• bir tür cemile
    fethiye yöresinde bulunur...meçhul
  • turku aslında baldırı cıplak olan kelimenin trt sansüründen geçebilmesi için kullanılan kelimedir.
  • bir tur "tesekkur mu edeyim, mahkemeye mi vereyim?" durumu. nasil bir sifattir bu yahu?
  • orijinali baldırı çıplak'tır ki bu fakir olmaklığı işaret eder.

baldırı çıplağın biriyle evlenmek isteyen aşığın halini ise daha önce işlemiştik efendim, buyrun;

(bkz: #16639139)
  • şu linkte "kaygan vajina" anlamına geldiği iddia edilmekte. incelemekte fayda var.

gaydırı guppak
  • burdur, mugla ve denizli ucgeni arasinda kalmis bir bolgede pek bi populer olmus bir turkunun temasidir. bu turkude gaydiriguppak yani kaypak cemile denilmektedir. bana nasil kazik atarsin. hadi benimle evlen ya da birlikte yasayalim gayri dayanacak gucum guvvetim kalmadi anlamindadir.
    hatta imam nikahi icin imam cemil beyefendiye haber yollayalaim demektedir.
  • yapılan işin, özenilmeden, vakit harcanmadan, acele olarak yapılmasıdır.ege yöresinde, denizli civarında bu deyim çok kullanılır. "gaydırı guppak cemilem de nasıl nasıl idelim de biz bu işi derken", şarkı da evlenme işini aceleye getirelim, çabuk evlenelim anlamında istek belirtilmiştir.
    aynı şekilde; denizli'de bir öğretmen, ödevini özenmeden yapan öğrencisine" ödevini gaydırı guppak yapmışsın" ya da iyi yıkanmayan bulaşıklar için annesi kızına "bulaşıkları gaydırı guppak yıkamışsın" yada babası oğluna, bağ çapalarken beğenilmeyen işçilik için, "gaydırı guppak çapalamışsın" diyebilir ve herkes de anlar.
  • hafif meşrep demek.denizli yöresinden bir türkü olan cemile'de geçer, cemile'yi tarifler.
    türküyü derleyen için (bkz: özay gönlüm)
  • uluslararasi ritim terimlerini baz alirsak

--
    gay di ri gup pak

tat-te-fe tat-te
    --

seklinde acabilecegimiz ritmik yapi...
  • yabancı birine söyletilmeye çalışıldığında karşı bünyeyi overload edebilecek laf.
hesabın var mı? giriş yap