• eski adı phokaia olan ve izmir'e çok yakın olmakla birlikte yapılan onca otele ve tatil köyüne rağmen hala kasaba havasını kaybetmemiş şirin tatil beldemiz
  • eski ve yeni foça olarak ikiye ayrılıyo
    (eski foça çok daha güzeldir ..)
    aile tatil beldesi niteliğinde bi yer
    sanırım kelime anlamı fok olan balıkçı kasabası
  • eski foça ve yeni foça ayrımı yoktur, foça sadece eski foça dan ibarettir, yeni olanın ne olduğu bilinmemektedir, ve süpeeeer bir deniz ve ortamı vardır
  • dünyanın en zorlu askeri eğitim merkezleri sıralamasında ilk üçe girdiği rivayet edilen jandarma komando eğitim merkezine evsahipliği yapan, izmire 60 km uzaklıktaki, şirin tatil kasabası.
  • $irin kelimesi için uygun, kafa dinlemek için elveri$li, kar$ıla$tırma yapıldıgında ise diger tatil beldelerine göre haklı olarak daha sıkıcı bir mekan. balıkçı tekneleriyle ve ta$lı kumsallarıyla öne çıkıyor gibi
  • homeros'un odessa isimli epiginde odysseus'un gemisinin mitolojik sirenlere rastladigi yer olan siren kayaliklarinin bulundugu antik bir sahil kasabasi.
  • bugünkü marsilya'yi kuranlar da phokaia'dan giden kolonistlerdir.
  • topragina bastigim, havasini soludugum ilk dakikalarda asik olmustum foca'ya... yillar gecti ama benim askim hic bitmedi. denizi olmayan bir yerde yasayan sanssiz bir insan olarak, denizi oldum olasi ozlerim. artik denizi focayla birlikte ozluyorum... bisikletle saatlerce tur atmak, gunesin batisini seyretmek, kitap okumak ve huzur bulmak icin en elverisli yerlerden biri. focaya gittigimin ikinci gunu kendimi emlakcilarda satilik eski rum evlerinin fiyatlarini sorarken bulmam butun bu nedenlerden dolayi sasirtici olmasa gerek. eviniz yoksa ya da kalacak baskaca bir yeriniz, ara sokaklardan birinde bulunan amfora otelde kalmaniz siddetle tavsiye edilir... foca'da bir karatas oldugu soylencesi var. her kim ki foca'ya gider ve o karatas'a basarsa, foca'dan bir daha kopamazmis. ben, o karatas'a basanlardanim.
  • kucuk lafinin bile buyuk kaldigi, bir yaz boyunca muzisyenlik yapildiginda kendini tam bir cingene olarak hissedebilecegin (ekonomik acidan), tadi damagimda kalmis, biraktigi intibanin adini koyamadigim cekim gucu yuksek medeniyet eski merkezi.
  • ege bolgesinde bulunan huzur dolu,sakin turistlik mekan.izmir canakkale yolu uzerinde ulasilir.gidebilmek icin iki yol vardir.ya aliaga tarafindaki kavsaktan ya da menemen tafaindaki kavsaktan gidilir.aslinda adi foca dir ama birde yeni foca olunca adlari karismasin diye basina eski konmustur.
hesabın var mı? giriş yap