şükela:  tümü | bugün soru sor
 • aslen halk bilgisi demek iken cengi gibi oynak bir ulus olmamiz sebebiyle(elbette ki erotizmi koyluk yerde yasama ozlemiyle) bizde halk danslari manasina gelen hadisedir.
  okullarda da folklor kolu diye bir ders bulunur, bir halk arastirmasina girmedne giydirirler esofmani hadi adiyaman hadi kafkas diye dumdumdegelakaga dum degalahga oynatirlar balik gibi adami.
  genc yasta zurnayla davulla beyni kazan gibi olan cocuk, 7/8 lik 9/8 lik ritme kilitlenen insan, ilerde bunu diskolara tasimak istediginde cok uzucu sonuclar cikar.
 • folklor kolu etkinlikleri dolayisiyla almanya, fas, cezayir azerbaycan goren cok olur, olur da ne olur inanin bilmiyorum.ucaktan iniyosun, bremen vesire salonuna cikip davul zurna ile dumdumdudmdudldu diye oynuyosun, elin alamni uzayliya bakar gibi bakiyo veriyo odulu yolluyo memleketine geri.
  sanirsin sansolye oldun, saray geziyosun, 5 yildizli otelde agirlaniyosun yok oyle sey.3 yildiz bul 2 sini asir o seviyede.
 • kollektif bir seydi de bu yolla ekmegine yag suren bal kasiklayan oldu mu? o da olmadi ki. insanlar kafkasta dizlerinin ustunde donduguyle , puruvet ustune puruvet attigiyla kaldi.
  zaten misal kafkas denen halk oyunu bana abazanlik dansi gibi gelmistir.

  nasil bir halk boyle bir oyunu uretecek coskunlukta olabilir ki?

  yani kadinli erkekli toplaniyorsun bir meydana, kadinla temas sifir , ellerini yumruk yapip pesi sira seyirtiyosun, bi noktadan sonra kadin cekiliyo kosesine erkek etkilemek icin turlu saklabanliklar yapiyo.

  zipliyo hopluyo, dizlerinin ustunde takla atiyo, parmaciklari ustunde tepine tepine kosuyo.hem de mekan koy meydani oyle burhan felek spor salonu parkesi degil cakil, cirpi...

  nedir neyi sembolize eder?

  tango da ki gibi bir cinsi yakinlasma var midir?
  hic...yapilan maymunluk ayyuka cikar, ordan inmez bize bakar.
 • (bkz: folk)
 • halk dilini, edebiyatını, müziğini, dansını, geleneklerini, inançlarını vesairesini kısaca kültürünü inceleyen bilim. türkçesi halkbilim veya halk bilimi. türkiye'de folklorü bir bilim olarak yerleştirmiş akademisyenler pertev naili boratav ve öğrencisi ilhan başgöz olmuştur. metin and, özdemir nutku, bozkurt güvenç, tahir alangu gibi yaşlı kurtların yanında, burada adını anmadan geçemeyeceğim dünyalar tatlısı mücadeleci hocamız arzu öztürkmen gibi yeni yıldızlar da doğmakta.
 • halk oyunlari yarismasi etkinlikleri ile hayata dair yakın bir gerçek kılınmaya çalışılan eskilerden derleme bir demet nostalji çiçeği. buram buram barış kokuyor. şekli insan kalbini anımsatıyor.

  *bu entry çocuk kalbi ile yazılmış olup hazırlanırken içinde domuz eti de kullanılmıştır. bir bilim olarak ele alındığında folklör, etnik ayrımcılıktan eser taşımamaktadır.
 • nedense hala halk oyunlari ile esanlamli olarak bilinen ve kullanilan bilim dalinin adi.