şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gözlüklerde kullanılır; fotokromik camlar, gün ışığında koyulaşan kapalı ortamda ise rengi açılan camlardır. bu camlar parlak ışıkta ters orantılı olarak koyulaşan, donuk ışıkta ise belirsizce rengi açılan camlardır. camlar ultraviyole ışınlara, örneğin güneşe maruz kalınca koyulaşır. bu tür camlar güneşli ortamda veya sürekli değişen ışık koşullarında büyük bir görüş rahatlığı sağlar, zararlı ultraviyole ışınlarını emerler

  (bkz: kolormatik gözlük)
 • eski teknolojilerin aksine, günümüzde kapalı bir ortama girildiğinde rengi dışarıdan anlaşılamayacak kadar açılan camlardır. (çok düşük maliyetli çakma camlar hariç) ayrıca söylenmesi gereken bir başka şey camların güneş ışığıyla değil, ultraviole ışıkla aktive olduğudur. bu nedenle araba sürerken arabanın üstü açık değilse hiçbir işe yaramaz zira araba camları diğer tüm yaygın kullanılan cam tipleri gibi ultraviyole dalgaboylarını geçirmez.

  ayrıca fotokromik camların performansları zaman geçtikçe düşer. günümüzde "markalı" fotokromik camlardan birinin ömrü yaklaşık 2 seneyken, materyal farkları nedeniyle diğerinin ömrü daha uzundur. (fotokromik cam sektöründe başa güreşen 2 firma bulunmaktadır)

  son olarak fotokromik camlar hakkında pek bilinmeyen başka bir durumsa camların aktivasyon / deaktivasyon hızlarının hava sıcaklığıyla doğrudan ilişkisinin olduğudur. ilk okuyuşta düşünülenin aksine, soğuk havalarda daha çabuk koyulaşıp açılırlar ve açıkken sıcak havadakine göre daha açık, koyuyken daha koyu olurlar. yani fotokromik camlar iskandinavya'da türkiye'den hem hız hem de açıklık/koyuluk oranı olarak daha iyi performans gösterir. hatta va hatta 35 derecenin üstündeki sıcaklıklarda performansları çok büyük oranda etkilenir.

  piyasada genellikle kahverengi ve füme (gri) renklerde bulunsa da bazı düşük maliyetli camlar farklı renklerde de olabilir. kahverengi renkli fotokromik camlar genellikle yaşı 40'ı geçmiş presbiyoplar tarafından progressive camlarda tercih edilirken füme renkli fotokromik camlar tek odaklı cam kullanan genç kullanıcılar tarafından ağırlıklı tercih edilir.

  sonuç olarak her yere iki gözlük götürmek istemeyen kullanıcılar için gayet iyi bir çözümdür zira sokakta yürürken güneş gözlüğü, binaya girince renksiz numaralı gözlük olarak değişim yapmak gerekmez.
 • kolormatik kelimesi fethullahçı çağrışımı yaptığından, janti semtlerde bu kelime kullanılmaktadır.
 • serengeti güneş gözlüklerinde kullanılan teknoloji. serengeti fotokromik cam'da ekstra olarak ultraviyole ışığa karşı bu camı geliştirmiştir. ve bu teknoloji ışık değişimlerinde (parlama ve çarpmalarda) geçişleri absorbe ederek gözün rahat görmesini sağlar.
 • gece gece ders çalışırken bir inovasyon olarak araba camlarında kullanılıp kullanılamayacağını merak ettiğim özellikli cam. gündüz hafif kararıp gece açılsa kendiliğinden mesela ne güzel olur.

  eğer yapılmışı yoksa fikrimi uygulamaya kalkan firmalarla uygun bir ücret karşılığı anlaşabiliriz.