• tatbiki esnasında çok dikkatli olunması gereken ilaç. zira damlatma mesafesi arttıkça, göze düşen her damla, mike tyson'ın yumruğu gibi bir etki yaratıyor. olabildiğince göze yakın noktadan damlatmak lazım.
  • uzun süre kullanmak zorunda olanların engin bilgilere kavuşmasına neden oluyor.
    parmaklarla gözü ayıracağım diye uğraşmaya gerek yok.
    gözün içerisine damlatabilmenin püf noktası damlanın ucuna odaklanarak bakmak ve damlanın ucu net göründüğünde damlatmakta yatıyor.
    daha kolay kullanılabilir versiyonlarının çıkmamasının sebebi sanırım insanların gözlerinin değerini daha iyi anlayabilmeleri için.
    1-2 hafta yapay göz yaşı kullanmak zorunda kalınca, anlıyorsunuz uykusuz uykusuz kuru gözlerle monitöre biraz daha bakarsanız başınıza nelerin geleceğini.
  • insanın kendi gözü ile temasını en ilginç kılan hede. yahu bir başkası ile bu işi görmek ne kadar zor geliyorsa kendi kendine yapmaya çalışmak o kadar tuhaf bir his uyandırıyor. hoş, dakikalarca tavana bakmayı ve ağlamayı meşrulaştırıyor ...
  • gözün üzerine doğrudan damlatmak çok zor olabilir. alt göz kapağı aşağı ve öne çekildiğinde alt göz kapağı ile göz arasında oluşan boşluğa damlatmak çok daha kolay.
  • artık reçeteli alınabilen 10 ml'cik şeyler.

kontakt lens kullanan bir insanım. kayan lensi düzeltmek için zaman zaman gözümü parmaklarım da, sık sık da uyuyakalırım bunlarla. bu yüzden arada gözlerim kanlanır, mikrop kapar vs. yılda 2-3 kez giderim eczaneye, alırım bir göz damlası, 1-2 güne geçer sıkıntım. yine 2 gün önce gözüm yine kanlandı, gözlüğe geri döndüm, dönerken de bir göz damlası alayım dedim, reçete istendi. şaşırarak "neden" diye sordum. "uyuşturucu" dendi. "nasıl yani, kafa mı yapıyormuş??!!!" dedim. "bilmiyoruz" dendi. allahtan gugli var, baktım. meğerse kafası iyi olanlar gözlerinin kırmızılığını gidermek için kullanıyorlarmış. "pes" dedim ama içimden.

neyse, yani bir gün eczaneye lenslerinize kavuşmak için gider de red cevabı alırsanız cevabı kırmızı gözlü insanlardaymış.
  • bunu (kendi gözüne) damlatmak kadar zor olan başka bi' şey yoktur bence.
  • göz tansiyonu olan kişilerin hayatları boyu kullanması gereken damladır.
    (bkz: glokom)
  • muayene için doktora gittiğimde kontrol için gözlerime göz damlası damlattılar. etki olarak göz bebeklerini büyütüyor bu sıvılar. yanımda oturan başka bir hasta yaşlı kadın ise sürekli bana da damla damlatın diye görevli kızcağızları sıkıştırıyor, kızlarda geliyorum şimdi diye cevap veriyorlardı. ardından kadının gözüne damla damlattılar ve beklemeye başladık. ben bozuk olan gözlerimle, daha da bulanıklaşan görüntüler arasından, görevli kızları kesiyor, görmeye çalışıyorum. birden yanımda ki kadın seslenip bana doğru yaklaştı, "bakem senin ki büyüdü mü?" dedi. ben o şaşkınlıkla "ha ne büyüdü, aletim mi büyümüş lan" diye telaşlandım. ardından utana utana gülmeye başladı kadın sonra da yüzünü kapattı. teyzecik göz bebeklerim için sordu fakat anladı utandı herhalde.
  • ucunu delmeden gözünüze damlatmaya/damlattırmaya çalışmayın. en az 10 dakika damalsın diye bekliyorsunuz lan çok stresli bi' şey.
hesabın var mı? giriş yap