• 2 aydır uyguluyorum. keşke çok önceden başlasaydım. 6 ayda bir testi yenilemek gerekiyormuş doktorumun tavsiyesine göre.

neler mi oldu?

1) çok çok daha enerjik hissediyorum. plasebo etkisi değil, cidden çok iyi hissediyorum kendimi. sabah 9 - akşam 22 temposu ile çalışıp, 22 den sonra da arkadaşlarıma ya da sporuma vakit ayıran bir insanım. önceden de böyleydim ama zorluyordum kendimi. artık çok rahatım.

2) cildim güzelleşti. ışıldıyor, pürüzleşti ve parladı. benim için en değerlisi bu oldu. etrafımdaki insanlar yüzüme ne yaptırdığımı soruyor. bakışlarım canlandı, önceden çok daha yorgun gözüküyordum.

3) kilo veriyorum. porsiyon hesabı yapmadan benim için uygun besinleri istediğim saatte yiyerek üstelik. bu aralar bazen yemek yemeyi bile unuttuğum oluyor. hah! bu benim için o kadar uzak bir şeydi ki. midem kazınmıyor. hayatımda sıfır gluten, sıfır laktoz, sıfır fruktoz var. 2 ay önce tatlıdan peynirden vazgeçersem mutsuz olurum sanıyordum. aklıma bile gelmiyorlar artık. hiçbir gıdanın bağımlısı olacak kadar onu sevmeme hissi beni çok rahatlattı. eskiden zevkti yemek yemek. artık sadece bir ihtiyaç. bu duygu çok hoşuma gitti.

4) yemeklerden sonra oluşan uyku bastırmaları, yatıp uyuma isteği bitti gitti. şişkinlik yok asla.

5) bazı özel sebeplerden dolayı anlık duygu değişimlerim hızlı oluyor ve beni yoruyordu. henüz bu konuda tam olarak istediğim noktaya gelemesem de bariz bir fark var. geçmise nazaran yarı yarıya tepkilerimi daha iyi kontrol edebiliyorum. bağırsaklarımız 2. beynimiz ve vücudumuza aldığımız besinler duygu durumumuzu direk etkiliyor.

özetle; doğru kişilerce, işin uzmanları tarafından yapılırsa hayatınızdaki değişime inanamayacaksınız.
  • bugün hollanda'da evde yapılan testine denk geldim. fiyatı 250 euro'ydu. türkiye'de de fiyatlar benzermiş herhalde. yaptırmak istediğim, ama fiyatından dolayı yaptıramadığım test.
  • istanbul'da synlab'de yaptırdım.
    fiyatı yaptıracağınız teste göre değişiyor, ne kadar çok maddeye baktırırsanız o kadar artıyor.
    kan alıp almanya'da bir laboratuvara gönderdikleri için niyeyse daha güvenilir geldi.
    testin ismi "the cytolisa ımmunity test"

gelen raporda; hangi gıdaya reaksiyon gösterdiğini yüzdesel olarak raporluyor.
    kanındaki antikor miktarına bakarak bunu belirliyor, özel olarak ıgg. aslında gerçek alerjiye bakan ıge.

inek sütü ve peynirler ben de çok yüksek çıktı, zaten çenemde sivilcelerden dolayı da biraz yaptırmak istemiştim. sadece inek sütünü bıraktım, peynir tüketmeye devam ettim, onunla bile çenemdeki tüm sivilceler geçti.
    o açıdan beni tatmin etti.
    hani para vermeden eliminasyon ile de bunu bulabilir miydim, evet, daha uzun sürerdi sadece.

diyet yapan arkadaşlarım da yaptırdı, buradaki bilgileri eliminasyon için baz alıyorlar, yemekleri elimine edip 3 ay, tepkilerini takip ediyorlar doktor ile, öyle bir anda yumurtayı bıraktım 5 kilo verdim diye bir şey yok.

biruni, memorial vs. baya yerde de yapılıyor gözüküyor ama detayları bilmiyorum, metodoloji farkı nedir bilmiyorum.

fakat internette baya kişi bunların yalan olduğundan da bahsediyor, ne çok tüketiyorsan onu gösteriyor diyorlar.
    testlerin fiyatları da ucuz değil..
  • --- spoiler ---

hayatımda sıfır gluten, sıfır laktoz, sıfır fruktoz var.
    --- spoiler ---

yukarıda bu testi öven biri var ve tek entry’sine bakarak söylüyorum ki cinsiyeti kadın.

yani zaten hayatından poğaça, börek, ekmeği, sütlü tatlıları, taze peynirleri ve kola, fanta, portakal, muz saçma meyve sularını çıkarırsan da böyle olurdu. ama sen 6 ayda bir değil her ay yaptır. belki sana böylesi yarıyordur.
    akıllı olanlar için:
    (bkz: healthy keto)
    (bkz: intermittent fasting)

laktoz var diye kaliteli peynir ve yoğurtlardan yani doğal fermente ürünlerden vazgeçmeyin. bir tane laktaz enzim tableti atarsınız olur biter.

son zamanlarda iyice saçmalama seviyesinde testler. özellikle kadınlar saldırıyor. instagram yok ama bir influencer akımı hissediyorum.
  • bilimsel olarak pek de anlamı olmayan, teşhis koymak için ise kabul görmeyen testlerdir. hele saçtan yapıldığı iddia edilen testlerin hiç bir anlamı yoktur.

kandan yapılan testler ile belli sonuçlar alınabilir fakat bu sonuçlara göre gıda intoleransı olduğu söylenemez. verilen tepki pek ala tolerans sağlayan tepki de olabilir.

bu testler sadece uzman bir hekimin tedavi sürecinde ek bir gösterge olarak değerlendirmesi için limitli şekilde anlamlı olabilir, o kadar. zaten bu nedenle tamamen dolandırıcılık denemiyor ve halen yapılabiliyor.

bu testi yapan ticari bir kurumu dava ederseniz muhtemelen size “biz bu gıdalara intoleransınız var demedik, bu gıdalara intoleransınız olma ihtimali olabilir dedik” gibi bir savunma yapacaklardır.
  • bu test en iyi nerede yapılır? bir ilgilendiren olsa keşke...
  • yaptıran varsa ve sonucunu gören varsa, yardımcı olabilir mi?

çok araştırdım ancak tam emin olamadım.yine de yaptırmak istiyorum, güvenilir yer bulursam
  • size nelerin dokunduğunu bir süre yemeyip sonra tekrar yemeye başladığınızda artık dokunmayacak olduğunu vaat eden saç telinizden bile anlayanı var bunun.

yaptırdım bundan. tavsiye edilen süreden bile fazla uydum diyetisyen eşliğinde, yemedim ama bu süre zarfında şişkinlik vs olmaması lazım ama bende olmaya devam etti.

bir de sonuçları da çok saçma çıkıyor. örneğin benim mayaya, glikoz şurubuna intoleransım çıktı. ama içinde maya olmayan unlu şeyleri yiyebiliyorum mesela. içinde un olan eliminasyon diyeti mi olur allah aşkına ya.

önce dahiliye gastroenterolojiye gidin. eğer bir hastalığınız yoksa illa yaptıracağım diyorsanız yaptırın. altta yatan hastalık varsa işe yaramıyor çünkü ki bende yaramadı. buna harcayacağım zamanda tedavi olabilirdim.
  • bir dönem çok duyduğum, reklamı da çok yapılan ama son zamanlarda hiç konuşulmayan test.

burada da sadece tek 1 entry girilmiş, şaşırdım.
  • bende laktoz intoleransı olduğunu düşünüyorum. yorgunluk, halsizlik vs. hissediyorum, ayrıca bağırsak hareketlerim de çok oluyor. araştırırken bu teste denk geldim. yurtdışı laboratuvarlarda yapılacağını söyleyerek 10 bin tl fiyat verdiler. hazır kitlerini falan gördüm internette. henüz karar vermedim.
hesabın var mı? giriş yap