• baryam : - kız seni avrupaya götürcem, tekirdağa...
  • dört seriden oluşan bir yapımdır.
    -(bkz: gırgıriyede şenlik var) (1981)
    -gırgıriye (1981)
    -gırgırıyiyede cümbüş var (1983)
    -gırgıriyede büyük seçim (1984)

kadrosundaki oyuncular ve rolleri: gülşen bubikoğlu(gülliye), müjdat gezen(ayıcı baryam) ,münir özkul(sarhoş emin), perran kutman(sabayat), adile naşit(zekiye), şener şen(duman haydar), şemsi inkaya(kalaycı bekir), ayşen gruda(sevil) .

seksenli yılların en komik türk filmlerinden olan gırgıriye serisinde olaylar sulukule’de yaşayan iki çingene ailesi arasında geçer.

her serinin unutulmaz sahneleri vardır , benim unutamadıklarımdan biri:

- ikinci seride gülliye ile baryam gerdek gecesindedirler. baryam sabırsızdır yanaşır gülliyesinin yanına. gülliye , sakalların batıyor, tenin kokuyor gibi türlü bahaneler uydurur, baryam soğuk suyla duş yapmak , gecenin köründe tekrar traş olmak durumunda kalır… derken baryam altında çizgili damat pijaması, üstünde sıfır kollu atlet, boynunda havlu ile kapının önünde belirir…. sorar güllüsüne “başka arzunuz var mı güllü hanım” diye.gülliye yastığı şöylece bir pohpohlar, yorganı açar ve “ azırım artıkın baryamım, gel seni beklerim “ der demez baryam ellerine ovuştura ovuştura allah allah nidaları arasında yer yatağına balıklama atlar…tahta taban bu ağırlığa dayanamaz ve hoop alt katta yeğenleriyle yatan zekiye’nin odasına düşerler.bu nasıl bir çekimdir, bu nasıl bir eğlenceli görüntüdür, yüz defa da izlense kahkahalarla gülünebilinir.
  • filmde şarapçı münir ve ailesinin** soyadları hoştempodur. bunu mahkeme sahnesinde hakimin "davalı münir hoştempo..." demesinden anlarız.
  • icinde inanilmaz cingene kufur ve hitap sekillerini , ozellikle (hangi filminde hatirlamiyorum) "seni donuma sokarim , cikartirim toz pembe" gibi muhtesem bir cingene tehdidini barindiran filmler serisi.
  • bu film serisinde çalan şarkıların hepsi birbirinden güzeldi. gülşen bubikoğlunun söylediği dönemezsin sen, kimbilir, kaderimde hep güzeli aradım vs tüm şarkıları özlem uluğaşkun seslendirdi.
    çok eğlenceli iki şarkıdan birisi halis zeytinyağ:
    http://alkislarlayasiyorum.com/…e---halis-zeytinyag

burası bak suadiye kızlar hep kurabiye:
    http://alkislarlayasiyorum.com/…kizlar-bir-kurabiye
  • postmodern progressive über psychodelic bir şarkının icra edildiği filmdir

amanın nuriye
    meleğim huriye
    güzelim şaziye
    tatlım zekiye
    lokumum neziye
    nonoşum hayriye
    güzelim saniye
    canım lütfiye
    burası bak suadiye
    kızlar bir kurabiye
    elbiseler abiye
    oldum bi tuhafiye
    al bir kutu pişmaniye
    hiç durma ye anam ye
    ziyade olsun hababam ye
    ay ne olursun bi daha ye
    afiyet olsun de babam ye
    bi tane de benim için ye
    daha doymazsan gel beni ye.

görsel bir şölen, görkemli bir dans gösterisi:

http://www.youtube.com/watch?v=4tazvgpeuh8
  • küfte gibi kızarsın biber gibi patlasın, başka bişicikler demem!
    baryam benim donumu aldı
    gibi repliklerle gönlümde ayrı bir yer edinmiş film serisi. çok taklidi olmuştur ve olagelmektedir ama hiçbiri aynı tadı vermez.

(bkz: cennet mahallesi)
    (bkz: donunu almak)
  • sulukule'de çekilen sahnelerinde arkaplanda amerikalı olduklarını tahmin ettiğim insanların belirdiği film.

1:12 elinde kameralı yale t-shirt'lü

50:33 sağdaki klarnetçi çocuğun arkadasında yeşil bucket hat'li abimiz tekrardan

51:04 yeşil şapkasından yine tanıdım, benden kaçmaz

52:21 elinde kamerasıyla her kadraja girmeyi başarmış abimiz ve sarışın ecnebi kızlarından oluşan ekibi! tebrikler.
    o doldurduğu kasetler kim bilir hangi çatı katında tozlu kolilerde keşfedilmeyi bekliyorlardır...
  • şu an kanal dde izleyebileceğiniz yeşilçam filmi. çocukluğumdan beri ne zaman görsem izlerim de en çok aklıma takılan sahne şu;

güllü zengin olmuştur ve mahalleyi özler. mahalleyi ziyaret eder herkes şaşkınlıkla onu karşılar. güllü tabii eski dostlarına hediyeler getirmiştir. neyse efendim sonra mahallenin kadınları ile oturur sohbet ederken, genç bir kız güllü’nün eşarbını çok beğendiğini söyler. güllü -al senin olsun deyip verir. sonra sırayla hepsi ‘güllü bu çok güzelmiş’ dedikçe güllü, üstünde başında ne varsa dağıtır. sonra ki sahneye geçtiğimiz de kadını gecelikle görürüz* lan vicdansızlar kadını çıplak bırakana kadar sömürmüşsünüz, üstüne mahalleli ortada toplanmış kadını izliyor* yıllar sonra sebahate hak verdim
hesabın var mı? giriş yap