• pierre loti lisesi
  • türkiye'deki fransız liseleri arasında, lise dö sen benuğa izleyicisiyle önce çıkan bir eğitim kurumudur.

*
  • milli eğitim bakanlığı'na bağlı kurumlar artı, lycee français pierre loti d'istanbul ve lycee français charles de gaulle ankara'dan oluşmaktadır.

yıl itibariyle yemek dahil yıllık ücretleri 24-25 bin tl civarındadır.
    istanbul'daki üst sınıf özel üniversitenin herhangi bir bölümünden bile daha pahalıdır.
  • şayet vatandan soğutmak gibi gizli bir gündemleri varsa gereksiz yere kurulmuş liselerdir. zira türk'üm, anadolu lisesinde okudum ve ülkemden nefret ediyorum.
  • fransızca eğitim vererek mezunlarını vatan haini yapmak gibi bir amaç güdüyorlarsa bunlar için malın ağababası olan eğitim kurumları demek doğru olur. ama gerçek şu ki fransa, fransız diline ve kültürüne takıntılı derecede önem veren bir ülke ve bunun neticesinde özellikle gelişmemiş ülkelerde kendi kültürünün yayılmasına, dünyada frankofon sayısının artmasına çok önem veriyor. varlık amaçları budur. sudan'daki türk okullarında sudan düşmanı yetiştirmediğimize göre türkiye'deki fransız okullarında türkiye düşmanı yetişmeyecektir.
  • mezunları genellikle seçilmiş kişi modunda takılan liselerdir.
  • hakkında herhangi bir bilgiye sahip olunmadığından, varlıkları ve amaçları hakkında bol keseden atılan okullardır.

bir gerçek vardır ki toplumun önemli isimleri fransız veya diğer yabancı kökenli okullardan çıkmaktadır. bunun nedeni, bu okulu cahilce eleştirenler gibi, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamalarıdır.
  • günümüzde ecnebi ülkelerde türk okulları ne amaçla kuruluyorsa, geçmişte de fransa tarafından o amaçla güzel ülkemizde kurulan liselerdir.

gelişmiş ülke olmanın gereğidir.
  • ben de bir fransız lisesi mezunuyum. ekşi sözlük'teki ilim irfan sahibi yazar arkadaşların beni aydınlatmaları sayesinde anne ve babamın yaptığı yanlıştan haberim, ancak şimdi oldu. beynimi yıokamışlar, her şeyi şimdi daha net görüyorum. gerçekten ayıp etmiş bana fransız liseleri. nerden öğrendim bu emperyalist dili ya, beynimi dağlıycam. uygurca öğrenseymişim keşke.

gerçekten hepinizden çok özür dilerim. hemen bu öğrenimi boykot edip dışarıdan bi endüstri melek lisesi bitirip memleketime yararlı bi birey olmaya çabalayacağım.
    hayır her şey tamam da keşke tikican yapmasalarmış beni.

salut...
hesabın var mı? giriş yap