• yurtdışında yaşayan iyi bir gitaristin "bizim için fender uzun süre önce öldü, artık g and l var" şeklindeki ifadesine konu olan marka...
  • gitar formlari fendere benzeyen firma. 1960'larda, doktorlari leo fender'e is temposundan uzaklasmasini onerince leo firmasini cbs'e satar(1965). 70'lerde gitar isine donmek isteyen leo eski dostu george fullerton ile isbirligine gider. g and l kurulur. 1991'de leo fender olunce yerini karisi alir.
    g and l uretime devam etmektedir. fender firmasiyla bir baglantisi yoktur.
  • leo fender ve george fullerton'in isimlerinin bas harflerinden olusan bir bas ve gitar markasi. (jazzbass'in giyabi katkilariyla)
  • precision sesini de, musicman sesini de, jazz sesini de verebilen (bkz: bi yere kadar) bence ne güzel bi bass gitar.
  • türkiye distribütörü senkop müzik olan, g and l l 1505 ve g and l l 2500 modellerine aşık olduğum bas gitar markası.
  • bir adet rampage modeline sahip oldugum guzide gitar markasidir.
    tek problemi nedir : okkkkuz gibi agir lan bu modeli.
  • fazla üst segmentteki modellerini denemedim fakat meksika üretimi fender yerine tercih edilebilir. yine de fender öldü artık bu var meramı bence biraz fazla iddialı.
    fender meksika standart telecaster ve g&l tribute asat classic'i deneme fırsatım olduğu için birkaç yorumda bulunabilirim. bahsettiğim g&l modeli de tele dizaynında bir gitar. g&l'in sapı daha kalın, c sap değil. daha çok les paullerde görülen d sap var. manyetik için de nacizane diyebileceğim şu, eğer geleneksel bir teleciyseniz g&l'in lipstick manyetiğinde aradığınızı bulabileceğinizi sanmıyorum(bkz: lipstick pickup). üstelik g&l'i çok daha iyi bir amfiyle denemiştim. ayrıca yukarıda bunu çalıp mutsuz olan yok denilmiş fakat aynı şekilde fenderi çalıp beğenmeyen gitaristin de tecrübesinden şüphe ederim. ha zevkinize uymayabilir ama fenderi beğenmemek! haşa!

kendileri artık dore müzikte de bulunabilirler ayrıca.
  • legacy modelleri stratocasterlara, asat modelleri telocasterlara denk gelen firma.
  • m-2500 modeli ile; l-2500'den daha basit elektroniğe ve %12 az sarımlı humbucker manyetiklere sahip harika bir bası bize kazandırmış marka. söz konusu bas gitar ile; steroid'li bir precision, kabul edilir bir stingray ve orijinal bir "super jazz bass" tonları alınabilir.

bu bas gitarın sap manyetiği birebir precision pozisyonunda, köprü manyetiği ise stingray'den bir tık daha köprüye yakın pozisyondadır - aradaki fark 60/70 jazz bass farkı kadar diyebiliriz.

söz konusu modelin detaylı incelemesi: https://keremkoseoglu.com/…/05/17/gl-m-2500-review/
hesabın var mı? giriş yap