şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: tutucu)(bkz: muhafazakar)
 • (bkz: dinci)
 • necip fazıl'ın "gerinize mi gectik?" seklinde tepki gosterdigi tabir
 • geriyi seven, ki kendisine arka da denir. oysa insan basi onune ve birazda yanlara baksin diye tasarlanmistir. onundeki ve yanindaki vizyonlara aciktir. gerisindeki birseyi ancak ve ancak uzaydaki konumunu degistirerek gorebilir. o artik gerisinde kalmistir. hani onu gormesinede gerek yoktur. gerisinde kalan sadece bir ders olabilir insanogluna . sadece onune ve yanlarina bakmasi yeterlidir.
 • ilericinin zıddı.
  öğürerek yarım bırakılmış karnabahar yemeği tadında bir fenomen. somut bir anlamı bulunmayan, kafa bulandırıcı, temayülleri doğrultusunda her isteyenin her istediğini içine azar azar kattığı aşuremsi paradoksal kavram.
  kendine yakışanı giyme banalliğinde bir gayya kuyusu.
  içini nasıl doldurursan, o.
  acil yaftalama gerektiren kabızlık anlarında, cepten çıkarıp bozdurup bozdurup harcama imkanı veren kaotik malzeme.
  kendi gibi düşünmeyeni gerici ilan etmenin neticesinde ilerici olmanın verdiği 31, 32, 33 * zevki.
  gerici, ilerici, sağcı, solcu, .....cı, .....ci, ....cu kelimelerinin darboğazında yaşanan kutuplaşma, kamplaşma, bu günlere taşınan bir ak-budun, kara-budun.

  peki kıstas nedir? kimdir geri-ci?

  -messenger beta sürümü nü yüklemek yerine 6.0da çakılıp, titreşim gönderemeyenler.
  -brokoli yerine hala karnabahar pişiren anneler.
  -ırısh cafe yerine türk kahvesi tercih edenler.
  -fashion tvden fırlamışçasına giyinmeyip, belli bir tarz üzre devam edenler.
  -teknolojinin son harikası bilgisayarların ürettiği elektronik müziği dinlemeyip; fasıl, türkü ya da beyaz kelebekleri yeğleyenler.
  -vs. vs. vs. vs.

  aşağı yukarı böyle bişii. değil mi??. ay, ben yanlış mı anladım? hülasa, öyle anlamsız ki, saçmalanmıyor bile. en iyisi nihayete erdirelim.

  gökten 3 elma düşmemiş. bu vechile çıkılacak bir kerevette yok.
 • diğer dillerde reaksiyoner olan kelime, kişinin geriye gitme isteğinden çok yeni çıkan düşünce ve tutumlara tepki (reaksiyon) göstermesi anlamına gelir. bir tepkiye karşı-tepki gösterirler "gerici"ler. örnek olarak 90lı yıllarda ahmet kaya’nın "türkiye'de kürt vardır”* cümlesine karşı oluşan linçe varan tepkidir. fakat şu an bize bu cümle ne kadar normal gelmektedir. bunun nedeni de sanırım her zaman gericilerin tarihte kaybeden olmasıdır. kısa vadede büyük halk kitlelerini peşinden sürükleyerek kazanan gibi gözükmelerine karşın uzun vadede düşünceleri her zaman için günün gerisinde kalmıştır.

  diğer bir özelliği de muhafazakrlar gibi o zamana kadar üzerinde düşünülmüş bir değerleri sistemi olmamasıdır. bu da onları muhafazakarlardan ayırır. tüm gericileri bir anlamda muhafazakar olarak sayabiliriz fakat tüm muhafazakarları gerici olarak değerlendirmek pek de doğru değildir bu açıdan bakıldığında. bunun nedeni de biraz önce söylediğim gibi gericilerin değerler sistemine sahip olmaması ve o an ortaya çıkan yeni düşüneceye ya da daha önce ele alınmamış bir düşünceye anlık tepki vermeleridir.
 • ortamları geren, gerilim havası oluşturan kişi.
 • akılda fikirde zamanın gereklerini potasında eritmemiş çekirdekle dış kabuğu karıştıran ve neticesinde kalıbından çıkamayan, saplantılı kimse.
 • "..murdar bir halden muhteşem bir maziye kanatlanmak gericilikse, her namuslu insan gericidir.
  4. murat'a "süleyman devrine dön" diye haykıran koçi bey'den reşit paşa'ya kadar osmanlı devleti'nin bütün ıslahatçıları gerici. dante, yaşadığı çağdan iğrenir. balzac, eserini iki ezeli hakikatin ışığında yazar: kilise ve krallık. dostoyevski, maziye aşık. dante gerici, balzac gerici, dostoyevski gerici!
  gerici, ilerici... düşünce hürriyeti bu mülevves kelimelerin esaretinden kurtulmakla başlar; düşünce hürriyeti ve düşünce namusu." -cemil meriç/bu ülke
 • bilgisiz anlamını da içerir, bilgili olup da gerici olmak mümkün müdür
hesabın var mı? giriş yap