şükela:  tümü | bugün
 • karsiliginda para beklemden bir kurum icin calismaktir. genellikle kar amaci gudmeyen organizasyonlar gonullu isci alimi yaparlar. kisinin cv sinde boyle birseyin bulunmasi kotu olmaz heralde.
 • abd'de cvde olmazsa olmazlardandir. genelde gonullu olarak baslanan isler zamanla saat basi ucrete sonra sozlesmeye sonra da kadrolu pozisyona donusur.
 • (bkz: gönüllülük)

  herkesin hayatının bir parçası haline gelmesi gereken. zaten her şeyin zor olmasına sebep olan şey yaptığı işin karşılığında para alacağı beklentisidir. kimse kimseye bedava bir şey yapmaz ve bu mantıklıdır da. ama gönüllü çalışabilir ve paradan başka şeyler de kazanılabileceğinin farkına varır. herhalde bu sisteme karşı olan en güzel duygular gönüllü çalışınca ortaya çıkar. vefa istanbul'da bir semt olmaktan çıkar bir asalet destekleyicisi haline gelir. mantık evliliği denen saçma şey ortadan kalkar ortak paydalarda buluşma olasılığı artar. yapılan muhabbetler sadece "nasıl para kazanılacağı" konusundan sapar yaşadığımız çevreyi nasıl daha güzel yapabilirize girer. arkadaşlık tanımının içi dolmaya başlar. can sıkıntısı ortadan kalkar. akşam fiziki olarak yorgun ama psikolojik olarak dinlenmiş girilir yatağa.

  karşıdakinden bir şey beklememenin aslında ne kadar güzel olduğu ortaya çıkar. çeşitli iletişim bozuklukları ya da gereksiz alınganlıklar ortadan kalkar. birine "işim var" demek daha kolay olamaz. çünkü aynı işe onu da davet edebilirsiniz bundan bir sıkıntı çıkmaz. sadece fotokopi çektirmek bile gönüllü olarak yapılınca farklı bir hissiyat yaşamanıza sebep olur. tecrübe etmiş olanlar sokağa çıktıklarında dünyaya daha farklı bir gözle bakarlar.
 • afrika ve latin amerika'daki bir çok gönüllülük programlarına yüklüce paralar vererek yapabileceğiniz iş. gönüllülük işini bile böylesine ticarete dökmüş yerlerden bence uzak durmalı.
  ücretsiz adı altında geçenlerse sizden gene de oda ve yemek paranızı karşılamanızı bekliyor. bu çok daha makul bir durum. gene de 6 ay bir ülkede geçimi sağlayacak kadar parayı toplayıp, işi gücü bırakıp gitmek kolay iş değil.

  en sinir bozucu durum ise, saatlerce gönüllü çalışma karşılığında kalacak bir yatak bekliyorsanız, bildiğiniz freeloaderolarak görülüyorsunuz. lonely planet tarzı sitelerin forumlarında bile yatacak yer bile olsa karşılık bekleyenlere türlü aşağılayıcı muamelelere rastlamak mümkün.

  daha o kadarını bile karşılayamazken ne işin var bilmemkaçbinkilometre ötede diyorsanız. eh onu ben de düşünmeye başaldım bile.
 • özellikle öğrencilik zamanında yapılması gereken iştir. bolca vaktiniz vardır ve faydasını iş hayatına atılınca bolca görürsünüz. sağlam arkadaşlar edinebilir güzel anılar biriktirebilirsiniz. türk kızılayı gençlik gönüllülük birimi sayesinde deneyimlediğimdir. şimdilerde panda bakıcılığı falan araştırmadayım, bulan varsa haber etsin :)
 • bir insanın kendine yapabileceği en büyük iyiliktir gönüllü çalışmak. karşılıksız , beklentisiz belki hiç tanımadığınız insanlara faydalı olmak kadar haz veren başka bir şey yoktur bence. bu güne kadar iki farklı dernekte gönüllü çalıştım. her ikisinden de çok şey öğrendim. hala öğreniyorum. bana kattıkları benim yaptıklarımın çok ötesindedir.
 • özellikle güney amerika'da minimum 1 yıl süreyle katılmak istediğim şeydir. gören, duyan, bilen yeşilendirebilir.