şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: diana gartner)
 • gartnergroup bir piyasa araştırmaları enstitüsüdür, candır.*

  gördüğüm envayi çeşit araştırma sonucundan sonra kapsamını belirleme konusunda zorlansam da, kabaca bilgi teknolojileri konusunda müşterilerine karar alma süreçlerinde destek veren (bu afilli cümlenin türkçe meal anket oluyor, evet adamlar hem anket yapıyor hem de para kazanıyorlar) ve bu konuda artık uluslar arası bir otorite kabul edilen araştırma şirketidir.

  otorite olmalarından kelli analistleri tarafından bilgi teknolojileri jargonuna rahatlıkla yeni terimler ekleyebilmektedirler. (bkz: erp 2)

  bilgi teknolojileri ile ilgili herhangi bir sunumda bu şirketin araştırmalarından örnekler göstermek adet olmuştur, ve bu populerliği ile piyasada el emin sıfatı alarak, güven ortamı tesis etmişlerdir.

  misal 2004 yılı dünya erp pazarı , kredi kartı kullanım oranları, os pazarı, pc satışları, kıl tüketimi, yün ihraacatı gibi envayi konuda nefis istatistiki bilgiler sitede çatır çatır satılmaktadır. bilgi nakittir mottosunun içini dolduran, pratiğe döken iyi bir örnektir.

  (bkz: http://www.gartnergroup.com/)
 • 2007 yılında dört yılda internet kullanıcılarının %80'inin second life kullanıcısı olacağını iddia etmiş. galiba sadece istatistik satsa daha iyi olacak.

  http://www.gartner.com/newsroom/id/503861
 • (bkz: hype cycle)
 • sanırım sponsoru powerpoint.
 • bilgi sahibi olduğunuz programlar hakkında yorum yazarak 25$ para kazanabilirsiniz. buradan baya bir para kazandım gartner iyi ki varsın.

  edit: 10$ a düşürdüler gift card hediyelerini firmalar.
 • sayesinde 5 anket çözüp 650tl kadar bakiyeyi amazon.com.tr'ye aktardım. müthiş icat. onay almak için kurumsalda çalışıyor olmak ve oraya bağlı mail adresini kullanmak gerekiyor. gmail, hotmail cart curt mail adresleriyle girerseniz onay almanız çok mümkün değil. refer ettiğiniz ve ilk anketi onaylanan kişiler için de $10 kazanıyorsunuz.

  şirket maili göndermek çok kıllandırıcı bir mevzu, lakin gözünü dolar bürümüş şahıslar varsa şirket mailleriyle beni yeşillendirirlerse referral atabilirim.

  ps: anket başı gift card hediyesi halen $25. lakin bu bakiyeye ulaşmak için gartnerdan gelen farklı bir link üzerinden giriş yaparak anketleri çözmeniz gerekiyor.