• (bkz: 0 faktöriyelin aslında 1'e eşit olmaması)

"soldan sağa işlem önceliği" tamamen lise matematiği saçmalığıdır. lisans matematik okuyan herhangi bir kişi bunun yanlış olduğunu bilir.

bölme ve çıkarma işlemleri "aslında yoktur". yani bunlar ikili işlem değildir. bu yüzden bilmem neyinde uzlaşılamayan matematik sorusu gibi saçma sapan başlıklar türemektedir. öğrenin, bilmemek ayıp değildir.

soyut cebir, lineer cebir, discrete matematik görmemiş kişiler lise matematiğiyle ekşi sözlükte bolca sallar, matematik bildiklerini zanneder, buna alışmak gerekir.
  • cos2x=1-2sin^2x=cos^2x-sin^2x
  • 2 x 2 = 4
  • x her zaman y olabilir
  • birbirlerine iyice yaklaşan ama asla kesişmeyen iki eğriye matematikte asimptot denirmiş. bir matematik terimi hiç bu kadar acıklı olmamıştı..(bkz: dram)
  • 92837398796464373838 x 0 = 0
    yani diyor ki, yaşadığınız tek bir olay tüm hayatınızı altüst edebilme potansiyeline sahiptir.
  • bir fonksiyonun grafiğinin eğrilik yönünün (konveks ya da konkav) değiştiği noktaya dönüm noktası denir ve fonksiyonun ikinci türevinin bu noktada değeri sıfırdır.
  • türevliyse süreklidir sürekliyse türevli olmayabilir (kırılma noktası)
  • çıkarma ve bölme işlemleri yoktur. sadece iki tane ikili işlem vardır: toplama ve carpma.

edit: arkadaşlar ekşi sözlük çok fantastik bir ortam, vallaha bak. mesela adamın mesajı şu "yanlış biliyorsun bunlar matematikte kullanılan şeyler."

bütün matematik bölümleri soyut cebir dersinde boşuna yalnızca iki tane ikili işlem olduğunu ispatlıyormuş şimdiye kadar, bunu da tüm gün "garının orası burası, garının şuyu buyu, sex mex arsa borsa opel corsa" başlıklarında takılan ekşi sözlük yazarından öğrenmiş oldum.

hemen profesörü arıyorum ve şimdiye kadar yapılan tüm soyut cebir finallerini iptal ettiriyorum.
  • asal sayıların sırrını çözebilirseniz, dolar milyoneri olur, tarihe geçersiniz.

edit: nice matematik dehasının çözemediği şeyi altta birisi çözmüş 6n+-1 miş bravo.

edit2: silip kaçmış.
hesabın var mı? giriş yap