• iş bulmayı, nişanı, evlenmeyi, çocuk yapmayı, çocuğun büyümesini, çocuğun evlenmesini, torun sevmeyi, hastalıktan kurtulmayı, kışın geçmesini, tatile çıkmayı, işe alışmayı, haftasonunu, uçağın kalkmasını, uçağın inmesini, askere gitmeyi, askerden dönmeyi, zengin olmayı, zengin kalmayı, lotodan para çıkmasını, iş kurmayı, işten ayrılmayı, istifayı, yükselmeyi, pozisyon elde etmeyi, işte başarılı olmayı, iş dışı hobilerle/eğilimlerle ilgili özel başarılar kazanmayı, aşık olmayı, yeniden aşık olmayı, aşığın dönmesini, aşıkla bir arada olmayı, ondan ayrılmayı, kurtulmayı, galatasaray'ın maçı kazanmasını, bu sene şampiyon olmasını, seneye de şampiyon olmasını, eve varmayı, yolun bitmesini, rüzgarın esmesini, güneşin çıkmasını...

bekliyoruz.
    godoyu beklerken,
    ...
    ahh.
  • çok daha "komprime" bir deyişle godot "umut"u simgeliyor.
  • isminin yazımı konusunda karışıklıklar oluyor. şöyle birinci kaynaktan bu yazımın doğruluğuna ilişkin şu yazıyı aktaralım:

--- ---

ilgi: 13/10/2011 tarihli yazınız.

yazım kılavuzu'nda belirlenen kurallara göre, özel isimlere getirilen iyelik, durum ve bildirme ekleri kesmeyle yazılır. özel isim olduğu hâlde kurum ve kuruluş adlarına, unvanlara, akım, çağ ve dönem adlarına gelen ekler kesmeyle yazılmaz.

sorunuzun cevabı olarak özel adlara getirilen yapım ekleri ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesmeyle ayrılmaz. bu durumda doğru yazılış şu şekildedir: alvesli.

yabancı özel adlarda adın özgün okunuşu temel alınmakta ve buna göre ek getirilmektedir.

bilgilerinizi rica ederim.

prof. dr. şükrü halûk akalın
    türk dil kurumu başkanı
    --- ---
  • oyunla ilgili selçuk altun'un bizans sultanı kitabında ortaya attığı iddia beckett uzmanlarınca kabul görmüş:

http://www.edebiyathaber.net/…uzmanlari-kabul-etti/
  • (bkz: beckett uzmanları)

"absürd" kavramıyla bir türlü barışamayan, her şeyde altmetin kurcalayan ve her şeyden çıkarım yapmaya çalışan herkesin "godot bence şuydu..." dediği ya da edebiyatla ve tiyatroyla biraz olsun ilgilenmiş herkesin hayatı boyunca kendisiyle ilgili en az bir espri yaptığı samuel beckett oyunu.

absürd oyun.

samuel beckett, "eserlerimin çoğunu altmetin oluşturarak değil, saçmalayarak yazıyorum, eserlerimde altmetin arayanların boynu altında kalsın." der, onda bile altmetin ararlar "oo üstad bu cümlede altmetin olarak eserlerini altmetin kavramına tepki olarak yazdığını söylemiş."

"godot, 515'miş, bekliyorsun bekliyorsun gelmiyor yaahu."
  • estragon: yarın dönmemiz gerekir mi diyorsun?

vladîmîr: evet.

estragon: o zaman sağlam bir ip getirebiliriz.
  • vladimir : hiç terk ettim mi seni?

estragon : gitmeme izin verdin.
  • beklenenin komünizm olduğu gerekçesiyle tam 59 yıl önce demokrat parti tarafından yasaklanmıştır.
  • en yakın arkadaşımla tiyatrosunu izledikten sonra en sevdiğimiz rock bara gidip uzun uzun hayat hakkında konuştuğumuz, beni hüzünlendiren oyun.

doğum günümde o arkadaşımın bana oynun kitabını hediye etmesiyle mutluluktan uçtuğum ve okuduktan sonra bütün gün mona lisa gülümsemesiyle gezdiğim kitap.

küçücük bir şey zaten yahu, alın okuyun. gününüzü, modunuzu her şeyi değiştirir, iddia ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap