şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlarken
  1) 1 günde yada 1 tuşa basarak, google’dan silineceğinizi ümit etmeyin. öyle bir beklentiniz varsa devamını okumayın.
  2) bu süreç uzun ve dikkatlice takip edilmesi gereken bir süreç. diyelim ki kendinizi sildirmeyi başardınız, yeni üye olduğunuz bir web sitesi yada mobil uygulamanın veri işleme kurallarına yada sizin ayarları eksik yapmanıza göre tekrar isminizi, resminizi google’da görebilirsiniz.
  3) sildirmeniz gereken içerik hukuki bir konuysa avukat ile görüşün!

  yapılması gerekenleri sırayla yazıyorum. bu sıraya önem göstermeniz gerekli.

  1) kaynağından kaldırmak :

  isminizi aradığınızda hoşunuza gitmeyen içeriklerle google’da yer alıyorsanız o sitelere gidip önce paylaşımlarınızı , yorumlarınızı silip (bir not defteri tutmanızı öneririm, hangi site hangi yorum, ekran görüntüsü vb) ardından o siteden üyeliğinizi sildirmelisiniz. bunu yaparken o sitelerdeki üyeliklerinize erişip silebilirsiniz, ya da o sitelere telefon yada mail ile ulaşarak sildirebilirsiniz.

  2) sosyal medya ayarlarını yaparak google’da listelenmeyi engellemek : (facebook,linkedin gibi kalsın ama aramada gözükmesin derseniz)

  linkedin, facebook, instagram, twitter, ask.fm yada buluşma uygulamalarında internete açık verilerinizi (beğeniler, paylaşımlar, fotoğraflar vb) kaldırmak ve google’da listelenmemek için ilgili ayarları yapmak (1-2 örnek vereceğim, yüzlerce sosyal medaya mecrası var gerisini siz araştırıp bulun)

  a. ınstagram: uygulamadan hesabınızı gizliye alın. bunu yapmazsanız thepicta.com, pictaram.com ve benzeri instagram hesaplarını indeksleyen sitelerde fotoğraflarınız çıkar. diyelim ki 3 ay hesabınız açık kaldı sonra kapattınız, açık olduğu süredeki tüm fotoğraflarınız indekslenir , sadece kapattıktan sonrakiler gözükmez.

  b. facebook : bunu yaparsanız isminizle arandığınızda facebook hesabınız google’da çıkmaz.
  gizlilik ayarları ve araçları -> facebook'un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesini istiyor musun? -> hayır

  c. twitter : bunu yaparsanız tweetleriniz google’da çıkmaz. tamamen bulunmak istemiyorsanız, isminizi ve resminizi de değiştirin.
  gizlilik ve güvenlik ->
  tweetlerini korumaya al (evet)
  hiç kimsenin beni fotoğraflarda etiketlemesine izin verme (evet)
  başkalarının seni e-posta adresinle bulmalarına izin ver (hayır)
  başkalarının seni telefon numaranla bulmalarına izin ver (hayır)

  3) sosyal medyalarınızı kapatarak sorunu tamamen ortadan kaldırmak: sosyal medyadan tamamen silinmek bir tercihtir. kolay bir tercih değildir, ama durum buysa ne kadar sosyal medya platformu varsa üyeliğinizi sonlandırın.

  4) herşeyi kapattınız, yorumları sildiniz, fotoğrafları kaldırdınız ama yine de silinmiyorsa ; google’a durumu bildirmek. yani aslında kaynakta olmayan bir şeyi google sonuçları hala gösteriyorsa google’a bildirip sildirmek.

  https://www.google.com/…asters/tools/removals?hl=tr

  yukarıdaki linki kullanarak, size ait halihazırda değiştirilmiş veya internet'ten kaldırılmış sitelerdeki verilerinizi google’dan silmenize yardımcı olur. tek tek linkleri bulup buradan giriş yapmanız gerekli (evet uğraştırıcı ve zaman alıcı)

  özellikle fotoları nasıl kaldırıcam diyenler için kısaca özetleyeceğim:

  google’da arama yaptınız, görsellere geçtiniz ve fotoyu buldunuz. “paylaş” tıklayın. en altta https://goo.gl/images/xxxxx benzeri bir link çıkar. bu linki kopyalayıp webmaster’dan kayıt açmaktır.

  önemli not: eğer kaynakta duruyorsa google bunu kaldırmaz!!!

  ----
  https://support.google.com/…/troubleshooter/1114905

  yukarıdaki linki kullanarak ise, size ait içeriklerin “yasal” olarak kaldırılması gerekli ve google’ın hizmet şartlarına uygunsa buradaki yönergeleri uygulayarak çıkan formu doldurup kaldırtabilirsiniz. bu form ingilizce ve doldurması zor. eğer yasal bir konu yaşıyorsanız bunu avukata danışarak yapmanızı öneririm.

  sonsöz 1 : security uzmanı değilim, umarım daha iyi bilenler çıkacaktır. kendimce kurtulmak istediğim için bunu yaptım. katkı sağlamak isteyenler entry altına girerse, referans göstererek entry’ye taşırım.
  sonsöz 2: korkuyorum ekşiciler, lütfen mesaj yağmuruna tutmayın. burada anlattıklarım hakkında size bir şey yapamam.
  sonsöz3: buna kurumsal dünyada (bkz: itibar yönetimi) denmektedir. parası olanlar derdi büyük olanlar, bu tarz firmalara başvurabilir.
 • saldırın. gün bugündür a dostlar
  edit: saldırmayın dostlar, 4 saatlik uğraştan sonra adımı değiştirmeye karar verdim.
 • büyük bir hayır işi yapan kardeşimizin hazırladığı rehberdir. emeğe saygı + rep
 • çok faydalı bilgiler ama ben size daha kolay bir yol söyleyeyim.

  mahkemeye başvurun adınızı soyadınız değiştirin.
 • guzel bir kilavuz olmus fakat kucuk bir ekleme:

  silinmezsiniz, yine oralarda bir yerdesiniz. sadece gosterilmiyor artik.