şükela:  tümü | bugün
  • msi'ın gtx 1060 gaming x 6gb ekran kartı modelinin almanya ile aramızdaki alım gücünden ötürü oluşan ekstrem fiyat farkıdır.

bu ekran kartı türkiye'de 1700-2100 lira arası fiyatlara satılıyor:
    mediamarkt - 1669 tl
    n11.com - 1754 tl
    vatan bilgisayar - 1797 tl
    nanokatalog.com - 2086 tl

aynı model ekran kartı amazon'un almanya uzantılı internet sitesinde sadece 320 euro'ya satılıyor.
    https://www.amazon.de/…eywords=gtx 1060 gaming x 6g

320 euro güncel kurda tam 1,448.77 türk lirası yapıyor. yani buradan tl>euro şeklinde bozdurup almanya'ya gidip satın almak daha ucuza geliyor. hani almanya'dan gelen akrabaya aldırma usülü vardır hatırlayın, işte burada yapılması gereken oymuş demek ki.

işin en acı kısmını en sona sakladım. türkiye'de asgari ücret 1603 tl, almanya'da asgari ücret 1458 euro.

türkiye'de asgari ücretin %113 kadarını, yani 1 aylık maaştan fazlasını vermek gerekiyor. almanya'da ise sadece %22'sine denk geliyor. türkiye şartlarında asgari ücretle çalışan birisi bu ekran kartını almak için ihtiyaçları dışında kenara bir miktar para ayıracak olsa aylarını, belki de yıllarını biriktirmesi gerekirken almanya'da asgari ücretle çalışan birisi için maaşın çeyreğinden daha az bir paraya geliyor.

upgrade yani yükseltme değil de pc kasası toplanan bir senaryoda işler iyice sarpa sarıyor çünkü almanya'da 1000 euroya toplanabilen bir sistem türkiye'de 6000 lira civarlarına denk geliyor.
  • çoğu üründe "tükendi" yazdığına göre milletin umursamadığı durum.
    ama ben umursuyorum.
  • biz onu almanyada 1450tl türkiye de vergi olarak nitelendiriyoruz.
  • almanya'da yaşayan bir insanın geliri de euro ile olduğundan, onların asgari ücreti de 1.400 euro olduğundan yanlış kıyaslamadır.

doğrusu türkiye'de 1800 birim para almanya'da 315 birim para olmasıdır. yani türkiye'de bir asgari ücretle 0.77 gtx 1060 alınırken, almanya'da 4.44 tane alınabilir.

(bkz: alım gücü)

not: almanya gtx 1060 fiyatı tarafımca araşırılmamış olup, başlıktaki 1800 tl 4.6ya bölünerek hesaplanmıştır.
  • 1450'yi veren 1800'i de verir diyip konuyu kapatıyorum.
  • ülkemizin değişmeyen kaderidir. ailesinin bir kısmı yurtdışında yaşayan ve babası denizci olan birisi olarak şunu söyleyebilirim; her ithal ürün ülkemizde hatrı sayılır fiyat farklarıyla satılırdı ve artık ötv ile daha pahalı. eğer yurtdışında bir bağlantanız varsa türkiye'den elektronik ürün almak yapılacak büyük hatalardan biridir. ekran kartımı aldığım dönem türkiye piyasası 450-500 usd civarındaydı. ben tayvan'a yolu düşen babama sipariş ederek 200 usd'a satın almıştım.
  • henüz dün yerli ve milli bir gtx 1060 gb aldım ve inanır mısınız almanya anında kıskandı.
    teşekkürler.
  • 1 ayda ürünlere 1000tl'ye yakın zam gelmiş. bu bile ülkenin para birimini özetliyor.
    t: euro ile tl'nin alım gücü kıyası.
  • başlıkta belirtilen fiyatları görünce içim cız etti, 7 ay içerisinde tam 1000 tl artmış fiyatlar... 1700 tl olan ekran kartı 2700 tl oluyor hem de 7 ay içinde. anlatsan şaka derler.