mr know it all

  • 1927
  • 1
  • 0
  • 0
  • geçen ay

kalamar

nası yapıldığını anlatayım. dün yaptım muhteşem oldu.

orta büyüklükte kalamarlar kilosu 30 liradan alınır. kalamar denen cinsin tonla şoklanmış versiyonu var. genelde ithalleri bulunuyor piyasada. halbuki kalamarın en lezzetlisi ege denizinde çıkıyor. midilli-çanakkale arası. kilosu kimi zaman 40 lirayı buluyor. neyse ki kuzenlerim balıkçı. kalamar-ahtapot beleş.

alınan kalamar eğer temizlenmemişse içindeki kılçık çıkarılır. daha doğrusu omurga. sakatatları temizlerken titiz olmaya gerek yok. piştikten sonra iyot kokusu daha yoğun olur hem. derisini yüzmeye pek lüzum yok, mor renk daha seksi kılar kalamarı tabakta. ama büyükse kalamar kart bi derisi olur, zor pişer. belki pişmez. bilemicem... eğer temizlenmişse bu safhayı es geçebiliriz. bi de kalamar birkaç gün buzlukta kalsa etinin sertliği azalır.

kalamarları kesmeye lüzum yok. halka halka yapmayın yani, içinin suyu muhafaza etsin kendini. kalamar bi güzel unlanır. tavaya atmadan az önce unlamak faydalı. sonra topak topak un oluyor. yarısı batacak şekilde kızmış zeytinyağına atılmalı. mısırözü felan da olur ama zeytinyağı çıtır çıtır yapar kalamarı. biraz müsriflik gibi ama olsun. zeytinyağı ayvalık'tan geliyor. kilosu 6 lira filan. 10 liradan alan için hüsran.

tavanın üstü kapalı olmalı. çünkü patlayan kalamar ölümcül olabilir. köfteye benzemez! takriben 7-8 dakika sonra patlamaya başlar. tava ocaktan çekilip patlamaların dinmesi beklenir. sonra kalamarların tersi çevrilip tekrar yüksek ateşte kızartılır. kalamarın her cephesi 2'şer kez kızartılmalı. son kertede patlamalar başlayınca kalamar servise hazır. sakalları, yanisi kollar bacaklar birer kere dönse de olur.

pezevengi tarator yapmak daha kolay. bayat ekmek içi, 3-4 kaşık yoğurt, bol sirke, az zeytinyağı, limon, tuz, karabiber. kıvamı tutturmak mühim. ne çok çıvık ne pütür pütür ekmek olmalı. bi de ceviz felan asla olmamalı. eğer çok ince çekilmiş ceviz varsa lezzetli olabilir. ama katur katur ceviz yemek istemem kalamarla.

birayla çok iyi gidiyor meret.

devamını okuyayım »
13.10.2011 10:16