• yapılan işle tezatlık gösteren harekettir. başka versiyonu ise yerim dar oynayamıyorum havasıdır.
    bu hareket sahipleri; " ulan hiç de oynayasım yok zorla kaldırdılar beni a.k" der gibisinden ciddi ifade takınırlar.göbecikleri atmaktan arka kalmazlar.
  • ''kanoyla gezerken bile belli bir düzeyi korumaya çalışırım hep'' adli eserde dans etmektedir.

(bkz: orcun kunek)
  • ya insanın duyduğu gururun yüzüne yansımasıdır.* yada abi ağır abidir, o yüzden karizmayı çizdirmemek adına ciddi bir ifade takınmıştır. kollarda kartal'ın kanatları gibi sonuna kadar açıktır. ciddi ciddi oynanır.
  • dayımda da bu ifade var, göbek atarken kaşlarını çatar, fındık kırarken ellerini karşısındakinin yüzüne doğru tehditkar tehditkar uzatıp bir yandan da "şimdi oraya gelip ağzınıza sıçacam" der gibi bakar... derken cebinden el bombasını çıkarıp pimini dişleriyle çekip üstümüze doğru atacak sanırsın.
    bütün düğün salonu stres içinde kalır dayım oturuncaya kadar.

bir gün dayanamadım sordum. "dayı göbek atarken niye bu kadar ciddisin" dedim, "ben eski boksörüm biliyorsun" dedi. "he biliyorum" dedim, "haysiyetimizle oynamamız lazım" dedi. "evet" dedim. "ismail köçek olmuş dedirtmem kendime" dedi, "çok güzel" dedim... bir yerlerden bir zurnanın zırt dediğini duyar gibi oldum, hafif bir meltem esti, bense bir fruko daha isteyip kuru pastanın bayat olduğunu ayrımsadım. dışarda hayat son sürat devam ediyordu.
  • göbek atmaya duyulan saygının bir ifadesidir.
  • (bkz: asena)
  • sanatını icra eden insanın takındığı, "bütün gözler benim üzerimde" ifadesidir. daha sıklıkla erkeklerde görülür. kadınların tercihi ise, kahkahalarla karşılıklı gerdan kırma, şeklinde olur.
  • şu hayatta beni böylesi eğlendiren çok az şey var ve bu ifade kesinlikle başı çekenlerden biri. yalnızca göbek atarken değil, herhangi bir şekilde dans ederken, yüzün son derece ciddi bir ifadede kalması. hangi ruh halinde olursam olayım beni güldürebiliyo. bu kadar ciddi olup hayatı böyle tiye alan bi figür daha bilmiyorum.*
  • hani oynuyorum ama ayıp olmasın diyen failin eylemini rasyonalizasyonudur.
hesabın var mı? giriş yap