şükela:  tümü | bugün
 • saclari kivircik halden duz hale getirmek icin sicak hava ufleyen makineler* kullanilarak yapilan islem.
  (bkz: fon cektirmek)
 • saclari kivircik halden duz hale getirmenin yanisira duz saclari da kivircik veya dalgali hale getirmek ya da herhangi bir sekil vermek icin kullanilan yontem.
 • foehn.yüksek dağ sıralarının kuytu yamaçlarında yaşayanların yakından bildikleri rüzgar şekli. dağ yamacından aşağıya doğru esen kuru ve sıcak rüzgar. herhangi bir hava parseli dağ yamacına tırmanmaya başladığında, kuru adyabatik lapse-rate oranında (100 m.de, 1 °c) soğumaya başlar ve bu soğuma işba/doyma noktasına ulaşılana kadar devam eder. soğuyan hava parseli yoğunlaşacağından dağın üst taraflarında fön bulutları oluşur ve büyük olasılıkla dağın rüzgara bakan yamaçlarına yağış bırakır. dağın öbür yamacına geçen rüzgar ise tepeden aşağıya indikçe kuru adyabatik lapse-rate oranında ısınmaya başlar, genleşir ve kurur. dağın eteklerindeki düzlüklere ulaştığında ise artık kuvvetli, kuru ve sıcak bir rüzgardır. örneğin, 3000 m.lik bir dağı tırmanmaya başlayan 20 °c sıcaklığında ve % 60 neme sahip olan hava parseli dağın öteki tarafına geçtiğinde sıcaklığı 30 °c 'ye ulaşır ve tamamen kurudur. fön rüzgarı, genellikle kış aylarında havayı ısıtan, çevredeki kar ve buzu eriten sihirli bir değnek gibidir. meteorolojide dağ yamacından aşağı doğru esen her türlü rüzgarın fön olarak tanımlanması gibi yanlış bir kullanım vardır. doğrusu, dağ yamacından aşağıya doğru esen, havayı ısıtan, kar ve buzları eritebilen, sıcak rüzgarlar olması gerekir.

  ayrica
  (bkz: fon bulutu)
  (bkz: fon duvari)
  (bkz: fon molasi)
  (bkz: fon ruzgari alcagi)
 • alp himalaya kusagının karakteristik rüzgar tipidir.türkiyede bu kusagın uzantısı olan toroslar ve kuzey anadolu daglarında gorulur.gectigi yerlerde nemi alarak havayı ısıtır.
 • fön : saç kurutma makinesi. (kuruturken ister düzleştir ister dalga yap o ayrı konu.)
 • genellikle saçı düzleştirmek için yapılan şekil verme eylemi. bazılarının fön çektirmesi yağmur duası etkisi yaratmaktadır. bu kişiler ne zaman fön çektirse, kısa bir süre sonra yağmur yağdığı gözlenmiştir.
 • türkiye'de de zaman zaman gözlenen rüzgar. karadeniz kıyılarında güneyden eser ve her zaman nemli olan trabzon, giresun gibi yerleri dakikalar içinde kupkuru yapabilir. saç kurutma makinesi gibidir. türkiye'den bazı fön gözlemlerini şuradan, şuradan ve şuradan okuyabilirsiniz.
 • günlük olmadığı takdirde, yani dünden ya da daha önceki günlerden kalmışsa kadını iğrenç gösteren şey.
 • haftada bir çektirip, bozulmasın diye günlerce yıkanmadan ortalıkta dolanan koca koca kadınların varlığından haberdar olmamızı sağlayan nanedir.

hesabın var mı? giriş yap