• vakti zamanında beyaz renklisine sahip olduğumuz kamyondur. küçükken motor sesine hasta olurdum. hatta ağzımla o sese yakın bir ses çıkarmaya çalışırdım. başarılı da olurdum kendimce. ama o sesi üç beş saniye çıkardıktan sonra boğazım gıcıklanır öksürmeye başlardım.
  • bu kamyon türkiye'dir.. türkiye de bu kamyon..

orta yaşlıların yediği ekmeğin ununu, giydiği kara önlüğün kumaşını, evde sobada yakılan odunu bu kamyonlar taşıdılar.

yeni nesil için; portakalda vitamin lafını kullanmayı hiç sevmiyorum ama; o portakalı da bu kamyonlar taşıdı.. türk nakliye tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı aracıdır zannımca..

bir de kelebek camı ön tarafta olurdu bunların.. oraya artis resmi yapıştırmak modaydı.. egzostu söküldüğünde f-16 kadar ses çıkarabilen başka bir cihaz tanımıyorum.. çok karizmatik de bir motor sesi vardı..
  • otosan tarafından türkiye' de üretilen bir kamyon modeli. otosan fabrikalarında üretilen d1210 ların kupa kaportaları, yabancı modellerden farklı olarak polyester benzeri bir maddeden yapılmıştır. sonraki yıllarda otokar , bu kamyonun yürüyen aksamı ve motorunu otobüs yapımında kullanmıştır. (askeriyelerde hala bu d1210' dan devşirme otobüsleri görmek mümkün.)
  • türkiye de uzay aracı hariç her maksatta kullanılmıştır.

vidanjör ford d1210
    çekici ford d1210
    sondajcı ford d1210

uzar gider bu...
  • http://www.youtube.com/watch?v=w76l4qwnswk

ara gazının en çok yakıştığı kamyondur, gerisi yalandır.
  • eger yanlis bilmiyorsam türkiye yollarinda gördügümüz o ikonik model, orijinal olarak arkada tek aksli olarak tasarlanan ve üretilen ford d series kamyonun yan sanayi yöntemlerle cift arka aksli yapiya dönüstürülmüs bir versiyonudur.

öyle bir aragaz sesi vardir ki, 1990'dan önce dogan ve evi anayola yakin olan her cocugun beyninde yer etmistir.

yaz sicaginda gece yolculugu yapmayi kendine adet edinen kamyoncularimiz sagolsun, bunun aragaziyla az uyanmadim cocuklugumda.
  • efsane ara gaz yapılan ford modelidir. sağ kapıda kör noktayı görmek için konulan ufak bir cam penceresi bulunan zamanın mühendislik harikası kamyonudur.
  • 1979 model az bulunur yeşil renkli kamyonumuz. babamın bizi büyütüp yetiştirdiği ekmek teknesi. daha mahallenin ötesinden sesini tanıdığım, günlerdir evde olmayan babamın gelişini haber veren emektarımız. 30 yıl ve öncesinin hatırası...
  • sarı mersedes filminde ilyas salman'ın arabasına daş atıp camını kıran kamyondur.. şöförünün içtiği uzun parliament mi maltepe mi desem dumanı hala gözümün önünde tüter..
  • bu aygıttakinden daha güzel bir ara gaz sesi çıkaran motor yoktur.
hesabın var mı? giriş yap