şükela:  tümü | bugün
 • kokunu gothlardan ve onlarin kaba tabir edilen hatlarindan aliyor.hatta glam le gothic i birlestirip kara ve parlak bir matrix modasi yaratilmis idi bi donem.matrixte hata aramak sirasinda kesfetmistim bunu.
 • (bkz: sisters of mercy)
  (bkz: london after midnight)
  (bkz: lycia)
  (bkz: this empty flow)
  (bkz: 69 eyes)
  (bkz: lacrimosa)
  (bkz: ashes you leave)
  (bkz: moonspell)
  ..ve bunlarin hepsine,bakiniz.superler.
 • (bkz: helloween) (bkz: halloween)
 • müzikal dinleyeni anlamında türkiyede azımsanacak sayıda olmalarına rağmen yurdum insanına tipten potansiyel fotoğraftırlar,satonun istisnasız önde gidenidirler.tabuttan aksesuarlarıyla çıkmış izlenimlerin altında eğlenceli ve sevecen ama potansiyel agresyona sahip gothik punkçılara rastlanmıştır...
  döküm arıza olan modelleri toplanıp bir şatoya kapatılmalıdır ne halleri varsa görsündür bu neyin radikalliğidir? olsa olsa kendini dışlamadır anti olucaz diye kendini ele vermedir...hayır halloweeni olur partisi olur imaj yapıyorum abi dersin gidersin ama mal müdürlüğüne ishin düşerse ne yapıcan orayada mı öyle gidicen fesuphanallah dedittirir...
 • "gotik italyanların rönesansda kuzey ortaçağ sanatını tanımlamak için kullandıkları kelimedir. bu, onlar için barbarlık anlamına gelen bir kelimeydi..gotiğe korkunç, şatafatlı ve grotesk gözüyle bakılırdı ve aslında biçok durumda öyleydir ancak bazılarına göre hayatın kendisinin korkunç, şatafatlı ve groteks olduğu bir dünyada o mükemmeldir..dualizm ön plandadır, her şeyin iki yüzü olduğu insanlar beden ve ruh, iyi ve şeytan oldukları, tozdan yaratıldıkları halde cenneti isteyebildikleri savunulur."

  esas olarak onca yıl boyunca çok sayıda insanın üstünde çalışması ve farklı fikirlerin kaynaşması sonucu ortaya çıkan korkunç görünümlü ve şatafatlı mimari akımın hayranlıkla karşılanıp yaşam tarzı olarak belirlenmesidir..çok fazla fikirin kaynaşmasıyla oluşan bir tarzı insanlar sadece peşinden gitmek için standartlara sokmuş; gotik siyahdır (kötülük ve çirkinliğin temsilcisi şeytani olan) gotik kandır (siyah üstüne kırmızı yazılı web siteleri, siyah deri giysili kırmızı saçlı kırmızı rujlu genç kızlar) gotik şatafattır (boş yer bırakmayan takılar) demişlerdir
 • mimari tarzının hep yukarı dogru yukselen ve sıvrılen uchlarla ozdeshleshmesı yuzunden "god" dan ureyen bır kelimedir.
 • (bkz: got)
 • (bkz: gotik karilar)
 • gothic deyince akla bir değil birden fazla kavram geliyor, şimdi gothic iskandinavdır, hayır hayır amerikandır, siyah saçla gothic olunur, gothic olmak için şatoda oturmak lazım falan gibi çıkarımlar biraz havada kalıyor.
  gothic sanatsal-kültürel açıdan bakacak olursak ortaçağda romanesk dönemi takiben ortaya çıkmış bir akımdır, alası da fransa'dadır, iskandinavya'da değil, kaldı ki goth denen kelime iskandinavyada yaşamakta olan o zamanlar ağırlıklı olarak danimarka kökenli nüfusu kapsamaz, tarihten vizigotları ve ostrogotları hatırlayalım. (roma imparatorluğunun yıkılmasına sebep oldular hani kavimler göçü falan..) gothic kelimesi barbar sanatı tanımlaması yapmak için kullanılmıştır. en büyük özelliği de kendini mimaride göstermesi ve sürekli katedral yapılmış olmasıdır. notre dame, chartres st denis arles ve diğerleri hem hepsi fransa'dadır hem de hepsi meryem'e adanmıştır, pagan döneme, mistisizme göndermeleri olan, bir yandan ortaçağ baskısı yaşanırken bir yandan okültizmin alıp başını yürüdüğü dönemler bunlar.

  gothic mimari deyince aklımıza insanın aklını alacak derecede yüksek tavanlı, sipsivri kuleli katedraller, baktığında "kesin bir tanrı var şu ihtişama bak, sanki tanrının yeryüzündeki temsili şu kilise de canım" dedirten yapılar gelsin. (zaten o amaçla yapılmışlardı)
  gothic resim deyince de bol bol yaldız kullanımı, ciddi suratlı meryem ve isa figürleri, dini hikayeleri bakanın gözüne soka soka anlatma anlayışı.
  gothic heykel dersek o henüz mimarinin içinde yer alan binadan bağımsız olmayan kabartmadan hallice haldeydi.
 • onun dışında eowyn'in gayet güzel hatırlattığı gibi bir de comic bazlı gothic var, batman var herşeyden önce gotham city zaten isminden anlayabileceğimiz gibi nedir (gotiktir)
  onun dışında herhalde sandman ve death gibi karakterle de, sinemada the crow'un temsil ettiği tarza da gothic demeliyiz. thief adlı hastası olduğumuz oyundaki mekanlar da çılgıncasına techno gothic değil midir (öyledir)

  gothic herşeyden önce bir tarzdır, abartılı (hatta ileri gothic döneminde gothic flamboyant diye iyice abartılı bir tarza dönmüştür), ihtişamlı, ortaçağ felsefesiyle epey karanlık, ama bir yandan da allahına kadar ayrıntıya önem veren, incecik işlenmiş (flying buttress'leri, kemerleri düşünürsek) her açıdan daha yüksek, daha ince, daha hayranlık uyandırıcı olmaya çalışmış bir dönemdir. klasik dönem ve eserleri uygarlığın baştacı sayıldığından ve rönesans'a temel olduğundan gothic'e gothic adı verilmesi bundandır, yoksa zaten o dönemde kimse "evvet bu çok gotik" demiyordu. klasik yunan-roma mimarisi neyse gothic o değildi, klasik yunan-roma düşüncesi neyse de ortaçağ o değildi çünkü.