• özellikle teknoloji alanındaki fütürizm = osurup osurup ipe dizmek
  • zaman çift yönlü işlediği ve kadersel döngüler yarattığı için geçmişin geleceğindeyiz. yani şimdi de!

geleceği simüle etsek?

digital 1 gelecek!
  • 20yy'ın başında yeni yaşamı ve yeni yaşamın teknolojisini özne alarak tanımlayan, hareket ve dinamizme önem veren, geleneksel kuralları yıkma amacı güden bir sanat akımı olarak doğmuştur. italyan şair marinetti'nin 1909'da fransa'da yayınladığı bildirgeyle ortaya çıkan bu akım; şiir, edebiyat, resim, grafik, tipografya, heykel, ürün tasarımı, mimarlık, fotoğrafçılık, sinema ve tiyatro eserlerini içeren bir hareket olarak başlamıştır.
  • marinetti'nin 1909'da ortaya çıkardığı ve sanattan siyasete bütün bir italya'yı etkileyen akımıdır. yayınladığı bildiri gençliğe, şiddete, hıza, teknolojiye, endüstriye kısaca teknolojinin baskın olduğu her şeye hayran olan kişileri tarif ediyordu. en önemli temsilcilerinden birimde boccioni'dir. fütürizm aynı zamanda “dünyanın yegane temizliği” diyerek savaşı yüceltirdi. italya'nın 1.dünya savaşına girmesinde fütüristlerin etkisi de vardır.
  • türkçe karşılığı * olan akım 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. fütürist akım birçok sanat alanında etkin bir fenomen haline gelmiştir. geçmişe dair bilinen tüm gelenekselleşmiş klişeleri red eder. modernizm, makineleşme ve sürat kavramlarını toplumsal hayatta bir temel hale getirmek fütürizmin temel amaçlarını barındırır.

ünlü ressam edmond van dooren 'ın gelecekçilik akımını yansıttığı eseri ile modernizmin sanata aktarılış biçimini anlamak oldukça kolay olacaktır. görsel
  • tıp ve ekonomi çerçevesinde singularity konusu ışığında futurist bir sohbete katılmak isterseniz bekleriz.
  • bazen ben de gönül ahlarımı
    çekerim birer birer
    kan kırmızı yakut bir tesbih gibi,
    ve bu kızıl pırıltılı tesbihin ipi
    sırma saç tellerindendir…

fakat benim
    şiirime ilham veren perimin
    omuzlarında açılan kanat:
    asma köprülerimin
    demir putrellerindendir! ..

dinlenir, dinlenmez değil
    bülbülün güle karşı feryatları…
    fakat asıl benim anladığım dil:
    bakır, demir, tahta, kemik ve kirişlerle çalınan
    bethovenin sonatları…

sen istediğin kadar
    tozu dumana katar
    sürebilirsin atını! ..
    ben değişmem
    en halüsüddem arap atına;
    saatte 110 kilometrelik sür`atini
    demir raylarda koşan
    demir beygirimin.

iri şaşkın bir sinek gibi takılır bazan gözüm
    odamın köşesindeki usta örümcek ağlarına…
    lakin asıl hayranım ben:
    halikleri mavi gömlekli mimarlarım olan
    77 katlı beton-arme dağlarına!

erkek güzeli
    «biblos ilahı genç adonis »
    köprübaşında karşıma çıksa,
    belki bakmadan geçerim de;
    filozofumun yuvarlak gözlüklü gözüne,
    ve ateşçimin
    dört köşe terli bir güneş gibi yanan yüzüne
    bakmadan geçemem! …

ben elektrikli tezgahlarımda doldurulan
    üçüncü nevi hazır cigara içerim de,
    isterse samsun`un olsun
    tütünü kağıda elimle sarıp içemem!
    değişmedim
    değişemem
    havvanın çırılçıplaklığına
    meşin kasketli meşin ceketli karımı! .
    belki benim «tab`ı şairanem » yok? !
    neyleyim! .
    toprak anamın çocuklarından çok seviyorum:
    kendi çocuklarımı!

(bkz: nazım hikmet ran)
  • futurizm tam olarak nedir, basit ama ince detaylar.
  • italyan şair marinetti tarafından 1909 yılında fransa'da; şiir, edebiyat, resim, grafik, tipografi, heykel, ürün tasarımı, mimarlık, fotoğrafçılık, sinema ve tiyatro eserlerini içeren bir akım olarak başlatıldı.
    günümüze kadar gelişerek gelen bu akım gelecekçilik olarak evrildi ve bu şekilde geleceğe doğru yol almaya devam etti.
    ülkemizde ve dünyada fütürist olarak; gelişime ve modern dünyanın temel taşlarından biri olması amacıyla, insanların özgür, özgün ve üretken olmasını misyon edinerek, müthiş devrimlerle cumhuriyeti kuran mustafa kemal atatürk örnek verilebilir.
  • aristarkh lentulov --- moskova, 1913 : tema++ görsel
    natalia goncharova --- espagnole, 1914 : görsel
    olga rozanova --- yayın (müzayede), 1914 : görsel
    gino severini --- the pan pan at the monico, 1959: görsel
hesabın var mı? giriş yap