şükela:  tümü | bugün
 • bir şeyin elzem olma durumu halinde, lazım olması halinde bu konu ile ilgili yapılabilecek bir şey olduğunu belirtmek amacıyla genellikle de gerekirse kelimesinden sonraki kısımda yapılacak şeyin açıklandığı, bağlaç.
 • aynı zamanda politikacıların kullanmayı pek bir sevdikleri bağlaçtır.
 • hayatta en nefret ettiğim kelime. "gerekirse" ne demek ya. hele işyerinde patrondan falan duyuyorsan abovv. patron, -"gerekirse kem küm..." diye bir cümle söyler ve o anda ağzının ortasına vurmak farz bir ibadet olur. gerekirse ne olm.
 • tanınmak, anlaşılmak, haklı çıkmak, keşfedilmek için gerekirse ölmeyi bekleyen, öldükten sonra* sabırla demlenenler var. hangi birini örnek versem! faz kayması, faz gecikmesi diye bir şey var sonuçta. zalim bir direnişçi bile sayılabilecek olan isa, ölümünden sonra hemen ertesi gün mü kilise sahibi oldu?

  nalmefen* "gerektiğinde" kullanılır: hasta alkol içme riskini algıladığı her gün bir tablet (18 mg), tercihen alkol içilmesinin beklendiği zamandan 1-2 saat önce almalıdır. hasta nalmefen almadan alkol kullanmaya başlamışsa, en kısa sürede bir tablet almalıdır.

  [* iffetli ol [altı çizili - ibisile] ve kendini insanların kucağına atma (david buck, mallory, iko, hamish, ted, tony gray) - dedikoduya ve m. boddy'ye rağmen, kimsenin bu maddeyi kusurların sonuncusu olarak görmelerine izin verme!

  * canayakın ve sakin biri ol [altı çizili - ibisile] - gerekirse 'gizemli kadın'ı oyna - sessiz, hoş, renkli skandallarla hafifçe sarsılmış.] sylvia plath - the journals of sylvia plath

  (ilk giri tarihi: 2.6.2018)

  (bkz: gerekmek)
  (bkz: lazımsa)