• geniş bir arkadaş çevresi, şişkin randevu defteri demektir, bu da elbette ki daha çok sosyallik, daha da bir aman aman ilgi alaka, yüceliktir kimilerince... ewde balak gibi oturan, robut gibi işe gidip gelen, kukumav kuşu gibi pısıtan insanlar hor görülürler, hor görülmek istemeyenler de hayatlarına çeki düzen vermek, kutlu insan olabilmek için bu yolları denemelidirler, "çek etmeli"dirler.
  • . eski telefon defterlerinizi bulun bir yerlerden, hadi... şimdi hemen telefonun başına, uluslararası, kıtalar sahanlığı demeyin arayın herkesi sırayla, hal-hatır sorun, dostluklarınızı pekiştirin, akıllarda kekremsi lezzetler bırakın... hem "bana göre arkadaşın war mı" demeyi de unutmayın onlara, uyan mamuş... hadi...
  • . sizin yaşınıza göre çok küçük bir dost edinin, evet bir çocukla dost olun... onunla hengameler yaratın, onun zihninin cevval çeşitliliğinde hiç bilmediğiniz heyecanlara gark olun, o çocuğun arkadaşlarını tanıyın, bir çocukla dost olarak, çocuğu olan insanlara dost olmayı öğrenin, atlı karınca tamamen durmadan inmeyin.
  • . daha da küçük bir dost edinin, bir kedi, peki ya bir köpek, atmacaya ne dersiniz ? onu süsleyin, ona özenin, yanınıza alıp gezdirin, haywanları bile sevebildiğinizi gösterin herkeslere, inanın ki bu küçük dostunuzu görenler sizinle daha değişik ilgileneceklerdir, hem bir de onların haywansever olduğunu düşünün bakalım... bekliyorum...
  • . spor salonlarına öyle mahdum gözlerle bakmayın, hemen girin içeri, aman aman o yandan şeritli eşofmanı hiç çıkartmayın ortaya; "alışıverin bir spor salonuna" görün bakın bir dolu insanla tanışacaksınız, ilk günden amuda kalkmayın, parande atmayın ama soğuk da durmayın, bir mekik çeken gördüğünüzde "bacaklarınıza oturiym mi allan izniyle" diyiverin hemen, o da olmadı ördek yürüyüşü yapan birini gördüğünüzde "siz aslında bir kuğusunuz, hikayenizi biliyorum ben sizin" diyerek onu şaşırtın...

hem dost edinecek hem de çiçek gibi bir vücuda sahip olacaksınız ha, değmez mi ?
  • .biraz zaman ayırın, biraz kaynak ayırın ve kahve falı bakmayı öğrenin be kuzum... daha sonra toplantılara, buluşmalara gidin, birilerinin kahve falına bakın, herkes etrafınıza pervane oluverecek, zamanla onlar size gelmeye başlayacaklar, sırlarını açacaklar, mecburi dost olacaksınız, size karşı borçlu hissedecekler kendilerini...

kahve falı zor geliyorsa en azından gazeteden fal okumayı öğrenin, onlara fallarını okuyun, sesinizi iyi kullanın, arada "hoh" deyiverebilin.
  • . minibüslerde, dolmuşlarda parasını şoföre ulaştırmaya çalışanlara yardım edin... bu durumdan dolayı mağdur olduğunuz, stress dolduğunuz günleri anımsayın, çok süper girişken olun, herkesin sempatisini kazanın...

şoför "25 bin lira war mıydı" demişse birisine, çıkarın siz verin, "al usta burdan buyur" diyin hemen, o birisi "aman efendim olur mu öyle şey" derse, "rica ederim efendim insanlık öldü mü, 25 bin lira dediğin sakız bile almıyor şindi" diyin... 25 bin lira sizi batırmaz ama bir dost kazandırabilir ha ?

inerken minibüs/dolmuş ahalisine ve şoföre "iyi günler" dilemeyi unutmayın, arkanızdan "böyle insanlar da war işte" diye hayıflanacak, size tekrar rastlamak için yanıp tutuşacaklardır, bi dolu potansiyel dostunuz war artık...
  • . sandıkları açın, dans ayakkabılarınızı, içinizdeki ritmi ortaya çıkarın... tango ? jive ? halay ? hangisi sizi çekiyorsa... lambada'yı ne çabuk unuttunuz... tamirci gencin, efendim temizlikçi kızın içindeki dans ateşini susturamayıp zengin muhitlerde dans partneri ararken hayatının aşkını bulduğu filmleri hatırlamıyor musunuz ?
  • .kendinizi sahneye atın, çıkın rol yapın veya ışık tutun ama yapın işte... belki içinizde gizli kalmış holiwud starını keşfedeceksiniz... fırsat tanıyın, hem bir dolu insanla tanışacaksınız unutmayın, sahne dostluğu, turneler, çekim hataları, ve dostların açacağı kapılar, statü...
  • . bir süreliğine dışarıda; otobüste, vapurda, zeplinde kitap okumayı bırakın, kafeye, sinemaya gidip kitap okumayın, oturun ewde okuyun! düşünün siz wapurda çekilmiş kenara kitap okuyorsunuz, kim size yaklaşmaya cesaret edebilir ki ? oysa bir de yine wapurda müsait bi yerde ip atladığınızı, "ah bir sevgilim olsa" veya "beni sken yok mu" diye sesli sesli hayıflandığını düşünün, sizinle dost olmak için can atacaklardır.
hesabın var mı? giriş yap