şükela:  tümü | bugün
 • türkçesi "ii. dünya savaşı'nın en müthiş olayları (hd kalitesinde)" olan yeni netflix dizisi. toplam 10 bölümden oluşuyor. cuma gecesi evde oturan ezik tip olarak izlemeye başladım.

  bölümler;

  1. blitzkrieg
  2. battle of britain
  3. pearl harbor
  4. battle of midway
  5. siege of stalingrad
  6. d-day
  7. battle of the bulge
  8. dresden firestorm
  9. liberation of buchenwald
  10. hiroshima
 • renkli görüntüleri ile 2.dünya savaşı ilgililerine yeni seri sunan yapım. gerçekten başarılı.

  edit: empezilherif'in mesajı ile ekleyeyim. ikinci bölümünde doğu illerimizin ermenistan olarak gösterildiği bir harita bulunuyor:

  https://i.hizliresim.com/4pa4qq.jpg
 • enfes ötesi bir iş olmuş. renklendirmeler harika. oturunca başından kalkamıyorsunuz.
 • ikinci dünya savaşı'nı merak edenlerin mutlaka izlemesi gereken belgesel. tanıklarla tarihçilerin anlatımları ve gerçek görüntülerle desteklenen olaylar soluksuz izlemenizi sağlıyor. özellikle pearl harbor'la ilgili bölümü adeta gerilim filmi tadında. üzerinden daha yüzyıl geçmemiş ve dünyanın nr tür bir belâyla (bkz: adolf hitler) (bkz: faşizm) karşı karşıya olduğunu görüyorsunuz. bazı olaylar hakikaten kan donduran cinsten. özetle tarihle ilgiliyseniz izlemeden geçmeyiniz efenim.
 • mükemmel bir belgesel. normalde 10/10 verirdim. ama (bkz: the world at war) varken saygısızlık etmemek için 9 puan verdim.

  sadece görüntülerinin güzelliğiyle değil bugüne kadar duymamış olabileceğiniz küçük ayrıntıları da anlatmasıyla netflix'in orijinal ama düzgün nadir içerikleri arasına girmiştir.
 • geçen gün d-day ve stalingrad bölümlerini izledim,world at war'daki vurucu görüntüler yok ama içerik olarak gayet doyurucu,cepheler daha detaylı anlatılmış.özellikle stalingrad bölümü çok iyiydi.
 • harika bir belgesel, son derece bilgilendirici fakat gerek az sayıdaki anlatıcısıyla, gerekse de arka planda tercih edilen müziklerle çok taraflı. yoruma açık konularda da çok keskin ve net kanılara varıyor.

  ayrıca başlık düzeltilmeli çünkü belgeselin adında “hd” yok. (bkz: https://www.imdb.com/title/tt9103932/)

  edit: belgeselin tamamını (10 bölüm) bitirdim ve taraflı olduğuna dair yorumumu geri alıyorum. ingilizler ve amerikanların sivillere uyguladığı soykırımları çatır çatır söylediler ve gösterdiler.

  mesela (bkz: dresden bombardımanı).
 • 2.dünya savaşı arşivlerinde yer alan görüntülerin renklendirilmesi ve restarasyonu ile tarihçilerin ve dönemde yaşayanların anlatılatını birleştiren farklı bir 2.dünya savaşı belgeseli. kesinlikle sıkmadan sade bir dil kullanmışlar ve yapımın adından anlaşılabileceği gibi etkileyici tarihi görüntüler sunan netflix yapımıdır.
 • 2. dünya savaşını sıkmadan, renkli ve heyecanlı bir biçimde anlatan harika belgesel.

  2. dünya savaşını merak eden herkesin izlemesi önerilir.
 • belgesel harika ama unutmamak lazım tarihi kazanan yazar. eleğimizi açık tutmayı unutmayalım

  olaylara hep tek taraflı bakan, zemin kaydıran, hataları meşrulaştırmaya çalışan, taraflı akademisyenlerle desteklenen ama insanı etkileyen ilginç görüntüleri hafızalara kazıyan rüyalara giren çalışma

  türkiye sınırlarını ermenistana açan haritadan da anlaşılacağı üzere demokrasi getiren ülke amerika yapımıdır