• twitterda videoyu paylaşan arkadaş tesadüfen yaşıyoruz demiş ama asıl tesadüfen yaşayan o köpekbalığı gibi geldi bana.
  • gökova körfezi halihazırda camgöz mekânıdır. videodaki arkadaş da sanırım biraz fazla büyümüş bir tosuncuk camgöz.
  • ege ve guney sahillerimizdeki kara tarafindaki kopekbaliklarindan cok daha tehlikesizdir.
  • çok fazla aşırı normal bir olaydır.

ayrıca, köpek balıklarının üremesi ile ilgili dandik bir internet sitesinden bulduğum araklama bilgiyi, derleyerek paylaşıyorum.

köpek balıkları köpek değildir. memeli de değildir. balıktır. bu yüzden balık gibi ürerler. çeşitli türleri ve türlere göre değişen üreme şekilleri vardır. bazı köpek balıklarında döllenmiş yumurta ana rahminde biraz bekler ve yavrular yine rahim içinde yumurtadan çıkar. bu doğum olayına benzese de başlangıçta yumurtlama vardır. bazı köpek balıkları ise doğrudan yumurtlayarak ürerler. köpek balıklarında iç döllenme görülür. te o kaa.
  • gökova körfezi boncuk koyunda çekildiği iddaa edilen köpek balığı videosudur. okuduğum kadarıyla gökova körfezi zaten kum köpekbalıklarının yumurtlama alanıymış. yıllardır akyaka, datçaya giderim lakin bilmiyordum. umarım geçen haftalarda bodrumda balıkçıların öldürüp sergilediği 2 köpek balığı gibi bir sonla karşılaşmayız.bırakın hayvanlar kendi yaşam alanlarında özgür yüzsünler!

kaynak
  • güncellenmeye muhtac olduğuna emin olmakla birlikte 2000 yılına ait net bilgiler verebileceğim görülme olayıdır.

öncelikle boncuk koyunun sağ resifi yılın belli bir kısmında eğer aşina değilseniz altınıza sıçırtıcak sayıda gri resif köpekbalığı( carcharhinus amblyrhyncho ) 'na yaşam alanı sağlar.

bölge scuba dalışına yasaklıdır, götünüze güveniyorsanız şnorkelle gidip elemanlarla yakın ilişkiler kurabilirsiniz.

çömezliğimi yaptığım dalış okulu haftada bir gün karayolu ile müşteri taşıyıp sahilden şnorkel ile tur hizmeti vermekteydi, ilk gidişimde rüzgarlı, dalgalı ve su görüşünün çok kötü olduğu bir gün olduğundan müşteriler de artık yorulduğu için turu kesip hiç bir bok görmeden sahile geri dönmüştük. ben artiz artiz dalış liderimize "abi adam sikiosak söleyinde bari boşuna görücem diye kasmayım" deme gafletinde bulunmuştum. pis pis sırıttı, gel bakiyim sen diyerek tekrar suya soktu artık yorgunluk iyice vurmuş iken 1 kol mesafesinde yaklaşık 2metre uzunluğunda bir arkadaşın altımdan geçmesiyle dua küfür ortaya karışık giderek (muhtemelen birkaç açık deniz paletli yüzme rekoru'da kırarak) sahile dönüşümle halen taşak geçilir.

daha sonra görüşün iyi olduğu günlerde de defalarca ilgili alanda bulundum, insan olarak ne kadar skimsonik işe yaramaz canlılar olduğunuzu anlayabileceğiniz labarotuar gibi bir yerdir. öyle sakin sakin süzülürler altınızda yanınızda sizi hiç ama hiç siklemezler, ama bir salakça hareketinizde 3e kadar sayamayacağınızı da size hissettirirler. belirttiğim tarihlerde bana o zamana kadar 2 "kaza" gerçekleştiği söylenmişti. ilkinden sonra bölge scubaya yasaklanmış, scuba aksamının hayvanları rahatsız ettiği kesin. diğer kaza ise sığır bir zıpkıncı arkadaşın bölgede macera araması sonucu olmuş, sanırsın bana aquamanamk. adamı bölmüşler tabi ikiye.

çok yakın bir zamanda koyun artık partici tayfa tarafından işgal edildiğini duydum. eğer biraz açılalım da ilerki kayanın orda bir quickie şeedelim gibi olaylara girme niyetiniz varsa koyun solunu takibi edin canım partici arkadaşlarım, sağda quickienin tillahını görme ihtimaliniz daha yüksektir.
  • büyük beyaz, boğa ve kaplan köpekbalığı gibi insanlara saldırma konusunda ünlü köpekbalıkları dahil olmak üzere 10 farklı okyanus türü akdeniz'de görülmüştür.

büyük beyaz, boğa ve kaplan köpekbalıkları okyanus hayvanlarıdır ama arasıra akdeniz'e girerler. saldırılar %90 oranında genelde ürüme ve beslenme noktası olarak belledikleri yerlerde sörf yapan, bölgelerine giren insanlara karşı olmaktadır. bu bölgeler geneli amerika ve avustralya'da olan belli başlı okyanus kıyılarıdır, akdeniz'de değil.

o yüzden korkulacak bir şey yok. heleki bu videodaki arkadaş hiç saldırgan bir tür değildir.

resmen tesadüfen yaşıyoruz demek çok saçma.
  • kopekbaliksiz denizler istiyoruz, hepsi toplatilip, belediye havuzlarında bakılmalı.(*:swh)
  • köpek balığının yaptığı düpedüz ibneliktir. denizde balığın ne işi var amk.
  • köpekbalıklarının menüsünde insan bulunmadığı gibi insan gördükleri yerde çoğunlukla hızla uzaklaşırlar. okyanuslarda yaşayan bir kaç türü agresif olabilmektedir ama bunlar bile tahrik edilmedikçe insanı bir yem olarak görmemektedirler, ki bunlarla bile dikkatli bir şekilde bir arada dalış yapmak mümkündür. isteyen youtube videolarını araştırabilir. büyük beyaz ile bile yan yana yüzenleri görebilirsiniz. bununla birlikte sörfçüler (foklarla karıştırılabildikleri için) ve zıpkıncılar (üzerlerinde taşıdıkları balıklar için) hedef olabilmektedirler.

ülkemiz sularındaki hiç bir köpekbalığı türü insan için tehlikeli değildir ve tam tersine bilinçsiz avlanma sebebiyle nesilleri çok ciddi tehdit altındadır. bu da dolaylı olarak sualtı yaşam dengesini tehdit etmektedir.

bu vesile ile; köpekbalıklarını avlamayalım, avlayanları uyaralım.
hesabın var mı? giriş yap