bir framework/tool.

  burada native'den kasit js/html kullanilmamasi. anladigim kadariyla dart kodu compile ediliyor, arayuzler de tek bir view uzerine ciziliyor.

  arayuzlerde native gibi gorunen widgetlar kullaniliyor ancak tamamen flutter tarafindan ciziliyor hersey. avantaji eski isletim sistemlerinde de ayni arayuzlerin sikintisiz kullanilabilmesi ve ayni widgetlarin ios ve androidde ayri ayri native bir gorunume sahip olabilmesi olarak gosterilmis ancak en azindan kisisel telefonumda ornek gosterilen uygulamalar pek performansli calismadi.

  react native ile hic ugrasmadim ancak ornek uygulamalari denedidigmde viewlarin(componentlerin) boundlarini gorebiliyorum. yani isletim sistemi tarafindan ciziliyor hersey. performans ve stabilite acisindan bircok uygulamada kullanildigi icin daha alisildik sekilde calisiyor uygulamalar. yine de instagramda ara ara bir ekranin digerinin uzerinde cizildigine denk gelebiliyorum.
 • öncelikle (bkz: #75676145).
  bugün, daha doğrusu dün öğrenmem teklif edilen hede.
  yani gerilerden koptu geliyor. react native'den sonra lider bu olacak sanırım.

  "öğrenmeli miyim?" sorusu kafanızda olarak bu başlığa geldiyseniz, ve yıl 2020 değilse bunu da öğrenin ulan. nasılsa sistemin kölesi olmuş, paso bir şeyler öğreniyorsunuz.popülaritesini arttırıyor, 1 yıl içinde bugünkü react native seviyesine bile gelmesi mümkün. arkasını google'a dayamış, yeni bi bok çıktığında "hemen deneyelim abi" diyen milyonluk bir nüfus da var. haliyle 2021-22'ye kadar buradan ekmek çıkar.

  tabii ki major bir hata ile sistemin içine etmezlerse, karar değiştirip rafa kaldırmazlarsa, şu anki ivmeyle 2020'de alanının lideri olması en muhtemel hede.

  not: yakın gelecekte bu entry kesinlikle editlenecektir.
 • .io uzantısının bana agar.io'yu hatırlattığı bir uygulama geliştirme platformu*
  arkasında google var falan denmiş, büyük ihtimalle belli bir süre sonra "agar.io" dendiğinde ".io uzantısının bana flutter.io'yu hatırlattığı oyun" denecek.
 • başladık bugün hayırlısı dediğim.
 • bir swift değildir.
 • aklındaki mobil projeyi olabildiğince kısa sürede geliştirip her 2 platforma da (android ve ios) çıkarmak isteyen geliştiriciler için hazine niteliğinde olan yüksek performanslı framework. dart dili çok tanıdık geliyor ve hemen adapte olabiliyorsunuz. çalışma mantığını kavraması kolay bir framework (bkz: easy to learn hard to master). (bkz: hot reload) özelliği müthiş. https://flutter.io/hot-reload/