• takip ettiğim için hayatıma estetik katliamı olan dizi.

zevkli arkadaşlar sağolsun.

yalnız, "3 ya da 4 bölümde bir bir ejderha, bir dev veya zombi görürsen öp başına koy. ne izliycem ben bu dizide lan?" diyen arkadaşlar için kanal d'de polisiye bir dizi vardı, onu öneririm.

ayrıca, "kıçtan uydurulmuş bu evren sizi neden bu kadar içine çekti?" diye cümle kurup sonraki paragrafta "yüzüklerin efendisi zaten görsel bir şölen. izledikçe kendinizi orta dünyanın içinde hissediyordunuz." demek asdsgafdgjdgs neyse ya :d

edit: adetim değil yukarıdaki entrylere cevap vermek ama tek seferlik yazıcam; demek istediğimi anlayan anlamış mesajlar geliyor asfdfgjhjkhjl.
  • altı üstü dizidir amına koyim ya. üzerinden insanların sosyolojik yapısını araştırmaya filan gerek yok. dizi işte, güzel buldum izliyom mesela ben. hayatımda estetik katliamı da yok. kızım var karım var hayatımda. ikisi de gayet güzeller, sıkıntı yok yani.
  • insanlari, bok attigini belirtme ihtiyaci hissettirecek kadar aciz kilan fevkalade dizidir. simdi bunu begenmeyip hatta hor gorenler muhtemelen fantastik yapımlara aşina olmayan tipler. ayrica, eminim ki bok atarken, akillarindan kendi izledikleri ve aşkın entelektüelite barindirdigini dusundukleri dizileri geciriyorlar ve kendilerini farkli ve ustun goruyorlar, ama bilmiyorlar ki hor gormeye calistiklari bu insanlar o yapimlari da izliyor.
  • sezon finaliyle birikmiş tüm intikamları bir kalemde aldırtmış ve golden shot yaptırmış dizidir.

--- spoiler ---

bu arada madem ölüler geçemeyeceği büyülerle korunan bir duvar var ve ak gezenler dahil kimse geçemeyecek üç gözlü kuzgun mudur nedir onun bıraktığı izi takip edebilen ak gezenleri duvarın ötesine taşımak niye?
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

paris, güzel helen'i kaçırır, truva'ya götürür... helen'in kocası ve kocasının kardeşi truva'ya savaş açar, bütün truvalı'ları öldürürler...
    bu hikaye tanıdık geldi mi?
    belki de şöyle düşündü george r.r. martin: ya bu ikisinin bir çocuğu olsaydı? o zaman işler nasıl olurdu?

--- spoiler ---
  • dizideki önemli karakterlerin memeleri:

• daenerys targaryen: 1 2 + gif
    • margaery tyrell: 1 2 3
    • cersei lannister: 1 2 *
    • melisandre: 1 2 3 + gif
    • missandei: 1
    • brienne of tarth: 1 2
    • catelyn stark: 1 2
    • ygritte: 1
    • ellaria sand: 1 2 3
    • gilly: 1*
    • osha: 1 2
    • bianca: 1 2 3 *

bu da böyle bir amme hizmetimdir. hayrını görün. bulduklarım arasından mümkün olan en yüksek çözünürlüğü seçtim. vpn olmadan görüntüleyebilmek için türk sitelerine yükleyebilirdim ama o zaman da hemen silinirdi, şimdilik böyle idare edin.

istek üzerine edit:
    • waif: 1 2
    • tyene sand: 1 2 3
    • myranda: 1 2
    • ros: 1 2 3
    • lysa arryn: 1 2 3
    • yara'nın götürdüğü hatun: 1

hepsi bir klasörde: link
  • benim jenerasyonumun bir hippi dönemi yoktu ya da bir 68 hareketi yaşamayadık, canlı kanlı jim morrison, john lennon, freddie mercury göremedik.
    kendimi bu anlamda şansız saydığımda aklıma game of thrones geliyor ve bu eseri yayınlandığı tarihten itibaren eş zamanlı olarak izleyebildiğim için aslında o kadar da şansız olmadığımı düşünüyorum.

bize bu duyguları yaşattığı için bütün dizi ekibine ayrı ayrı teşekkür etmekle birlikte george martin'den bugüne kadar ettiğim küfürlerden dolayı hakkını helal etmesini rica ediyorum *

şahsi fikrimce dizinin en iyi bölümü olan 6. sezon 9.bölümünden sonra dizinin en iyi sezon finalini izledik.

--- 6 x 10 spoiler ---

sam'in üstat olmak için gittiği kütüphane'de karşılaştığı lavuğu ben şişli sgk binasından tanıyorum. aynı suratsızlık, aynı " ulan niye geldin, ne güzel yatarak mesaiyi tamamlıyordum" halleri tipik bir türk memuru gibiydi, sam'in babadan çarptığı kılıçla 'haşşıırrt!' diye boynuna geçirmesini istedim. sam'in hikayesi ne olacak diye merak ediyorum, dizinin can alıcı bir kısmına bu çocuk müdahale edecek bunu da buraya yazıyorum.

frey'lerin yok oluşunu görmek her ne kadar reddit spoilerlarından daha önceden okusak bile tatmin ediciydi, çocuklarını gözü önünde öldürmese bile ölüsünü yedirerek ve catelyn stark'la birebir aynı şekilde boğazı kesilerek yavaş yavaş ölüşünü izlemek, arya'nın "ölürken son gördüğün şey gülen bir stark suratı olacak" demesi en az annesi hariç mal evladı tommen'in ölümü kadar mutlu etti.

dizideki favori karakterim olan littlefinger, beni şaşırtacak şekilde dizinin başından beri bana kalırsa ilk defa kazanamayacağı bir hamle yapıyor, jon ile sansa'nın arasını açma gayreti gerek jon'un dayısı ned stark'tan aldığı aile düşkünlüğü özelliği gerek kendi kişiliği gereği hırsıyla hareket etmemesi ve sansa'nın ramsey'den sonra aklını başına alarak daha akılcı düşünmesi sebebiyle başarıya ulaşamayacaktır. baelish'in hayalleri the king in the north nidalarıyla şimdilik suya düşmüş gözüküyor, jon'un doğum sahnesini bu kadar erken görmeyi beklemiyordum, toplam 3-4 dakikalık bir sahnenin yeterli görülmesi olmamış, lyanna'nın bebek jon'u ned'e teslim ederken konuşması sırasında bebeğin ismini duymamızı neden engellediklerini anlamadım, bebek jon'dan şimdiki jon'a yüz geçişi yapıyorsun fakat lyanna bebeğine isim verirken duymamızı istemiyorsun, buradan bir bit yeniği çıkmazsa iyi, çorba yaptınız ulan.

tyrion khaleesi yetişmeden önce efendilerle olan savaşta stratejik ve fiili olarak sıçmasıyla karizmayı fena çizdirmişti, son bölümde ileride oluşabilecek sorunları daha önceden görüp 'by karizma' daario ile yolları ayırmasını sağlaması ve kralın eli sembolünü takmasıyla karizmayı yeniden toparladı, sezon finalinde daario kılına nazaran delikanlılıkta bir marka, duruşuna hayran olduğum jorah mormont'u görmemek beni üzdü fakat 6 sezon sonra nihayet westaros'a doğru gemilerin yelken açması içimizi kıpır kıpır etti.

oberyn reisin vefatıyla birlikte dorne'u fazla görememekte yakınanlar, iç ihtilalle birlikte daha fazla sahne alacağını sebebiyle sevinmişlerdi fakat savaş yanlısı manyak kadınların ihtilali sonrası dorne'u görememiştik, oradaki tipine ayrı, konuşmasına ayrı sinir olduğum kızlara olenna tyrell'ın sağlı sollu geçirmesiyle mest oldum, bu kadındaki tahakküm kurma kabiliyeti dizide başka kimsede yok. tyrell hanedanlığında artık tek söz sahibinin olenna ablamız olması, dizide baelish'ten sonra en sağlam beyin olan varys'ın dorne'un yanında yer alması sonrası bu ittifakın çok canlar yakacağını düşünüyorum.

dinler tarih boyunca mevcut yönetim sistemlerini ayakta tutan en güçlü araç olmuştur, devlet veya toplum yöneticileri afyon olan dini kullanmayı her zaman tercih etmiş ve ekonomik, askeri, hiyerarşiye biat ihtiyaçlarını bu araçla gidermişlerdir ta ki din adamları, elindeki güçlerin farkına varıncaya kadar, pastadan çok daha büyük bir pay alma talebi olan dinciler tarih boyunca idarecilerle çatışmaya girmiş kah kazanmış kah kaybetmişlerdir.
    king's landing'de yaşanan olayları cersei'nin mutlak bir şekilde neticelendirmesi, türkiye'de dincilerin baskısı altında yaşayan beni adeta kendimden geçirdi, septin bombalandığı sahne'de cercie adeta ataya selam çaktı, bombalanma esnasında tyrelllar adeta islamcıyla ittifak yapan liberaller gibi bok yoluna gittiler.
    tommen'in balkondan atlayarak intihar ettiği sahne size yaşattığı mutluluğu maalesef ben ve benim gibi daha önceden sızan senaryo spoilerıyla öğrenenleri şaşırtmadı yinede başlı başına sahnenin kendisi çok ani geliştiğinden şaşırtıcıydı, krallığın en salak kralına böylece veda etmiş olduk.
    --- 6 x 10 spoiler ---

6 senedir olduğu gibi yine kafamızda bir ton soru ve teorilerle baş başa kaldık, george martin'den ricam daha az imza için gezip şu kitabı tez elden çıkarması yoksa 1 sene çok zor geçecek.

edit: imla.
  • diziyi tekrar izleyisimde kendisinin ikinci sezon boyunca islikla rains of castemere'i mirildandigini isittim; guzel gonderme olmus.
  • --- spoiler ---

"lannister hanesinden" takdimiyle taç giyen cersei lannister ile birlikte taht resmen lannister hanesine geçti. peki, gelecek sezon baratheonların geyik armasındaki taç, güncellenerek lannisterların aslan armasına mı geçecek diye merak ettiğim dizidir?

--- spoiler ---
  • 7. sezonun başlangıcı için 2017 kışından bahsediliyor. biz nisana kadar nasıl bekleriz diyoruz, bunlar ebenin örekesine yolluyor.
hesabın var mı? giriş yap