• "tüm modern dünya, bir yanda muhafazakarlar öte yanda ilericiler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. ilericilerin işi sürekli hata yapmak, muhafazakarların işi ise hataların düzeltilmesine engel olmaktır" diye seneler önce aşmış bir tespit yapan aykırı ingiliz edebiyatçısı...
  • bakınız borges ne buyurmuş kendisi hakkında:

"chesterton, bir edgar allen poe ya da bir kafka olabilirdi,
    ama çok şükür chesterton olmayı yeğledi."
  • chesterton şişman ve sevimsiz bir çocuktu. sekizine bastığında hâlâ okumayı sökememişti. öğretmeni “eğer kafatası açılabilseydi, beyin yerine iri bir yağ parçası taşıdığı görülebilirdi” demişti. öğretmeninin adı mı? hatırlayamadım. siz de chesterton'ı hatırlayamadıysanız ödeştik: bir sizden, bir de bizden!
  • "insanlar tanrıya inanmadığından beri hiçbir şeye değil, her şeye inanaıyorlar" diyen yazar.
  • ingiliz yazar (1874-1936)

- fairy tales do not tell children that dragons exist. children already know that dragons exist. fairy tales tell children that dragons can be killed...
  • "susmak, dayanılması çok güç bir cevaptır" diyen yazar.
    (bkz: suskunluk)
  • birgün bernard shaw'a "sana bakan biri ingiltere'de kıtlık olguğunu düşünebilir"dediğinde sana bakan biri de buna senin neden olduğunu düşünebilir" cevabını alan 1.93 boyunda 130 kiloluk yazar.(bkz: bernard shaw)
  • "insanlar çözümü göremediklerinden değil...sorunu göremediklerinden çözümsüz kalırlar." sözünün sahibi ingiliz edebiyatçı.
  • sanıyorum edebiyatın en renkli kişilikliklerinden biridir. yeterince analiz edememekle birlikte kendisi anarşizm, liberalizm, koyu katoliklik gibi değişken bir dünya görüşü tutturmuştur dönemsel olarak. sırf bu sebeple kendisine bay paradoks denmiştir. yalnız şu var ki bu adamın dönemsel olarak görüş değiştirmesinin sebebi oportünist bir insan olmasından değil tamamen kafa karışıklığından ileri geliyor. bu hakkını da teslim etmek isterim.
  • borges'in en sevdiği yazarlardan biri. birçok yerde kendisinden övgüyle söz ediyor. hatta neredeyse homer'la bir tutuyor.

"belki de hiçbir yazar bana onun yaşattığı kadar mutlu saatler yaşatmamıştır," diyen borges, g. k. chesterton hakkında bakın başka neler diyor:
    http://platitudesundone.blogspot.com/…esterton.html
hesabın var mı? giriş yap